Loading...
زر فروکتوز
ویترین

(شرکت اکوپرم تولید کننده و وارد کننده پیت ماس خنثی، خاک پوشش قارچ، پیت ماس ویژه خاک گلدان و خاک گلخانه ای)

www.peatrus.com

نمایش تبلیغ شما در اینجا
آمار بازدید از سایت

  • بازدید امروز: 4531
  • بازدید دیروز: 14819
  • بازدید کل: 18870101

اشتراک خبرنامه

با عضويت در خبرنامه، از آخرين اخبار، مقالات و پيشنهادات ويژه اعضاء مطلع شوید.


تعداد اعضاء: 752 نفر
خواندنی

اطلاعات مفید در باره فحلی گاواطلاعات مفید در باره فحلی گاو

علائم معمول رفتار جنسی در گاو بسیار زیاد است. همه گاوها همه علائم را بروز نمی دهند ولی یک فهرست خوب از علائم فحلی عبارتند از:ادامه »


اخبار شرکت های دام و طیور و آبزیان

کود کِرم ، جايگزين مناسب براي کودهاي شيميايي

جایگزین کود شیمیایی می تواند کودی باشد که از فضولات کرمی بنام کرم قرمز حلقوی بارانی (با نام لاتین ایزینیابا فوتیدا) بدست می آید که علاوه بر صرفه اقتصادی برای کشاورزان سبب افزایش تولید نیز می شود.

کود کِرم ، جايگزين مناسب براي کودهاي شيميايي

استفاده از محصولات کشاورزی مغذی شده با کود کرم که، ورمی کمپوست نامیده می شود جایگزین مناسبی برای سموم شیمیایی و بدنبال آن داشتن محصولات کشاورزی سالم تر و طبیعی تر خواهد بود.
مروج جهاد کشاورزی پاکدشت در این زمینه می گوید: تولید این کود از طریق استفاده از زباله های تر و فضولات حیوانی است و دفع آن توسط کرم به کود جدیدی به نام ورمی کمپوست است که دارای خاصیت اسفنجی در نگهداشت آب است.
خانم کردبچه می افزاید: همه نوع زباله تر شهری و فضولات حیوانی بجز سنگ، شیشه، پلاستیک، آهن آلات و مواد گوشتی خوراک این کرم است و به همین دلیل اسم دیگر این کرم، کرم آشغال خوار است. وی می گوید:

‌این کرم معادل وزن خود در روز غذا می خورد و 60 درصد آن به کود تبدیل می شود و مابقی برای تکثیر و افزایش وزن کرم مصرف می شود.

به گفته خانم کردبچه، بی بو بودن و مانع شدن از ایجاد علف هرز، از خواص دیگر این کود است. وی می افزاید:‌ استفاده از این نوع کود، کیفیت محصولات کشاورزی را نسبت به کود شیمیایی تاحدود 50 درصد و کمیت آنها را نیز در حدود 30 تا 70 درصد افزایش می دهد. خانم کردبچه می گوید:

کود کرم تا سه سال به مرور مواد مغذی خود را در اختیار گیاه قرار می دهد و تا این مدت گیاه احتیاج به کود ندارد.

مجید اسدی کارشناس تغذیه هم می گوید: این کرم با تولید مثل هر هفته، با داشتن 70 درصد پروتئین در مقایسه با 22 درصد پروتئین گوشت قرمز یعنی بیش از سه برابر و همچنین با داشتن امگا 3، یکی از مخلوقات نادر خداوند از لحاظ مواد غذایی است. او می افزاید: خود این کرم هم بدلیل داشتن پروتئین زیاد برای غذای دام، طیور و ماهی، تولید لوازم آرایشی و بهداشتی و در داروسازی استفاده می شود.

هر شهروند ایرانی روزی 800 گرم و هر روستایی روزی 350 گرم زباله تولید می کند که 70 درصد آن خوراک این کرم می باشد که با این حساب، اشتغالزایی فراوانی در جامعه ایجاد می شود.

درحال حاضر ورمی کمپوست یا کود کرم کیلویی 450 تومان در پاکدشت فروخته می شود.
آقای پناهی یکی از کارآفرینان موفق پاکدشتی در زمینه تولید کود کرم می گوید: ما پارسال با راه اندازی این کارگاه 2 هزار متری 15 نفر اشتغالزایی کردیم که فارغ التحصیلان دانشکده کشاورزی پاکدشت هم ما را همراهی می کردند.
سیاه منصوری یکی از کشاورزان موفق که کود کرم را جایگزین کودهای شیمیایی کرده است می گوید: دولت یارانه های پرداختی برای کودهای شیمیایی را قطع کند و برای استفاده از کودهای کرم، یارانه پرداخت کند. همچنین در پاکدشت 18 هزار متر مربع کارگاه تولید کود کرم یا ورمی کمپوست وجود دارد که نزدیک به 100 نفر در آن مشغول بکار هستند.
در هر هزار متر مربع، پنج نفر به صورت مستقیم مشغول بکار می شوند.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان پاکدشت هم می گوید:‌ 80 نفر پارسال برای دریافت تسهیلات اشتغالزایی و راه اندازی کارگاه کود کرم به بانکها معرفی شدند که این روند امسال نیز ادامه دارد. محمد خجسته کیا می افزاید: 24 مروج هم به کشاورزان روش استفاده از این کود را به جای کودهای شیمیایی آموزش می دهند.
نظرات

 ارسال نظر

* لطفا فقط مرتبط با مطلب فوق نظر بدهید. در غیر این صورت ممکن است نظرتان منتشر نشود.

* آدرس ایمیل شما توسط دیگران قابل مشاهده نخواهد بود.


(بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)