Loading...
آمار بازدید از سایت

  • بازدید امروز: 7131
  • بازدید دیروز: 15642
  • بازدید کل: 17733896

اشتراک خبرنامه

با عضويت در خبرنامه، از آخرين اخبار، مقالات و پيشنهادات ويژه اعضاء مطلع شوید.


تعداد اعضاء: 752 نفر
خواندنی

عوامل موثر در موفقیت تولیدمثلی گاوعوامل موثر در موفقیت تولیدمثلی گاو

1) اتخاذ فن آوری برای به حداکثر رساندن نرخ تلقیح 2)...ادامه »


پرورش ماهی سردآبی، آزمایشگاه تشخیص دامپزشکی، آزمایشگاه دامپزشکی، اتوماسیون مرغداری، استخر پرورش ماهی اوزون برون، استخر پرورش ماهی تیلاپیا، استخر پرورش ماهی خاویاری، استخر پرورش ماهی قزل آلا، استخر پرورش ماهی کپور، بسته بندی گوشت مرغ، بسته بندی مرغ، بسته بندی مواد پروتئینی، بلدرچین، بوقلمون، پرورش آبزیان، پرورش بلدرچین، پرورش بوقلمون، پرورش شترمرغ، پرورش طیور، پرورش کبک، پرورش گاو شیری، پرورش گوساله نر، پرورش ماهی، پرورش ماهی در قفس، پرورش مرغ تخمگذار، پرورش مرغ مادر گوشتی، تامین داروی دامپزشکی، تامین نهاده های دامی، تامین نهاده های طیور، تجهیز سالن های مرغداری، تجهیزات مرغداری، تجهیزات و ادوات مرغداری، تکثیر و پرورش ماهی، تکثير و پرورش ماهی سردآبی، توزیع داروی دامپزشکی، تولید تجهیزات مرغداری، تولید تخم شترمرغ، تولید تخم مرغ، تولید جوجه یک روزه، تولید جوجه یک روزه گوشتی، تولید جوجه یکروزه، تولید داروی دامپزشکی ، تولید لوازم مرغداری، تولید ماشین آلات مرغداری، تولید محصولات پاستوریزه، تولید محصولات لبنی، تولید مرغ گوشتی، تولید مرغ مادر گوشتی، جوجه کشی، جوجه یک روزه تخم گذار،


مشاهده همه برچسب ها

مقالات دام

گوشت، شير و تخم مرغ حاوی دارو نخوريم

هنگامی كه انسان فرآورده های دامی آلوده به باقيمانده های دارويی را مصرف می كند، مانند آن است كه بدون داشتن هيچگونه نيازی، دارو مصرف كرده باشد.

گوشت، شير و تخم مرغ حاوی دارو نخوريم

به منظور پیشگیری از بروز برخی بیماری ها و تامین رشد، بهداشت و سلامت دام ها، گاهی از مواد دارویی و مكمل ها استفاده می شود.

گرچه استفاده از دارو برای دام امری اجتناب ناپذیر است، اما باید به این نكته توجه داشت كه داروها از یك طرف درمان می كنند و از طرفی می توانند اثرهای جانبی بدی به جا گذارند. یكی از این آثار، باقی ماندن دارو در شیر، گوشت و سایر فرآورده های دامی است كه خود می تواند سلامتی مصرف كنندگان را به خطر بیاندازد.

بر اساس تحقیقات منابع معتبر علمی دنیا، علت 76 درصد ابتلای انسان به بیماری های گوناگون مربوط به مصرف مواد غذایی ناسالم بوده كه بخشی از آن مربوط به باقیمانده های دارویی در این محصولات است.

** زمان منع مصرف

داروها از مواد شیمیایی ساخته شده اند و عملكردشان حمله به عامل های بیماری زا است تا آنها را نابود یا مهار كند و بیمار را نجات دهد.

هر دارو پس از كاركرد موثر خود در بدن دام، باقیمانده هایی دارد كه به وسیله كلیه و كبد جذب و بسته به نوع دام از راه ادرار، مدفوع، عرق و شیر دفع می شود.

فرآیند جذب و دفع مدتی طول می كشد و در این مدت دارو و باقیمانده های آن در گوشت، شیر و سایر فرآورده های خوراكی دام ها می ماند و لذا مصرف این محصولات تا زمان دفع كامل باقیمانده دارو ، مجاز نیست.

هر دارویی مدت جذب و دفع مخصوص به خود را دارد كه به این مدت زمان 'مدت منع مصرف فرآورده های دامی' می گویند كه از زمان قطع دارو آغاز می شود و تا دفع باقیمانده ها از بدن طول می كشد، این مدت را كارخانه تولیدكننده برای هر دارو مشخص می كند.

نكته مهم آن است كه آلودگی این فرآورده ها با حرارت و یخ زدگی از بین نمی رود و فقط فعالیت طبیعی بدن دام زنده قادر است باقیمانده های دارویی را پس از مدتی دفع كند. بنابراین تا قبل از تمام شدن این مدت هیچ تولیدكننده ای حق ندارد دام و طیور خود را به كشتارگاه بفرستد یا ذبح كند و یا فرآورده های آن ها را مصرف كند یا به فروش برساند.

مسمومیت ها و عفونت های گوارشی، حساسیت های شدید مانند كهیر، آسیب های خونی مانند كم خونی، نقص جنین در زنان باردار، به وجود آمدن اختلال های هورمونی، سرطان های بدخیم مانند سرطان ریه، ایجاد اختلال در میزان رشد مصرف كنندگان و تكامل شخصیتی ، رفتاری و حتی قدرت یادگیری و همچنین بالا رفتن مقاومت میكروب ها در بدن مصرف كننده كه سبب می شود داروهای ضد میكروبی كم اثر یا حتی بی اثر شوند، از تهدیدات جدی مصرف باقیمانده های دارویی در فرآورده های دامی است.

لذا كارشناسان امر توصیه می كنند، مصرف كنندگان محصولات دامی را خریداری و مصرف كنند كه حاوی مهر و یا برچسب نظارت دامپزشكی است.

به نظر كارشناسان امر ، مردم دام زنده مورد نیاز برای مصرف خود را تنها از دامداری هایی تامین كنند كه ناظر دامپزشكی بر فعالیت آنها نظارت دارد و از خرید دام زنده متفرقه به طورجدی خودداری كنند.

همچنین برای مصرف روزانه شیر بهتر است از شیر پاستوریزه به جای شیر فله ای استفاده شود.ارسال نظر

* لطفا فقط مرتبط با مطلب فوق نظر بدهید. در غیر این صورت ممکن است نظرتان منتشر نشود.

* آدرس ایمیل شما توسط دیگران قابل مشاهده نخواهد بود.


(بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)