Loading...
زر فروکتوز
آمار بازدید از سایت

 • بازدید امروز: 17348
 • بازدید دیروز: 22167
 • بازدید کل: 24861023

اشتراک خبرنامه

با عضويت در خبرنامه، از آخرين اخبار، مقالات و پيشنهادات ويژه اعضاء مطلع شوید.


تعداد اعضاء: 781 نفر
خواندنی

سراب آینده بهتر، تنها امید مهندس امینی دامدار به ادامه فعالیت در صنعت دامداریسراب آینده بهتر، تنها امید مهندس امینی دامدار به ادامه فعالیت در صنعت دامداری

در همایش‌هایی که در ارتباط با قیمت شیر و نهاده‌های دامی برگزار شده است وعده‌های مختلفی از سوی مسئولان داده شده است اما متاسفانه هیچ یک از آنها عملی نشده است. بارها قیمت شیر از طرف دولت مصوب می‌شود ولی اجرایی شدن این قیمت را به چشم ندیده‌ایم.ادامه »


فروش مواد اولیه و محصولات مرتبط با صنایع دام، طیور و آبزیان

خوراک کنسانتره گوساله نر پرواری

غذای کامل و آماده گوساله نر پرواری دارای تمامی اجزای پروتئینی و انرژی زای لازم و حاوی ویتامین ها و املاح معدنی ضروری دوره رشد گوساله نر است.

خوراک کنسانتره گوساله نر پرواری

شماره تلفن کارخانه جهت خرید کنسانتره: 37266610 031

ضرورت تغییر روش دامداران مناطق روستایی در مدیریت تغذیه دامداری

خوراک کنسانتره پلت گوساله نر پرواری

برخی توصیه های فنی جهت پرواربندی بهتر گوساله های نر

1- چون پرواربندان گوساله، از منابع مختلفی گوساله­ های نر مورد نیاز خود را تامین می­ کنند لذا پیشنهاد می­ گردد قبل از شروع دوره پرواربندی که بین 10 تا 12 ماه، بستگی به رشد گوساله و نحوه تغذیه آن طول می کشد، نسبت به انجام عملیات بهداشتی از قبیل واکسیناسیون، مبارزه با انگل­های خارجی و داخلی و قرنطینه کردن آنها با نظر دامپزشک محلی اقدام نمایند.

2- قبل از شروع دوره پرواربندی سعی شود که گوساله­ های نر در گروههای مشابه از لحاظ وزنی و سنی قرار گیرند. این امر سبب خواهد شد تا از بروز نزاع و آسیب دیدن جسمی گوساله­ های کوچکتر توسط بزرگترها جلوگیری شده و رقابت برای تغذیه بر سر آخورها نیز کمتر خواهد شد و از سوی دیگر هم­بو و هم­خو کردن آنها بهتر انجام­ گرفته و گوساله­ ها از رشد بهتری برخوردار خواهند­شد.

3- مطلوبترین وزن شروع پروار برای گوساله­ های نر نژاد خالص هلشتاین وزن حدود 200 تا 220 کیلوگرم می باشد که در سن 6 تا 8 ماهگی به این وزن خواهند رسید. وزن مناسب برای گوساله نر دورگ 150 تا 170 کیلوگرم می باشد که در سن حدود 8 تا 9 ماهگی دارای چنین وزنی خواهند­ بود مشروط به اینکه از تغذیه نسبتا مناسب برخوردار باشند.

4- برای شروع یک دوره پرواربندی مطلوب به مدت 10 تا 14 روز فرصت نیاز است تا گوساله­ های پرواری با خوراک جدید دوره پروار اعم از علوفه و کنسانتره سازگاری پیدا کنند. همچنین توصیه می شود در تمام طول مدت پرواربندی کل خوراک مصرفی گوساله که شامل علوفه و کنسانتره می باشد با هم کاملا مخلوط شده و در طی 3 وعده در روز در اختیار آنها قرار گیرد. این امر سبب خواهد شد تا ضمن جلوگیری از انتخاب مواد غذایی توسط گوساله، بهره­ وری از خوراک افزایش یافته و گوساله­ ها کمتر با مشکلات گوارشی و نفخ شکمبه مواجه شوند. ضمنا از ماندن بیش از حد خوراک در آخور که باعث بوزدگی آن می­ شود جلوگیری خواهد شد.

