Loading...
زر فروکتوز
آمار بازدید از سایت

  • بازدید امروز: 27780
  • بازدید دیروز: 23691
  • بازدید کل: 32836487

اشتراک خبرنامه

با عضويت در خبرنامه، از آخرين اخبار، مقالات و پيشنهادات ويژه اعضاء مطلع شوید.


تعداد اعضاء: 811 نفر
خواندنی

خوراک کله پاچه بسیار لذیذ است، اما کدام قسمت کله پاچه را بخوریم و کدام قسمت را نخوریم!خوراک کله پاچه بسیار لذیذ است، اما کدام قسمت کله پاچه را بخوریم و کدام قسمت را نخوریم!

مرسوم است کله‌پاچه در وعده صبحانه مصرف شود اما به هر حال مهم آن است که کله‌پاچه را به عنوان وعده اصلی غذایی بخوریم و 2 وعده دیگر در روز سبک باشد.ادامه »


مقالات دام

افزایش بهره وری در پرواربندی گوسفند نژاد افشار

براساس مطالعات و تحقیقات، سن مناسب برای از شیرگیری بره‌های نر گوسفند افشاری 3 تا 5 ماه و یا رسیدن وزن انها به 24 كیلوگرم می باشد.

افزایش بهره وری در پرواربندی گوسفند نژاد افشار

خرید مستقیم کنسانتره گوسفند: کارخانه 37266610 031 - همراه 09131070114

ضرورت تغییر روش دامداران مناطق روستایی در مدیریت تغذیه دامداری (کلیک کنید)

یکی از محققان بخش تحقیقات علوم دامی مرکز تحقیقات جهاد کشاورزی استان زنجان (محمد تقی مسلمیون)، استفاده از روش‌های سنتی دامپروی و محدودیت منابع خوراكی دام در این شیوه را مهم‌ترین دلیل تولید كم گوشت گوسفند می داند و می افزاید: در شیوه مرسوم، پرواربندان به منظور حصول درآمد بیشتر، غالبا به فربهی و وزن نهایی بالاتر دام زنده توجه دارند و سن از شیرگیری بره‌ها حتی به شش ماه نیز می‌رسد كه در نتیجه، پرواربندی بره‌ها با نگرش اقتصادی و تولید گوشت با كیفیت مطلوب عملا صورت نمی‌گیرد.

محقق بخش تحقیقات علوم دامی‌ مركز تحقیقات جهاد كشاورزی استان زنجان، گوشت گوسفند را یكی از مهم‌ترین منابع تامین‌كننده پروتئین كشور دانسته و می گوید: تولیدات گوشت گوسفند پاسخگوی نیاز پروتئین جمعیت روبه رشد كشور نیست.

ایشان به ضرورت بررسی سن و وزن بره‌ها در زمان از شیرگیری برای پرواربندی اشاره كرده و یادآور می گردد: نتایج تحقیقات و بررسی‌های صورت گرفته بر روی گوسفند نژاد افشار در این زمینه نشان داده، بره‌هایی كه با وزن و سن كمتر پرواربندی شدند نسبت به سایر گروه‌های آزمایشی از لحاظ عملكرد پرواری و میزان مصرف خوراكی و ضریب تبدیل خوراك به گوشت، ارجح بوده‌اند كه صرفه اقتصادی بیشتری را در پی داشته‌اند.

این محقق خاطرنشان می کند: براساس این مطالعات و تحقیقات، سن مناسب برای از شیرگیری بره‌های نر گوسفند افشاری 3 تا 5 ماه و یا رسیدن به وزن 24 كیلوگرم می باشد.

به گفته این محقق، دامداران، بهره‌برداران و مروجان باید در زمان پرواربندی گوسفند افشاری توجه داشته باشند كه پرواربندی بره در شرایط بسته و به روش معمول و بدون استفاده از غذای كمكی، حداكثر از سن سه ماهگی و وزن 20 الی 25 كیلوگرمی شروع شود، تا به این طریق ضمن حصول لاشه مطلوب، از توقف طولانی مدت بره‌ها به همراه میش‌ها در عرصه مراتع جلوگیری شود.

همچنین در زمان پرواربندی باید اقدامات بهداشتی لازم، با در نظر گرفتن بیماری‌های دامی شایع در منطقه در شروع و طول دوره پرواربندی مدنظر قرار گیرد.

این محقق معتقد است که كوتاه‌تر كردن طول دوره پرواربندی به حداكثر یك دوره سه ماهه، سبب صرفه‌جویی در هزینه خوراك و سایر هزینه‌های پرواربندی ‌شده و می تواند در بالا بردن سود دامداران به شدت موثر باشد.ارسال نظر

* لطفا فقط مرتبط با مطلب فوق نظر بدهید. در غیر این صورت ممکن است نظرتان منتشر نشود.

* آدرس ایمیل شما توسط دیگران قابل مشاهده نخواهد بود.


(بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)