Loading...
فروش پودر خرما جهت استفاده در خوراک گوسفند و گاو
آمار بازدید از سایت

  • بازدید امروز: 3685
  • بازدید دیروز: 16526
  • بازدید کل: 33261557

اشتراک خبرنامه

با عضويت در خبرنامه، از آخرين اخبار، مقالات و پيشنهادات ويژه اعضاء مطلع شوید.


تعداد اعضاء: 811 نفر
خواندنی

خطرات مداخلات پیش از موعد در امر زایمان گاوخطرات مداخلات پیش از موعد در امر زایمان گاو

سومین مرحله در زایمان طبیعی گاو و یا تلیسه خروج جفت می باشد. بنابراین زمانی که جفت دفع نمی شود همیشه دلیلی برای آن وجود دارد. چنانچه به هر دلیلی جفت 12 ساعت پس از زایمان خارج نشود به این مورد جفت ماندگی می گویند.ادامه »


مقالات دام

پرسش و پاسخ دامپزشکی 1

آیا می توان از تتراسایکلین در حمام سم استفاده نمود؟ چه مدت می توان علوفه سیلو شده را نگهداری نمود؟ آیا زودتر خوراندن جیره آغازین به گوساله ها در روش دسترسی آزاد آنها به خوراک منفعتی دارد؟ جیره کاملا مخلوط را چند بار و چه مدت یکبار باید بررسی نمود؟ و ...

پرسش و پاسخ دامپزشکی 1

آیا می توان از تتراسایکلین در حمام سم استفاده نمود؟

ما نباید از تتراسایکلین یا هر آنتی بیوتیک دیگری در حمام سم استفاده کنیم. آنتی بیوتیک ها معمولا برای همه حیوان ها تجویز می شوند ولی برای استفاده در حمام سم توصیه نمی کنیم.


چه مدت می توان علوفه سیلو شده را نگهداری نمود؟

ذرت سیلو شده را می توان تا بیش از سه سال ذخیره نمود. من گاوداری هایی را دیده ام که پایین و بالای سیلوها را تخلیه نمی کنند. وقتی بعد از چند سال به این قسمت ها دست پیدا می کنند، که بخش زیادی از خوراک را از دست داده اند. بنابراین سیلاژ یونجه و علوفه حداکثر به مدت دو سال قابلیت انبار شدن در سیلو را دارند. به ویژه در سیلوهای مرطوب، آمونیوم و اسید بوتیریک بیش از حد می تواند منجر به خراب شدن سیلو شود.

علوفه سیلو شده مثل پنیر یا سرکه نیست که هر چه بیشتر بماند مرغوب تر شود. سعی کنید که علوفه سیلو شده را پس از یک سال و نیم تا دو سال مصرف کنید.


آیا زودتر خوراندن جیره آغازین به گوساله ها در روش دسترسی آزاد آنها به خوراک منفعتی دارد؟

سئوال بسیار خوبی است که لازم است جواب داده شود. با توجه به دستگاه گوارش گوساله ها به نظر من و دیگر همکاران در صنعت دامداری که در زمینه تغذیه گوساله های جوان تجربه دارند بهتر است که به آنها 45 تا 60 روز اول خوراک مایع داده شود. می توانید بررسی کنید که تا چه حد شکمبه گوساله ها تا قبل از 45 روز رشد کرده است و تا چه حد لازم است که به سمت خوراک جامد پیش برده شوند چنانچه فرآیند از شیرگیری گوساله ها را در روز 45 ام شروع کنیم، بهتر است که تا قبل از آن روز منحصرا جیره مایع به آنها خورانده شود. قطعا لازم است که بلافاصله پس از آن خوراک جامد به آنها داده شود. البته تحقیقات بیشتری در این زمینه لازم است.


جیره کاملا مخلوط را چند بار و چه مدت یکبار باید بررسی نمود؟

بستگی دارد. ما اغلب در نظارت یک تا سه بار بررسی می کنیم. ما پرورش دهندگان گاو شیری را تشویق می کنیم که از یک الک پنسیلوانیا برای TMR تازه و چند ساعت بعد برای TMR باقی مانده در آخور استفاده کنند. بررسی سریع حجم زیاد جیره کاملا مخلوط می تواند مشکلات زیادی را ایجاد کند. به شما توصیه می کنیم به دنبال راهی برای نظارت بر جیره کاملا مخلوط خود بر اساس وضع یکسری قوانین باشید. در غیر این صورت هم فرصت ها را از دست می دهید و هم از نظر مالی متضرر می شوید.


