Loading...
زر فروکتوز
آمار بازدید از سایت

  • بازدید امروز: 10889
  • بازدید دیروز: 12263
  • بازدید کل: 32721462

اشتراک خبرنامه

با عضويت در خبرنامه، از آخرين اخبار، مقالات و پيشنهادات ويژه اعضاء مطلع شوید.


تعداد اعضاء: 811 نفر
خواندنی

ساختمان و تاسیسات در گاوداری های شیری نوینساختمان و تاسیسات در گاوداری های شیری نوین

کتاب مرجع ساخت یا بازسازی جایگاه های نگهداری گاو شیری بر اساس استانداردهای جهانیادامه »


اخبار برگزیده

هر سال امواج دریا 2000 تن جلبک به سواحل جنوبی اهدا می کند

در مناطق جنوبی ایران مانند چابهار،گیاهی به‌نام "سارگاسم" در دریا وجود دارد که 300 تا 2000 تن از آن همراه با امواج به ساحل می‌ریزند در حالی که مصرفی از آن صورت نمی‌گیرد.

هر سال امواج دریا 2000 تن جلبک به سواحل جنوبی اهدا می کند

ایران 3 هزار کیلومتر ساحل دارد که اگر مساحت سواحل جزایر کشورمان را نیز اضافه کنیم رقم نوار ساحلی در کشورمان به 5 هزار و 800 کیلومتر مربع می‌رسیم که می‌توان از آن برای کشت جلبکها و گیاهان آبزی استفاده کرد. در مناطق جنوبی ایران مانند چابهار، گیاهی به‌نام "سارگاسم" در دریا وجود دارد که 300 تا 2000 تن از آن همراه با امواج به ساحل می‌ریزند در حالی که مصرفی از آن صورت نمی‌گیرد.

ارزش تولیدات گیاهان آبزی در دنیا 5.6 میلیارد دلار است، در این راستا و در راستای توجه به منابع غذایی که کمتر مورد توجه بوده است، تولید گیاهان آبزی در دنیا به بیش از 20 میلیون تن رسیده است.

از این گیاه آلژینات سدیم استخراج می‌شود که در صنایع شیمیایی و بیوشیمی کشور مصرف دارد. در حال حاضر آلژینات سدیم از دو منبع کشور چین برای مصارف غیرغذایی و آلمان با درجه غذایی به کشورمان وارد می‌شود.

جلبک و گیاهان آبزی پتانسیل فراوانی در بخشهای مختلف دارند که از این فرصت می‌توان بهره جست، در جنوب کشور کشت جوانه‌های همین گیاه در یک حدفاصل مشخص در حدود یک هکتار طناب‌کشی شده و به صورت‌آزمایشی تولید می‌شود. از گیاهانی که بدین صورت به دست می‌آید برای علوفه مصرف می‌شود اما با کشت این گیاه می‌توان از مشتقات غذایی و دارویی آن بهره گرفت.

استحصال روغن از جلبک‌های دریایی در ایران

گیاهانی که با امواج به ساحل دریا می‌آیند معمولاً برای مصارف خوراک دام و آلژینات سدیم استفاده می‌شود. دنیا از تولید جلبک به‌دنبال استحصال روغن بوده و به این مسئله توجه ویژه‌ای کرده است، در ایران نیز به‌صورت پراکنده مطالعاتی برای دریافت روغن از جلبک‌ها صورت گرفته است. برای یکپارچه‌سازی این مطالعات کارگروهی تشکیل شده است تا در آینده ما نیز بتوانیم در صنایع خودمان برای استحصال روغن از جلبکها استفاده کنیم. این کارگروه با مشارکت بخش خصوصی فعال شده و پیش‌بینی شده 50 هزار تن روغن از جلبکها گرفته شود ودر آینده نیز تولید در این بخش توسعه می‌آید.

در ابتدای این طرح و راه‌اندازی صنایع مرتبط با جلبک ها نیاز به کمک دولت نیاز وجود دارد و در این راستا در هرمزگان یکی از شرکتهای دانش‌بنیان در حال انجام این طرح است که وام گرفته و فعالیت می‌کند.

از جلبکها می‌توان برای تولید سوخت نیز استفاده کرد، این گیاه قابلیت بهره‌گیری برای تولید سوخت دارد و در حال حاضر پروژه‌های تحقیقاتی نیز در این ارتباط در داخل کشور انجام شده است.

جلبک‌ها مصارف بهداشتی و دارویی فراوانی دارند و امروز میان صنایع این بخش‌ها ورود پیدا کرده‌اند،  در کشور ما ارز زیادی بابت واردات مواد آرایشی و بهداشتی منشعب‌شده از جلبکها خارج می‌شود در حالی که می‌توان در کشور خودمان از این جلبکها به‌عنوان ماده اولیه استفاده کرد.

ایران می‌تواند با عنوان قطب تولید ماده اولیه یا محصول نهایی جلبکها و گیاهان آبزی باشد و برای تحقق این امر می‌توان از شرکتهای بزرگ نیز استفاده کرد و از دانش آنها بهره گرفت.
ارسال نظر

* لطفا فقط مرتبط با مطلب فوق نظر بدهید. در غیر این صورت ممکن است نظرتان منتشر نشود.

* آدرس ایمیل شما توسط دیگران قابل مشاهده نخواهد بود.


(بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)