Loading...
زر فروکتوز
آمار بازدید از سایت

 • بازدید امروز: 15563
 • بازدید دیروز: 24141
 • بازدید کل: 28395367

اشتراک خبرنامه

با عضويت در خبرنامه، از آخرين اخبار، مقالات و پيشنهادات ويژه اعضاء مطلع شوید.


تعداد اعضاء: 789 نفر
خواندنی

\\\\\\\" رای گراس مرکب\\\\\\\" منجر به هضم کمتر ولی مصرف ماده خشک بالاتر گردید\\\\\\\" رای گراس مرکب\\\\\\\" منجر به هضم کمتر ولی مصرف ماده خشک بالاتر گردید

سیلاژ رای گراس یک ساله، مخلوط شده با سیلاژ ذرت، عملکرد بهتری نسبت به سیلاژ رای گراس به تنهایی همراه داشت. ترکیب سیلاژ رای گراس و سیلاژ ذرت، باعث شد تا گاوها ماده خشک، مواد آلی، NDF و ADF بیشتری مصرف کنند.ادامه »


مقالات دام

آشنایی با بز سانن و بز آلپاین

بز سانن به تولید شیر معروف است و شاید به جرات بتوان گفت بهترین نژاد شیری بز در دنیاست. دوره شیردهی آن 290 تا 305 روز است و روزانه بین 3 تا 8 لیتر شیر می دهد و متوسط تولید شیر بزهای آلپاین در 305 روز بیش از 600 تا 700 لیتر شیر می باشد.

آشنایی با بز سانن و بز آلپاین

خرید مستقیم کنسانتره: کارخانه 37266610 031 - همراه 09131070114

ضرورت تغییر روش دامداران مناطق روستایی در مدیریت تغذیه دامداری (کلیک کنید)

آشنایی با بز سانن

زیستگاه اصلی بز سانن در کوههای کشور سوئیس در روستایی بنام سانن بوده و این نژاد از این نقطه به سراسر جهان منتقل شده است. بز سانن دارای موهای کوتاه سفید و گاهی خاکستری است. متوسط وزن بزهای ماده این نژاد حدود 61 کیلوگرم و وزن نرها تا 75 کیلوگرم می رسد. ارتفاع قد در بزهای ماده تا 76 سانتیمتر و در نرها به 81 سانتیمتر می رسد. نرها شاخدار و ماده ها ممکن است دارای شاخ کوتاه و یا بی شاخ باشند.

آشنایی با بز نژاد سانن

بز سانن به تولید شیر معروف است و شاید به جرات بتوان گفت بهترین نژاد شیری بز در دنیاست. دوره شیردهی آن 290 تا 305 روز است و روزانه بین 3 تا 8 لیتر شیر می دهد. متوسط چربی شیر این نژاد 3/6 درصد، پروتئین شیر 3/2 درصد و مواد جامد شیر 12/8 درصد می باشد. دوقلوزایی در بز سانن خالص موضوعی عادی است. بعضی منابع درصد دوقلوزایی بزهای ماده را در این نژاد از 45 تا 80 درصد گزارش کرده اند. این درحالی است که موارد زایش سه یا چهار قلو نیز در این نژاد فراوان گزارش شده است.

چندقلوزایی در بزهای سانن خالص موضوعی عادی است

سابقه ورود بز سانن اصیل به ایران به بیش از 50 سال قبل و به سال 1343 بر می گردد. ورود بز سانن درایران با هدف آمیخته گری این نژاد با بزهای بومی و تولید یک نژاد شیری انجام شد که بنا به دلایلی این طرح چندان توفیق نداشت و به اهداف اولیه خود نایل نشد. اما در سال های اخیر و با مشارکت بخش خصوصی و صدور مجوز وزارت جهاد کشاورزی، ورود بزهای خالص نژاد سانن از فرانسه به ایران آغاز شده و در نقاط مختلف کشور گله های متعددی بر اساس پرورش بز سانن شکل گرفته است.

آشنایی با بز آلپاین

زیستگاه اصلی بز آلپاین کوهستان های آلپ فرانسه و سوئیس است. این بز به رنگ های قهوه ای، خاکستری تیره و یا ابلق مشاهده می شود. برخلاف بزهای بومی ایران، بزهای نر و ماده آلپاین معمولا دارای موهای کوتاهی هستند و غالبا دارای رشته هايی از موی بلند با رنگی متمایز از سایر قسمت های بدن در امتداد ستون فقرات خود هستند. وزن بزهای ماده به طور متوسط 63 کیلو و وزن بزهای نر 78 کیلوگرم است و بلندی قامت بزهای ماده و نر نیز به ترتیب 77 و 85 سانتی متر است.