با توجه به اینکه گاوهای امروزی بسیار بزرگتر از گاوهای دهه پیش هستند آیا باید دوز تزریق ها متفاوت باشد؟ آیا بین نژادها این میزان دوز تزریقی متفاوت است؟

من این پرسش را بسیار شنیده ام. ما دوزهای متفاوتی از هورمون ها را مورد آزمایش قرار دادیم ولی اندازه بدن دام را در نظر نگرفتیم. تلاش ما دستیابی به جسم زرد تحلیل رفته در سریع ترین زمان ممکن بود. طی 12 تا 24 ساعت موثرتر از افزایش میزان دوز مصرفی می باشد. بعضی از پرورش دهندگان گاو شیری با تغییر کمی در دستورالعمل درمان، تزریق دوم پروستاگلندین را نیز انجام می دهند که باعث بهتر شدن نرخ آبستنی در گله آنها شده است.


بهترین روش به منظور عادت دادن گاو به سامانه شیردوشی رباتیک چیست؟

در سامانه های دوشش رباتیکی که تا کنون دیده ایم، شرکت ها در آموزش کارکنان به منظور تربیت گاوها در اولین روزهای استفاده از این سامانه موفق بوده اند. به منظور آشنا کردن گاوها با این سامانه باید آنها را چند روز قبل از دوشیدن از درهای ورودی عبور دهید. لازم است شخص آموزش دیده ای به کارکنان مزرعه نحوه کار با سامانه دوشش رباتیک را آموزش دهد.

 

ما اطلاع داریم که برای هیبریدهای مختلف ذرت در ارتباط با تحمل خشکسالی یک سری تحقیقاتی انجام شده است آیا چنین تحقیقاتی برای یونجه، گراس ها یا شبدر نیز انجام شده است؟

فعالیت های تحقیقاتی بسیار زیادی روی یونجه و تحمل خشکسالی آن انجام شده است. فکر می کنم گونه های زیادی وجود دارند که تحمل آنها نسبت به خشکسالی بیشتر است. نکات زیر را مورد توجه قرار دهید. یونجه نسبت به انواع شبدر تحمل پذیری بیشتری دارد. بنابراین اگر شما درباره خشکسالی نگران هستید یونجه، لگومینه ای است که می توانید انتخاب کنید. اگر در منطقه شما وضعیت رطوبت هوا مناسب است باید دمای منطقه را مورد ارزیابی قرار دهید. بهترین دمای رشد برای یونجه تقریبا 26/5 تا 29/5 و برای شبدر زیر 26/5 درجه سانتی گراد است.


چیدن یونجه را در ارتفاع کافی انجام دهید تا میزان خاکستر کاهش یابد

آیا چیدن یونجه از نزدیک زمین به معنی افزایش خاکستر می باشد و آیا می توان با مدیریت خوب از برداشت سطح زمین جلوگیری کرد؟

بین ارتفاع چیدن 5 تا 10 سانتی متری کاهش معنی داری در میزان خاکستر وجود ندارد. در تحقیقی که در انستیتو ماینز انجام دادیم هیچ اختلافی در میزان خاکستر در برداشت از 5 تا 10 سانتی متر مشاهده نکردیم. هنگامی که ارتفاع برداشت از 5 به 2/5 سانتی متر تقلیل پیدا کند برای وجود اختلاف هیچ داده علمی وجود ندارد ولی معتقدم که باید اختلاف وجود داشته باشد. اولا تفاوت به استفاده از نوع تیغه صاف یا منحنی و دما و شرایط خاک بستگی دارد. اگر خاک مرطوب باشد نسبت به خاک خشک احتمال برداشت خاک و افزایش خاکستر کاهش می یابد.
ارسال نظر

* لطفا فقط مرتبط با مطلب فوق نظر بدهید. در غیر این صورت ممکن است نظرتان منتشر نشود.

* آدرس ایمیل شما توسط دیگران قابل مشاهده نخواهد بود.


(بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)