Loading...
زر فروکتوز
آمار بازدید از سایت

  • بازدید امروز: 10855
  • بازدید دیروز: 12263
  • بازدید کل: 32721428

اشتراک خبرنامه

با عضويت در خبرنامه، از آخرين اخبار، مقالات و پيشنهادات ويژه اعضاء مطلع شوید.


تعداد اعضاء: 811 نفر
خواندنی

خطرات مداخلات پیش از موعد در امر زایمان گاوخطرات مداخلات پیش از موعد در امر زایمان گاو

سومین مرحله در زایمان طبیعی گاو و یا تلیسه خروج جفت می باشد. بنابراین زمانی که جفت دفع نمی شود همیشه دلیلی برای آن وجود دارد. چنانچه به هر دلیلی جفت 12 ساعت پس از زایمان خارج نشود به این مورد جفت ماندگی می گویند.ادامه »


اخبار برگزیده

دامپروری را به بخش خصوصی واگذار کنید، شرایط سنجیده تر پیش خواهد رفت

کشور هنگامی می تواند در دامپروری موفق باشد که طبق اصل 44 قانون اساسی کار به مردم واگذار شود که متاسفانه تاکنون این کار صورت نگرفته است. مدیریت در بخش دولتی مخصوصا بخش دام بسیار ضعیف بوده و این ضعف همواره در حال تشدید شدن بوده است

دامپروری را به بخش خصوصی واگذار کنید، شرایط سنجیده تر پیش خواهد رفت

سعید سلطانی کارشناس امور دامی: شرایط لازم برای کار بخش خصوصی و تعاونی ها فراهم شده و همه شهرستان ها و استان ها دارای اتحادیه هستند اما هنوز اعتماد لازم وجود ندارد تا کار را به آنها واگذار کنند. دولت، تنها با اتکا به نیروهای خود نمی تواند در بخش دامپروری موفق باشد. تا زمانی که یک مدیریت غیر دولتی برای دام تعیین نکنند و به آن اعتماد نداشته باشند نمی توانند این نوسانات را کنترل کرده و امنیت شغلی دامداران را فراهم کنند.

باید با ارائه برخی امکانات مانند واردات، صادرات و تنظیم بازار بخش دامپروری به دست خود تولید کنندگان و بخش خصوصی و استفاده از خود تولیدکنندگان در جریان بازار انگیزه را به دامداران باز گردانند. نوسانات بازار همیشه بیشترین ضرر را به تولید کنندگان می زند و بالا بودن قیمت گوشت هم مصرف کننده را متضرر خواهد کرد.

از یک سو کاهش مصرف محصولات دامی طی ماه رمضان و از سوی دیگر شیوع آنفولانزای پرندگان و تب کریمه کنگو در دامها و ترس مردم از مصرف گوشت قرمز باعث کاهش قیمت محصولات دامی شد.

اوضاع دامداری ها مخصوصا در خصوص شیر اصلا خوب نیست، در حالی که ستاد تنظیم بازار قیمت تمام شده شیر را اعلام  و 1440 تومان مصوب کرده بود، اما در حال حاضر کارخانجات شیر را به قیمت 1250 تومان از دامداران خرید می کنند و برخی کارخانجات پول شیر را با چند ماه تاخیر به دامدار پرداخت می کنند.

این در حالیست که دامداران برای سیر کردن دام هایشان با پرداخت سود 3 تا 3.5 درصد به دلالان شیرهایشان را می فروشند. همین عوامل باعث شده تا 30 تا 40 درصد از واحدهای پرواربندی گاوداری ها تعطیل شده اند و به صورت نیمه فعال کار می کنند.

در واکنش به واردات گوشت گرم باید عنوان کرد که واردات گوشت قرمز به داخل کشور، تنها فرار از مسئولیتی است که بر دوش مدیران و مسئولان سنگینی می کند و راهگشای حل ریشه ای مشکلات نخواهد بود. ما می توانیم با افزایش بهره وری از منابع داخلی نیازمان را تامین کنیم و نیازی به واردات گوشت نخواهیم داشت. متاسفانه، بهره وری پایین و نبود یک مدیریت غیر دولتی بر امور دامی باعث این اتفاق شده است. اگر مدیریت غیر دولتی بر روی کار باشد ما توانایی صادرات هم خواهیم داشت. به عنوان مثال متوسط وزن لاشه گوسفند در جهان 22 کیلو و نیم است اما در ایران 17 کیلو و نیم و طبق آمار سازمان دامپزشکی 15 کیلو گرم است و ما اگر بتوانیم در همین بخش افزایش وزن داشته باشیم 10 درصد نیازی که به خارج از کشور داریم برطرف خواهد شد و می توانیم جز صادر کنندگان گوشت باشیم.

واردات دام به کشور به خاطر عدم مدیریت صحیح است و منفعت آنهایی که گوشت و دام را واردت می کنند تامین می کند که باعث می شود در حالی که این محصول دامی در کشور تولید می شود اما همچنان واردات داشته باشیم. جالب است تا زمانی که قیمت گوشت پایین است کسی با دامدار کاری ندارد اما به محض افزایش قیمت همه از دامدار توضیح می خواهند.
ارسال نظر

* لطفا فقط مرتبط با مطلب فوق نظر بدهید. در غیر این صورت ممکن است نظرتان منتشر نشود.

* آدرس ایمیل شما توسط دیگران قابل مشاهده نخواهد بود.


(بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)