آشنایی با بز نژاد آلپاین

متوسط تولید شیر بزهای آلپاین در 305 روز بیش از 600 تا 700 لیتر شیر می باشد. به دلیل زندگی در شرايط کوهستانی، بزهای آلپاین مقاوم، چالاک و با قدرت پیاده روی و کوه پیمایی مثال زدنی هستند و می توانند از صخره های شيب دار کوههای بلند بالا رفته و از مراتع آن استفاده کنند. به همین دلیل برخی فکر می کنند چون منشا نژاد آلپاین از کوهستان های سرد منطقه آلپ است، نمی تواند در مناطق گرمسیر زندگی کند. اما مشاهدات میدانی نشان داده است که اين نژاد علاوه بر شرايط آب و هوايی سرد، قابلیت مناسبی برای زنده ماندن در شرايط گرم و خشک را داشته و تقريبا با هر نوع شرايط آب و هوايی سازگار است.

متوسط تولید شیر بزهای آلپاین در 305 روز بیش از 600 تا 700 لیتر شیر می باشد

بز آلپاين از دو منشا فرانسوی و سوئیسی است که بز آلپاین فرانسوی کمی قد بلندتر و لاغرتر از نوع سويسی است. با توجه به وجود خصوصیات مناسب شیرواری در بز آلپاین، بسیاری از کشورها بز آلپاين مخصوص خود را نگهداری و تثبيت کرده اند. بز آلپاين فرانسوی، سوئيسی، انگليسی و آمريکايی برخی از گونه های تثبیت شده از بزهای آلپاین هستند که در این بین بزهای فرانسوی تولید شير بیشتری دارند. ورود بز آلپاین به ایران به سال های اخیر بر می گردد و این نژاد هنوز توسعه چندانی در کشور ندارد. بر اساس آمار اولیه تاکنون بیش از 15 واحد نیمه صنعتی پرورش بز آلپاین و سانن در ایران وجود دارد که جمعا 200 هزار راس بز در آنها پرورش داده می شود.

کدام نژاد را انتخاب کنیم؟ سانن یا آلپاین

با توضیحاتی که در رابطه با خصوصیات تولیدی بز سانن و خصوصیات تولیدی بز آلپاین ارائه شد، شاید اولین سوالی که در ذهن ایجاد می شود آن است که: بز نژاد سانن برای پرورش بهتر است؟ بز نژاد آلپاین برای پرورش بهتر است؟ کدام یک را انتخاب کنیم؟

بر اساس یک توصیه عمومی برای دامدارانی که قصد دارند تا پرورش بز را بصورت مزرعه ای و یا در سیستم های بسته انجام دهند، انتخاب بز سانن به دلیل ظرفیت بالاتر تولید شیر، مناسب تر است.

 

اما بزهای آلپاین نیز تفاوت تولید شیر قابل توجهی با بزهای سانن ندارند و از طرفی مقاومت آنها نسبت به بیماری ها و شرایط سخت محیطی مطلوب است. بنابر این در این شرایط پرورش هر یک از این دو نژاد قابل توصیه است.

 

ولی انتخاب بز آلپاین به دلیل انطباق بیشتر ویژگیهای آن با شرایط کوچ، قدرت پیاده روی و کوه پیمایی و استفاده بهتر از مراتع بالادست، برای دامدارانی که قصد کوچ های میان مدت و طولانی مدت را دارند، نسبت به سایر نژادهای مشابه مزیت دارد.

مقایسه تولید و خصوصیات شیرواری بزهای سانن، آلپایت و بزهای بومی ایران

در حال حاضر بز آلپاين و سانن در برخی نقاط کشور بر اثر آميخته گری بزهای سانن و آلپاین با بزهای بومی ایجاد شده اند. با توجه به خصوصيات و ويژگی نژادهايی مانند آلپاين و سانن، دامداران زيادی مایل به توسعه اين نژاد و جايگزينی آن با ساير بزهای بومی خود شده اند. اگر تمام اقدامات یک دامدار هدفمند و با توجه به نياز هر منطقه باشد، می توان از اين نژادهای پرتوليد برای افزايش راندمان توليد در واحد سطح و ايجاد اشتغال پايدار استفاده کرد.
نظرات

 


