Loading...
فروش پودر خرما جهت استفاده در خوراک گوسفند و گاو
آمار بازدید از سایت

  • بازدید امروز: 16183
  • بازدید دیروز: 15140
  • بازدید کل: 33962044

اشتراک خبرنامه

با عضويت در خبرنامه، از آخرين اخبار، مقالات و پيشنهادات ويژه اعضاء مطلع شوید.


تعداد اعضاء: 811 نفر
خواندنی

پروبيوتيك ها در تغذیه نشخوارکنندگان- بخش اولپروبيوتيك ها در تغذیه نشخوارکنندگان- بخش اول

هدف اصلی استفاده از پروبیوتیک ها در تغذیه تک معده ای ها، مقابله با میکروارگانیسم های بیماری زا از راه رقابت و برگرداندن حالت طبیعی جمعیت میکروبی روده به حالت اولیه خود می باشد ولی در نشخوارکنندگان هدف اصلی، بهبود دادن تخمیر در شکمبه است.ادامه »


مقالات دام

خنک نمودن گاوهای خشک معادل تولید شیر بالاتر است.

ما بیشترین زمان و پول خود را صرف خنک کردن گاوهای تازه زا، خنک کردن گاوهای پرتولید و گاوهای قبل از زایمان می کنیم و گاوهای خشک را معمولا در اولویت بعدی قرار می دهیم. ولی تحقیق در دانشگاه کالیفرنیا نشان داد که خنک کردن گاوهای خشک می تواند یک سرمایه گذاری عا

خنک نمودن گاوهای خشک معادل تولید شیر بالاتر است.

در شماره ژوئن 2006 مجله دیری ساینس مقاله ای وجود دارد که اثرات اضافه کردن یک سایه بان پارچه ای و فن بالای آخور گاوهایی که قبلا از یک آب پاش برای خنک کردن گاوها در هنگام خوردن استفاده می کردند را بررسی کردند. در این تحقیق 524 گاو هلشتاین در طول 3 هفته آخر دوره خشکی شان به صورت تصادفی برگزیده شدند و در دو جایگاه مختلف قرار گرفتند که یکی فقط مجهز به آب پاش در بالای آخور بود و دیگری علاوه بر آب پاش به سایه بان پارچه ای و فن مجهز شده بود. در هر دو جایگاه منطقه استراحت سایه بان وجود داشت تا گاوها در صورت تمایل از آن استفاده کنند. نتایج از 20 ژوئن تا 20 اکتبر ثبت شدند.

محققان دریافتند که گاوهای مستقر در جایگاه های دارای آب پاش و سایه بان و فن روزانه 5/1 کیلوگرم شیر بیشتری در 60 روز اول شیردهی بعدی نسبت به گاوهای مستقر در جایگاه های فقط مجهز به آب پاش تولید کردند. در طول دوره آزمایش میانگین دمای زیر آخور پوشانده شده در هر روز 2/1 درجه خنک تر از میانگین دمای محل های بدون فن و سایه بان بود (3/26 در مقابل 1/25 درجه سانتی گراد). شاخص دما-رطوبت در آخورهای غذایی مجهز به سایه بان و فن در 48 درصد از روزهای تحقیق بالای 72 بود ولی در محل های بدون این تجهیزات در 60 درصد از روزهای تحقیق این عدد به بالاتر از 72 می رسید. از آنجا که شاخص دما-رطوبت بالاتر از 72، نشانگر تنش گرمایی در گاو درنظر گرفته می شود، گاوهایی که در جایگاه های بدون فن و سایه بان بودند، در دوره انتهای آبستنی شان که زمان بحرانی برای بسیاری از فعالیت های فیزیولوژیکی است بیشتر در معرض تنش گرمایی بودند.

کارشناسان سود اقتصادی نصب و نگهداری فن و سایه بان ها را در آخور گاوهای خشکی که قبلا فقط از یک آب پاش استفاده می کردند، تخمین زدند. آنها یک ارزش افزوده حداقل 92/8 دلاری را فقط از فروش شیر برای هر گاو در هر سال برآورد کردند. آنها برای سلامتی و طول عمر رقمی را نمی توانند تعیین کنند.

با وجودی که همه گاوداران باید نتایج این تحقیق را به منظور چگونگی مدیریت گاوهای خشک شان بررسی کنند ولی پرورش دهندگانی که در کشورهایی هستند که با تنش گرمایی مواجهند باید توجه ویژه ای به این مقاله داشته باشند. افزایش تولید شیر و سودآوری نتیجه یک سرمایه گذاری نسبتا کم در خنک کردن گاوهای خشک با سایه بان زدن و نصب خنک کننده ها در موقع غذا خوردن است.
لطفا نظر دهید.

* لطفا فقط مرتبط با مطلب فوق نظر بدهید. در غیر این صورت ممکن است نظرتان منتشر نشود.

* آدرس ایمیل شما توسط دیگران قابل مشاهده نخواهد بود.


(بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)