5- چون اکثر فروشندگان گوساله­ های نر پرواری نارس فقط از جیره نگهداری برای گوساله­ های خود استفاده می­ کنند و گوساله­ ها به این سبب دارای تاخیر رشد هستند لذا چنانچه فقر مواد غذایی در طول دوره قبلی پرورش گوساله آسیب جدی به رشد گوساله وارد ننموده باشد، افراد پرواربند می­توانند با استفاده از یک تغذیه مناسب و ایجاد پدیده رشد جبرانی در مراحل اولیه پرواربندی باعث ایجاد سرعت رشد بیشتر گوساله­ شده و گوساله­ ها از رشد چشمگیری برخوردار شوند.

6- فضای کافی آخور و دسترسی گوساله­ ها در تمام مدت طول پرواربندی به آب آشامیدنی کافی و بهداشتی و نیز سنگ نمک موجود در آخورها سبب بهبود اشتها و مصرف بیشتر خوراک آنها خواهد شد. وجود فضای کافی و مناسب در جایگاه مسقف و بهاربند که از نظر گرما، سرما و رطوبت کف بتواند راحتی و آسایش گوساله­ ها را تامین کند بسیار حائز اهمیت است. قرار دادن فضای بیش از حد برای گوساله­ های پرواری سبب می شود تا گوساله­ ها انرژی لازم برای افزایش وزن را صرف جست و خیز و بازی نموده و با تاخیر رشد مواجه خواهند شد.

7- چون سرعت رشد گوساله­ های نر پرواری متفاوت است، بطوریکه برخی پیش­رس و برخی نیز دیررس می­باشند، لذا پیشنهاد می­گردد در ابتدای شروع دوره پرواربندی گوساله­ ها وزن­ کشی شده و وزن آنها ثبت شوند. (برای شناسایی گوساله می توان از نصب پلاک پلاستیکی بر روی گوش آنها استفاده نمود). سپس حداقل هر دو ماه یک­بار با توزین مجدد آنها میزان و سرعت رشد روزانه را محاسبه نمود. برای اخذ نتیجه بهتر توصیه می­ گردد که همیشه وزن­ کشی­ ها در ابتدای روز و قبل از توزیع اولین وعده خوراک روزانه صورت گیرد.

8- با توجه به اینکه هزینه خوراک دامهای پرواری حدود 85 درصد هزینه­ های جاری را به خود اختصاص می­ دهد، لذا تغذیه اصولی، متعادل و اقتصادی گوساله از اهمیت ویژه­ ای برخوردار است به همین لحاظ جدول زیر به عنوان راهنمای کلی برای پرواربندان ارائه گردیده تا بر­اساس وزن، سن و نیز طول دوره پروار بتوانند حدود مصرف هر کدام از خوراک­های دام پروار را مشخص­ نمایند. بدیهی است که اعداد جدول تقریبی بوده و اعداد موجود در هر ستون می­ توانند تا حدود 15 درصد کمتر و یا بیشتر گردند. همچنین مقادیر پیشنهادی بر اساس نوع علوفه­ های رایج در پرواربندی و نیز خوراک مکمل یعنی کنسانتره­ های پرواری شماره 1 و 2 شرکت دستچین ارائه گردیده است.

جدول پیشنهادی جهت تغذیه با کنسانتره پرواری و علوفه مخلوط برای سنین و وزن­های مختلف گوساله نر

تغذیه گاو پرواری

تذکر 1- دامنه بالای وزن زنده متعلق به گوساله­ های نر نژاد خالص هلشتاین و دامنه پائین وزن متعلق به گوساله­ های نژاد دورگ می­ باشند.

تذکر 2- اگر باقیمانده خوراک در آخور گوساله­ های پرواری در آغاز روز بعد حدود 5 تا 7 درصد کل خوراک توزیع­ شده باشد و گوساله­ ها نیز ولع بیش از حد برای مصرف خوراک نداشته و رفتار هجومی برای رسیدن به آخور از خود نشان نمی­ دهند می­ توان اطمینان­ یافت که میزان خوراک دریافتی آنها کافی است. در غیر این صورت بایستی در میزان خوراکی که در آخورها توزیع می­ شود تجدیدنظر نمود.

تذکر 3- چون در پایان هر ماه در مقایسه با ماه قبل، گوساله­ ها از وزن بیشتری برخوردارند لذا بایستی بر اساس اعداد موجود در جدول، میزان خوراک دریافتی آنها را افزایش­ داد.

تذکر 4- متوسط افزایش وزن روزانه گوساله­ های نر نژاد هلشتاین بین 900 گرم تا 1100 گرم در روز و برای گوساله­ های نژاد دو رگ 700 گرم تا 850 گرم می­ باشد.

تذکر 5- توصیه می شود برای اقتصادی نمودن فعالیت پرواربندی از بدو شروع پرواربندی به مدت 5 تا 6 ماه از فرمول کنسانتره شماره 1 شرکت دستچین و پس از آن تا پایان دوره پرواربندی از فرمول کنسانتره شماره 2 شرکت دستچین استفاده شود.

