Loading...
زر فروکتوز
آمار بازدید از سایت

  • بازدید امروز: 10852
  • بازدید دیروز: 12263
  • بازدید کل: 32721425

اشتراک خبرنامه

با عضويت در خبرنامه، از آخرين اخبار، مقالات و پيشنهادات ويژه اعضاء مطلع شوید.


تعداد اعضاء: 811 نفر
خواندنی

فروش پودر خرما جهت استفاده در خوراک گوسفند و گاو (موجود نیست)فروش پودر خرما جهت استفاده در خوراک گوسفند و گاو (موجود نیست)

پودر خرمای پر انرژی و کاملا خشک جهت استفاده در جیره غذایی انواع دام پرواری (گاو و گوسفند) و مناسب جهت استفاده در فرمولاسیون کارخانجات تولید خوراک دامادامه »


اخبار برگزیده

جایگاه ایران بین کشورهای تولیدکننده شیر گاومیش در جهان کجاست?

۱۱ درصد کل تولید شیر در جهان از گاومیش‌ها حاصل می شود. در این رتبه بندی کشور هند با ۷۰ میلیون تن شیر گاومیش در سال در جایگاه نخست و ایران با فاصله زیاد و تولید 65 هزار تن در جایگاه نهم قرار دارند.

جایگاه ایران بین کشورهای تولیدکننده شیر گاومیش در جهان کجاست?

بین کشورهای برتر تولیدکننده شیر گاومیش در جهان که نام ایران هم در جمع آنها است نشان می‌دهد که شکاف قابل توجهی بین کشورهای تولیدکننده اول و دوم و همچنین کشورهای تولیدکننده دوم و سوم در فهرست وجود دارد.

پرورش گاو میش در ایران

حدود ۱۰ هزار سال پیش از میلاد انسان ها توانستند با اهلی کردن گاومیش از آن برای تولید محصولات لبنی بهره ببرند. همچنین از حدود پنج‌هزار سال پیش از میلاد، انسان‌ها، به‌ویژه در اروپا، خاورمیانه و آسیا، پرورش گاو را برای اهداف لبنی آغاز کردند.

در عین حال انقلاب صنعتی در قرن نوزدهم تقاضای تولید تجاری شیر و دیگر محصولات لبنی را افزایش داد. به طوری که امروزه شیر و محصولات آن توسط بیش از شش میلیارد نفر در سراسر جهان استفاده می‌شود.

شیر، مایع سفید و مغذی است که توسط پستانداران تولید می شود و تنها نوع غذایی است که نوزادان می‌توانند آن را هضم کرده و از طریق شیر مادر تغذیه شوند. اگر چه تمام پستانداران شیر تولید می‌کنند، اما تولید تجاری این مایع سفید از طریق حیوانات لبنی مانند گاو، گاومیش، بز، گوسفند و شتر انجام می‌شود. به طور کلی، ۸۵ درصد کل تولید شیر در سراسر جهان از گاوها به دست می‌آید، در حالی که گاومیش، بز، گوسفند و شترها به ترتیب ۱۱، ۲، ۱,۴ و ۰.۲ درصد تولید را برعهده دارند.

در میان کشورهای برتر تولیدکننده شیر گاومیش، شکاف قابل توجهی بین کشورهای تولیدکننده اول و دوم و همچنین کشورهای تولیدکننده دوم و سوم در فهرست وجود دارد. هند با ۷۰ میلیون تن شیر گاومیش در سال در جایگاه نخست و پس از آن پاکستان با میزان نرخ تولید ۲۴ میلیون و ۳۷۰ هزار تن، در رتبه دوم جای دارد. این درحالی است که این میزان تقریبا یک سوم میزان نرخ تولید هند است. در ادامه، چین با تولید حدود سه میلیون و ۵۰ هزار تن شیر گاومیش و دارا بودن تولید تقریباً یک‌هشتم پاکستان و یک بیست و سوم تولید هند قرار دارد.

شیر گاومیش دومین منبع تولید شیر در جهان است، اگر چه سهم آن بسیار کمتر از تولید کل شیر گاو است، اما از نظر ارزش غذایی شیر گاومیش دارای ترکیبات مختلفی است که آن را به همان اندازه شیر گاو دارای اهمیت می‌کند. عوامل بسیاری مانند عملکرد، سلامت، آب و هوا، جغرافیا و شیوه زندگی منجر به افزایش سهم شیر گاو شده، اما با این وجود، از اهمیت شیر گاومیش کاسته نمی‌شود. به طور متوسط، گاومیش ۷ تا ۱۱ لیتر شیر در روز تولید می‌کند، در حالی که تولید شیر روزانه گاو ۱۴ تا ۲۰ لیتر است. به طوری که این تفاوت در میزان عملکرد روزانه یکی از بزرگ ترین دلایل تولید تجاری شیر گاو به‌شمار می‌رود. مواد جامد موجود در شیر گاومیش نسبت به شیر گاو به دلیل بالا بودن پروتئین، چربی و مواد معدنی 2.5 تا سه درصد نسبت به شیر گاو بیشتر است.

قطب های تولید شیر گاومیش در ایران به ترتیب استانهای خوزستان، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی و سپس اردبیل هستند. هر راس گاومیش توانایی تولید شیر در 210 روز از سال را دارد که مدت زمان بسیار خوبی محسوب می شود. مواد جامد موجود در شیر گاومیش نسبت به شیر گاو به دلیل بالا بودن پروتئین چربی و مواد معدنی 2.5 تا سه درصد نسبت به شیر گاو بیشتر است و گاومیش در برابر اغلب بیماری‌ها مقاوم بوده و از انواع علوفه استفاده می‌کند که این ویژگی‌ها موجب به صرفه بودن نگهداری و پرورش گاومیش شده است.
ارسال نظر

* لطفا فقط مرتبط با مطلب فوق نظر بدهید. در غیر این صورت ممکن است نظرتان منتشر نشود.

* آدرس ایمیل شما توسط دیگران قابل مشاهده نخواهد بود.


(بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)