Loading...
فروش پودر خرما جهت استفاده در خوراک گوسفند و گاو
آمار بازدید از سایت

  • بازدید امروز: 1881
  • بازدید دیروز: 13972
  • بازدید کل: 34281068

اشتراک خبرنامه

با عضويت در خبرنامه، از آخرين اخبار، مقالات و پيشنهادات ويژه اعضاء مطلع شوید.


تعداد اعضاء: 811 نفر
خواندنی

2 نکته در مورد بهاربندها و آسایش گاو ها2 نکته در مورد بهاربندها و آسایش گاو ها

ناحیه آسایش دمایی گاوها 5 تا 25 درجه سانتیگراد است.ادامه »


مقالات دام

جدا کردن مایع از جامد فضولات دامداری، منجر به دستیابی به مقدار زیادی بستر می شود

گاوها هر روز مقدار زیادی فضولات تولید می کنند. بازیافت جامدات فضولات با جداسازی آب و سپس خشک کردن و استفاده از آن به عنوان بستر هم از لحاظ اقتصادی و هم از لحاظ محیط زیستی مناسب است.

جدا کردن مایع از جامد فضولات دامداری، منجر به دستیابی به مقدار زیادی بستر می شود

پیشرفت های اخیر در هضم غیر هوازی و فن آوری جداسازی جامد از مایع، هر دو گزینه های جانبی برای پرورش دهندگان گاو شیری هستند. جدا کردن مایع از جامد فضولات، منجر به دستیابی به مقدار زیادی بستر می شود. همانطور که شما می دانید، گاوها هر روز مقدار زیادی فضولات تولید می کنند. بازیافت جامدات فضولات و استفاده از آن به عنوان بستر هم از لحاظ اقتصادی و هم از لحاظ محیط زیستی مناسب است.

دستگاه خشک کن کود گاوداری

جامدات فضولات سالهای زیادی است که به عنوان بستر در کالیفرنیا مورد استفاده قرار گرفته اند ولی شرایط اقلیمی میانه غربی خشک نیست ما استفاده از جامدات فضولات را به عنوان بستر و تاثیر آن بر کیفیت شیر، آسایش دام، ویژگی های باکتریائی و شیمیائی جامدات و روش جداسازی جامدات فضولات برای بستر در میانه غربی آمریکا بررسی کردیم.

نیمی از جامدات هضم شده بودند

38 گاوداری در میانه غربی، 36 گاوداری در ویسکانیس، 6 گاوداری در مینه سوتا، 4 گاوداری در داکوتای جنوبی و 4 گاوداری در آیوا مورد ارزیابی قرار گرفتند. هضم غیر هوازی در 50 درصد مزارع بر جداسازی جامدات فضولات مقدم است و سامانه های Plug-Flow از هضم کننده های کاملا مخلوط رایج ترند.

مزارع بدون هضم کننده های غیر هوازی، از فضولات خام (مخلوط) برای بستر استفاده می کنند یا آنکه جامدات فضولات را از گاوداری های دیگر خریداری می کنند. همه مزارع از جدا کننده های مار پیچ پرسی مکانیکی برای جداسازی جامدات فضولات استفاده می کنند. میانگین اندازه گله هایی که از هضم کننده های غیر هوازی استفاده می کردند 1755 راس گاو بود.

13 مزرعه از هضم کننده استفاده نمی کردند و فضولات را در استوانه های مکانیکی کمپوست به مدت 18 تا 24 ساعت و در دمای 65 درجه سانتی گراد قرار می دادند.

از این تعداد، 9 مزرعه از جامدات جدا شده فضولات استفاده می کردند و 4 مزرعه دیگر از جامدات کودی پس از عملیات کمپوست سازی استفاده می کردند. اندازه گله ها به طور میانگین 1025 گاو برای مزارعی که واحد های کمپوست و 1105 گاو برای مزارعی بود که جامدات فضولات خام استفاده می کنند. در 6 گله که جامدات فضولات را خریداری می کنند، آن را برای یک دوره یک تا سه هفته انبار می کنند و در مواقع مورد نیاز استفاده می کنند. این 6 گله به طور میانگین 543 گاو داشتند.

هضم کننده ها شمار باکتری ها را کاهش دادند

میانگین شمار باکتریایی در بسترهای استفاده نشده 4،211،927 واحد کلونی در میلی لیتر (cfu/ml) بود. جامدات فضولات جدا شده خام بزرگترین شمار باکتری قبل از کاربرد به عنوان بستر فری استال را داشتند و به ویژه جمعیت های باسیلوس، کلی فرم ها و استرپتوکوکوس های محیطی در اینها بیشتر از جامدات کودی کمپوست شده و هضم شده بود. میانگین جمعیت باکتریائی در بستر های استفاده شده 13،285،010 واحد کلونی در میلی لیتر بود.

شمار باکتریائی در میان انواع مختلف جامدات فضولات اندکی پس از استفاده به عنوات بستر فری استال را ارزیابی کردیم. جامدات فضولات هضم شده هنوز کمترین شمار باکتری را نسبت به جامدات فضولات کمپوست شده و جدا شده خام دارند.

حضور باکتری های کلیفرمی در جامدات کودی کمپوست شده قبل از کاربرد به عنوان بستر، مشابه با مقدار آن در جامدات فضولات خام جدا شده و هضم شده پس از کاربرد به عنوان بستر در فری استال و تقریبا145،000 واحد کلونی در میلی لیتر است.

