Loading...
زر فروکتوز
آمار بازدید از سایت

  • بازدید امروز: 11322
  • بازدید دیروز: 12263
  • بازدید کل: 32721895

اشتراک خبرنامه

با عضويت در خبرنامه، از آخرين اخبار، مقالات و پيشنهادات ويژه اعضاء مطلع شوید.


تعداد اعضاء: 811 نفر
خواندنی

احتمال ابتلاء به سرطان ریه در پرورش دهندگان گاو شیری 5 بار کمتر استاحتمال ابتلاء به سرطان ریه در پرورش دهندگان گاو شیری 5 بار کمتر است

کود و مهم تر از آن باکتری های موجود در آن از سرطان ریه در پرورش دهندگان گاو شیری جلوگیری می کند. بر اساس گزارش یک مجله محیط زیستی، این باکتری ها آنقدر موثرند که موجب شد 1561 گاودار ایتالیایی 5 بار کمتر از همتاهای محلی شان به سرطان ریه مبتلا شوند.ادامه »


اخبار برگزیده

طرح اصلاح نژاد گوسفند افشاری زنجان استقبال خوبی در کشور دارد

هدف اصلی از اجرای طرح اصلاح نژاد گوسفند افشاری افزایش بهره وری و اقتصادی کردن تولید در بخش پرورش گوسفند داشتی است.

طرح اصلاح نژاد گوسفند افشاری زنجان استقبال خوبی در کشور دارد

خرید مستقیم کنسانتره گوسفند: کارخانه 37266610 031 - همراه 09131070114

ضرورت تغییر روش دامداران مناطق روستایی در مدیریت تغذیه دامداری (کلیک کنید)

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان گفت: طرح اصلاح نژاد گوسفند افشاری زنجان با استقبال خوبی از سوی پرورش دهندگان گوسفند افشاری ۱۵ استان کشور مواجه است.

طرح اصلاح نژاد گوسفند افشاری از جمله طرح های اجرایی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان به شمار می رود که منطبق بر اصول مدیریت جهادی پی ریزی شده و در سعی شده است این طرح مباحث اقتصاد مقاومتی را نیز پوشش دهد. هدف اصلی از اجرای طرح اصلاح نژاد گوسفند افشاری افزایش بهره وری و اقتصادی کردن تولید در بخش پرورش گوسفند داشتی است.

این طرح از سال 1385 با مشارکت سازمان جهاد کشاورزی استان و دانشگاه زنجان با وارد کردن سلول های جنسی گوسفند نژاد برولامرینو از کشور نیوزیلند آغاز شد و بعد از اتمام عملیات اصلاح نژادی در مدت ۶ سال در محیطی کاملا بسته در مزرعه دانشگاه، نخستین ایستگاه تحقیقاتی بخش خصوصی در سال ۹۱ در استان تشکیل و مراحل انتقال دام اصلاح شده به گله های مردمی نیز از سال ۹۲ آغاز شد به طوری که در حال حاضر در ۲۰ روستای استان زنجان ۴۲ گله پرورش گوسفند افشاری تحت پوشش این برنامه اصلاح نژادی قرار دارند.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان به وجه تمایز روش اعمالی در اصلاح نژاد گوسفند افشاری در استان زنجان اشاره و خاطرنشان کرد: تمامی مراحل اجرای این طرح توسط بخش خصوصی انجام گرفته و متخصصان ژنتیک مولکولی نیز در برنامه های اصلاح نژادی در استان به‌کارگیری شده اند.

در این طرح، برای انتخاب گوسفند مناسب برای اصلاح نژاد به فاکتورهای متعددی از نظر تیپ، توان تولیدی، نوع ژن‌های موثر در چند قلوزایی و ... توجه شده و عملیات آمیخته گری به مدت ۶ سال در یک محیط کاملا بسته انجام گرفته است.

در این طرح، حفظ خلوص خونی بالای ۹۵ درصد گوسفند افشاری در عملیات آمیخته گری و رصد ژن های موثر در افزایش چند قلوزایی گوسفند افشاری، سرعت رشد و کاهش حجم دنبه در آزمایشگاه های ژنومیک دانشگاه زنجان مورد توجه قرار داشته است. تجاری سازی یافته های تحقیقاتی توسط تیم تحقیق با تشکیل شرکت دانش بنیان، همراه کردن چند دستگاه دولتی برای اجرای پروژه، ایجاد پلان توسعه ای دام اصلاح شده در سطح استان (هرم اصلاح نژاد به روش هسته باز) و اجرای بیش از ۴۵ طرح تحقیقاتی (پایان نامه کارشناسی ارشد و دکتری) در دانشگاه زنجان با همکاری سازمان برای تکمیل پروژه اصلاح نژادی از دیگر وجوه تمایز روش اعمالی در اصلاح نژاد گوسفند افشاری در استان زنجان به شمار می رود.

توان تولید ۳ تا ۴ بره در هر زایش، بهبود ۳۰ درصدی سرعت رشد، بهبود ۱۰۰درصدی ضریب تبدیل غذایی، بهبود کمیت و کیفیت پشم و کاهش قابل توجه حجم دنبه را از جمله ویژه گی های گوسفند اصلاح شده در استان زنجان می باشند.

طرح اصلاح نژاد گوسفند افشاری استان زنجان هم اکنون با استقبال بسیار مناسبی از سوی پرورش دهندگان گوسفند افشاری ۱۵ استان کشور مواجه شده است.
ارسال نظر

* لطفا فقط مرتبط با مطلب فوق نظر بدهید. در غیر این صورت ممکن است نظرتان منتشر نشود.

* آدرس ایمیل شما توسط دیگران قابل مشاهده نخواهد بود.


(بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)