Loading...
زر فروکتوز
آمار بازدید از سایت

  • بازدید امروز: 10783
  • بازدید دیروز: 12263
  • بازدید کل: 32721356

اشتراک خبرنامه

با عضويت در خبرنامه، از آخرين اخبار، مقالات و پيشنهادات ويژه اعضاء مطلع شوید.


تعداد اعضاء: 811 نفر
خواندنی

آغاز تولید انبوه نوزاد کروکودیل در ایرانآغاز تولید انبوه نوزاد کروکودیل در ایران

هر تخته چرم فرآوری شده کروکودیل، حدود 1 میلیون تومان ارزش دارد.ادامه »


اخبار برگزیده

پرورش حیوانات آزمایشگاهی در موسسه رازی

تولید و پرورش حیوانات آزمایشگاهی نظیر موش، رت، هامستر، خوکچه هندی و خرگوش با بهترین کیفیت و استانداردهای معتبر بین المللی در موسسه سرم سازی رازی سالهاست که در جریان است.

پرورش حیوانات آزمایشگاهی در موسسه رازی

حیواناتی نظیر موش، رت، هامستر، خوکچه هندی و خرگوش در این موسسه تولید و پرورش داده می‌شوند.

در این موسسه موش‌های آزمایشگاهی در سه نوع غیر همخون، همخون و نیمه همخون هستند که از نژادهای غیر همخون، دو نژاد مهم موش آزمایشگاهی (NIH) پرورش داده می‌شوند. از ویژگی‌های نژاد NIH، حساسیت زیاد آن به باکتری سیاه سرفه است و یکی از موارد مصرف این نژاد در پروسه تهیه و تولید واکسن سیاه سرفه است، ضمن اینکه این نژاد موارد استفاده زیاد دیگری نیز دارد.
از نژادهای همخون، دو نژاد مهم در موسسه رازی پرورش داده می‌شوند، یکی از این نژاد‌ها در تهیه آنتی بادی‌های مونوکلونال اهمیت بسزایی داشته و در تحقیقات ایمنی شناسی، ویروس شناسی و بیماری‌های انگلی به ویژه لیشمانیوز یا سالک و توکسوپلاسموز، کاربرد وسیعی دارد. نژاد دیگر این موش‌ها در برابر تومور‌ها نسبتاً مقاوم بوده و در تحقیقات بیماری‌های متابولیک، دیابت، چاقی، بیماری‌های قلبی عروقی، تصلب شرائین، اسکلرودرمی و موارد دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد.
در بخش تحقیق، تولید و پرورش حیوانات آزمایشگاهی موسسه رازی، نژاد نیمه همخون برای اولین بار در کشور از تلاقی موش‌های وحشی تا ادامه نسل ۱۳ تولید شده و با نام رازی A. در مراجع بین المللی به ثبت رسیده که از نظر خصوصیات بیولوژیک و استفاده در تحقیقات خاص، خصوصاً تومورهای پستانی، نژاد منحصر به فردی محسوب می‌شود.
از نژادهای رت آزمایشگاهی که در این بخش تولید و پرورش داده می‌شوند می‌توان به نژادهای مهم Wistar، Sprague Dawley و NMRI اشاره کرد که همگی از نوع غیر همخون هستند، همچنین برای اولین بار رت غیر همخون رازی A. در این مرکز تولید شده که مانند موش رازی A. در مراجع بین المللی به ثبت رسیده است. از نژادهای مهم هامستر آزمایشگاهی که در این مرکز تولید و پرورش داده می‌شوند می‌توان به هامستر سوری اشاره کرد که در انواع رنگ‌های آلباینو، سفید، دارچینی و طلایی هستند.
خوکچه‌های هندی آزمایشگاهی این مرکز از نژاد Pirbright در انواع رنگ‌های آلباینو، سفید، قهوه ای، مشکی، دو رنگ و چند رنگ هستند، یک نوع جهش نژادی یافته از خوکچه هندی در این مرکز وجود دارد که فاقد مو بوده و به لحاظ شباهت‌های زیاد پوست آن به پوست انسان، مدل بسیار مناسبی در تحقیقات مربوط به پوست خصوصاً سوختگی‌ها و ترمیم محسوب می‌شود.

در این بخش خرگوش آزمایشگاهی نژاد دوچ که یکی از مناسب‌ترین خرگوش‌های آزمایشگاهی از نظر سایز و پاسخ به عوامل آنتی ژنیک است نیز تولید و پرورش داده می‌شود. این بخش جهت تولید حیوانات آزمایشگاهی با بهترین کیفیت و استانداردهای معتبر بین المللی، نظیر استانداردهای فدراسیون انجمن‌های علوم حیوانات آزمایشگاهی اروپا تبعیت می‌کند و سالیان متمادی است که این مرکز، تن‌ها نماینده ایران در انجمن بین المللی علوم حیوانات آزمایشگاهی بوده و ارتباط علمی تنگاتنگی با مجامع فوق دارد.
ارسال نظر

* لطفا فقط مرتبط با مطلب فوق نظر بدهید. در غیر این صورت ممکن است نظرتان منتشر نشود.

* آدرس ایمیل شما توسط دیگران قابل مشاهده نخواهد بود.


(بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)