تفاوت بین سامانه های هضم کننده شامل درصد جامدات فضولات وارد شده به دستگاه هضم کننده، مخلوط کردن فضولات در سامانه و طرح مورد استفاده می باشد. اما جمعیت باکتریائی باسیلوس، کلی فرم ها، استرپتوکوکوس های محیطی و گونه های استرپتوکوکوس بین جامدات استفاده نشده به دست آمده از Plug-Flow و هضم کننده های کاملا مخلوط مشابه بود.

جامدات فضولات بیشتر، آسایش بهتر

تنها 45 درصد از گله ها جامدات را روی تشک ها برای داشتن یک بستر عمیق استفاده می کنند. سطح استال با میزان بروز لنگش و آسیب مفصل خرگوشی در ارتباط بود. شیوع لنگش (نمره بندی بالاتر یا معادل 3 در یک مقیاس 1 تا 5 نمره ای) در فری استال های با بستر عمیق نسبت به فری استال های با بستر تشک پائین تر بود (14/4 در مقابل 19/8).

ما ذکر کردیم که بروز لنگش حتی برای گاوداری هایی که از تشک استفاده می کنند مشابه با بروز لنگش بود که ما در استال های ماسه ای عمیق مشاهده کردیم. بروز لنگش شدید (نمره های حرکتی بالاتر یا معادل 4) در فری استال های با بستر عمیق نسبت به فری استال های با بستر تشک کمتر بود (3/6 در مقابل 5/9 درصد). این میزان شیوع دوباره با مقداری که در فری استال های با بستر ماسه ای مشاهده کردیم برابر بود.

پرورش دهندگان مقادیر زیادی از جامدات فضولات را روی تشک به کار می برند به دلیل اینکه دسترسی به این مواد بستری آسان بود. علاوه بر این بروز آسیب مفصل خرگوشی معمولی (نمره مفصل خرگوشی معادل 2 وبالاتر در یک مقیاس 1تا 3 نمره ای) و آسیب های شدید مفصل خرگوشی (نمره معادل 3) در گله های مجهز به فری استال های با بستر های عمیق نسبت به گاوداری های دارای تشک، پایین تر بود (49/4 و 6/4 در مقابل 67/3 و 13/2 درصد).

نرخ گردش سالیانه گله به سطح فری استال مرتبط نبود ولی درصد حذف اختیاری (به علت تولید پائین، تغییر وضعیت و حذف اجباری به علت مرگ، بیماری، آسیب و مشکلات تولید مثل) متفاوت بود. حذف اختیاری به طور میانگین 16/1 درصد از کل حذف گله های با بسترهای عمیق بود در حالی که گله های با بستر تشکی 7/9 درصد کل حذف های گله بود.

بستر مناسب در فری استال

استال های با بستر تشکی و بسترهای عمیق نرخ مرگ و میر مشابه داشتند و تقریبا نیمی از کل مرگ و میرها قبل از روز 60 شیردهی اتفاق می افتد. 15 درصد مرگ و میرها تقریبا ناشی از آسیب هاست و کف استال ها هنگام استفاده از جامدات میتوانند لیز شوند.

شمار سلول بدنی گله افزایش نیافت

یک نگرانی عمده که پرورش دهندگان هنگام استفاده از جامدات کودی به عنوان بستر دارند، احتمال افزایش شمار سلول بدنی می باشد. ما دریافتیم که میانگین سالیانه شمار سلول بدنی مخزن 275،000 سلول در میلی لیتر (121،000 تا 688،000) می باشد. این میانگین، زیاد از میانگین منطقه دور نیست. 18 درصد گله ها شمار مخزن سالیانه کمتر از 200،000 سلول در میلی لیتر و تنها 9 درصد آن ها بالاتر از 400،000 سلول در میلی لیتر داشتند.

گاوها در این تحقیق به طور میانگین تمیزتر از گاوهای سایر گاوداریهای مجهز به فری استال بودند. گله های با کمترین شمار سلول بدنی (186،000) یک نمره بهداشتی 2/62 را داشتند.

گاوهای تمیزتر قبل از شیر دوشی زودتر آماده می شدند و احتمال ابتلا به ورم پستان آنها کمتر است. نرخ بروز ورم پستان بالینی در تحقیق ما دو برابر بالاتر از تحقیقات قبلی، با سایر بسترها بود. این نتایح نسبتا خوب برای بروز ورم پستان نشان می دهد که یا جامدات کودی باعث بهبود سلامت پستان شده یا پرورش دهندگانی که از جامدات کودی استفاده کرده اند توجه و دقت بالاتری در این زمینه داشته اند.

کاربرد جامدات کودی در فری استال های با بستر عمیق، سطح استراحت راحت تر و دلخواه تری برای گاوها نسبت به بسترهای تشکی که روی آنها جامدات ریخته می شود ایجاد خواهند کرد. گاوها باید به آهستگی انتقال داده شوند، سطح کف استال باید تمیز شود و میزان اصطکاک کف مناسب باشد تا از لیز خوردن جلوگیری گردد. استفاده از راهکارهای پیشگیری از ورم پستان به هنگام استفاده از هر نوع بستری اهمیت دارد اما در مورد جامدات و فضولات بازیافت شده این موضوع اهمیت بیشتری دارد. به طور کلی به نظر میرسد که جامدات به عنوان یک بستر مناسب برای گله های شیری دارای فری استال در نظر گرفته شوند.
ارسال نظر

* لطفا فقط مرتبط با مطلب فوق نظر بدهید. در غیر این صورت ممکن است نظرتان منتشر نشود.

* آدرس ایمیل شما توسط دیگران قابل مشاهده نخواهد بود.


(بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)