تذکر 6- فرمول های شماره 1 و 2 صرفا جهت گوساله­ های نر پرواری تهیه شده و از مصرف آن برای تغذیه سایر گروههای دام موجود در گله خودداری شود.

مواد تشکیل دهنده: جو، ذرت، کنجاله سویا، کنجاله کلزا، سبوس گندم، پودر خرما، ملاس چغندر قند، مکمل حاوی ویتامین ها و مواد درمانی و معدنی، جوش شیرین، نمک و افزودنی های مجاز

ویژگی این خوراک بهبود افزایش وزن روزانه گوساله، پرورش سالم و حداکثر صرفه اقتصادی می باشد.

آنالیز آزمایشگاهی

پروتئین خام: 15 درصد بر اساس ماده خشک

کربوهیدرات غیر فیبری: 50 درصد

(مگاکالری در کیلوگرم) NEm= 1.73 , NEg =1.17

رطوبت: حداکثر 10 درصد

بسته بندی: کیسه دولایه ضد رطوبت 40 کیلوگرمی

مارک تجاری: دستچیننظرات

 


 • با سلام، لطفا در خصوص میزان مصرف روزانه خوراک پلت بر اساس وزن هر گوساله و قیمت هر کیسه 40 کیلوئی اینجانب را آگاه فرمائید. با سپاس
  پاسخ:
  میزان مصرف روزانه کنسانتره پرواری بستگی به سن و وزن گوساله دارد. مقدار مصرف از (روزانه 3 کیلوگرم تا 8 کیلوگرم کنسانتره) در کنار یونجه خشک و کاه گندم برای گوساله نر بوزن از 150 کیلوگرم تا 640 کیلوگرم در نوسان است.
  قیمت روزانه بوده و لازم است تلفنی استعلام شود. (114 70 10 0913)
 • نیاز مبرم به قیمت ها دارم 09141219256
 • با عرض سلام و تشکر. برای پروار گوساله نر، برای هر گوساله تقریبا چند متر مربع جا باید در نظر گرفت؟
 • باسلام لطفا برای پرواربندی گوساله دورگه ماده منو کاملا راهنمایی کنید میزان غذای دام مدت پروارو...
  • با سلام و احترام
   خيلي ممنون از سايت خوب شما من نياز به جدول غذائي و راهنمايي بيشتر دارم اينجانب تعداد ١٥٠ عدد گوساله ١٠٠ كليويي تهيه دارم ميكنم از شما نياز كمك دارم مرسي
  • با عرض سلام و احترام
   بنده امسال تصمیم دارم گوساله های نر بومی رو در روستامون پرواری کنم می خواستم از تون بپرسم با استفاده از این کنسانتره ها میتوان در عرض چهار ماه این گوساله های 200کیلویی را پرواری کرد و ایا مقرون به صرفه خواهد بود . لطفا جواب بدین .بانشکر.
  • مهدی خمیس ابادی از کنگاور
   یکشنبه 10 بهمن 1395 - 16:37
   سلام از راهنمایتون ممنونم خوراک هر گوساله فقط موارد جدول بالاست ؟وبگید نمایندگی کنسانتره استان کرمانشاه کجاست؟
  • سلام بقیره کناسنتره چی بدم گوساله نره چاق بشه سریع مثل مرغ هرمونی چاق کنم گاو چیکار کنم
  • سلام ببخشید من برای اولین بار‌ و بطور ازمایشی دو عدد گوساله نر سمینتال گرفتم و الان حدود ۶ ماهه که دارمشون .موقع خرید ۳ماهه بودن و ۱۲۰ کیلو وزنشون بود ولی بعد از گذشت ۶ ماه رشد انچنانی نکردن و وزن انها ۲۰۰ کیلو است.لازم ب ذکر است که این گوساله ها بیماری پوستی قارچ هم گرفتن. سوالم اینه که ایا با تغدیه مناسب بازم میتونم توقع رشد قدی داشته باشم ؟
  • باسلام من گوساله هلشتاین۱۱۰کیلو دارم آردذرت.آردجو.سبوس ومکمل میدهم خوراک روزی دردووعده۳کیلو میدهم.آیااین خوراک کافیه.

  لطفا در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر تماس حاصل فرمائید.

  * لطفا فقط مرتبط با مطلب فوق نظر بدهید. در غیر این صورت ممکن است نظرتان منتشر نشود.

  * آدرس ایمیل شما توسط دیگران قابل مشاهده نخواهد بود.


  (بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)