 • سلام من اهل ارومیه منطقه سروهستم مدتی است دنبال ده راس بز سانن یا آلپاین اصل هستم ولی متاسفانه موفق به پیدا کردن نشدم خواهشا اگه کسی هس که میتونه کمک کنه ایمل بزاره یا تماس بگیره 09149439251
 • با سلام
  من مدتی هست که دنبال بز سانن والپاین هستم اما هنوز پیدا نکردم الطفا کسانی که دسترسی به این بز ها دارن زنگ بزنن ممنون از لطفتون.09189078769
 • با سلام محضر شما اساتید
  لطفا جهت راه اندازی طرح پرورش بز به صورت صنعتی طرح پیشنهادی را چگونه بایستی ارائه داد ،لطفا راهنمایی فرمایید
 • خریدار بز سانن اصل،میباشم .
 • سلام من تعداد پنج راس بزغاله کوچیک شیری سانن میخوام هر کسی سراغ داره ی اطلاعی بهمون بدین ممنونم
  aghameshloy@gmail.com
 • باسلام خدمت شما عزیزان بنده اهل خراسان رضوی دنبال یک راس بز نر الپاین اصلی ار نژاد فرانسه هستم کسی میتونه کمکم کند. ممنون
 • باسلام وخسته نباشيد
  من دو راس بز سانن از ايستگاه اردكان (با واسطه)خريدم
  لطفا در مورد جيره غذايي و واكسنهاي كه بايد بزنم راهنمايي نمايد ؟؟
  هر دو بزغاله يك ماه دارند ايا بزغاله ها بايد واكسن زده شوند.
 • من یک عد بز خالص سانن باردار ویک عدد بز الپاین باردار می خوام
 • با توجه به اینکه سه ایستگاه فعال تکثیر بز سانن خالص در شهرستان میبد وجود دارد برای خرید می توانید با مدیریت جهاد کشاورزی میبد(03532352900) تماس بگیرید.
 • فروش بز سانن و آلپاین
 • سلام مدت زیادیه دنبال نژاد الپاین در اصفهان یا مرکزی هستم کسی داره برای فروش تماس بگیره
  09162294279
 • فروش اسبرم بز سانن , انجام همزمانی و تلقیح
 • خریدار 5 راس بز الپاین هستم
 • اصولا نیاز نیست که شما سانن خالص داشته باشید با خرید یک راس نر بز سانن میتونید نسل اف یک سانن را از طریق تلاقی با بز های بومی به دست بیارید که هم تولید شیر بالا داشته باشه و هم مقاوم به شرایط محیطی باشه
  جهت اطلاع بیشتر میتونید با شماره ۰۳۵۳۲۳۵۲۹۰۰ مدیریت جهاد کشاورزی میبد تماس بگیرید.
 • لطفا راهنمایی کنید، بهترین نژاد بز سودآور چه از لحاظ گوشتی و چه از لحاظ چندقلوزایی و شیردهی خوب در ایران چه نژادیه؟
 • ایادراستان فارس مرکزپرورش بزسانن وجودارد
  • سلام .چن راس بز نژاد سانن یا آلپاین میخواستم کجای استان گیلان میشه پیدا کرد ؟ 09194624394
  • طاهر میرزایی
   جمعه 21 مهر 1396 - 08:15
   باسلام من میخوام کار پرورش ونگهداری بز سانن را در استان مازندران شروع کنم.لطفا بنده را راهنمایی کنید که چگونه واز کجا شروع کنم.چون باسرمایه وپس انداز کم دارم شروع میکنم.ممنون
  • سلام بز سانن می خواهم از کجا باید بگیرم لطفا راهنمایی کنید
  • من میخوام بزسانن بخرم. استان اردبیل هستم.
  • حشمت اله ولی زاده
   جمعه 15 دی 1396 - 17:33
   ناز به 4 عدد بزغاله ماده سانن وآلپاین دارم ویک نر البته اصیل باشند
   • باسلام
    من میخوام بز سانن بخرم میشه راهنماییم کنید بیرجند هستم از کجا بخرم قیمتش.ومکان نگهداریشون چطوری باشه
   • دوست عزیزی که در بیرجند هستید البته میتوانید به جهاد سازندگی شهرستان مراجعه کنید ولی در فردوس اسلامیه به نام آقای خلیل اول هم از این نوع بز داره
   • با سلام
    اینجانب ساکن استان بوشهر شهرستان خورموج هستم آیا بز نژاد سانن قابل پرورش در استان بوشهر می باشد؟
    لطفا جهت خریداری بز سانن (آدرس، تلفن و قیمت)راهنمایی بفرمائید.
    با تشکر

   ارسال نظر

   * لطفا فقط مرتبط با مطلب فوق نظر بدهید. در غیر این صورت ممکن است نظرتان منتشر نشود.

   * آدرس ایمیل شما توسط دیگران قابل مشاهده نخواهد بود.


   (بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)