Loading...
زر فروکتوز
آمار بازدید از سایت

  • بازدید امروز: 1847
  • بازدید دیروز: 17741
  • بازدید کل: 29891539

اشتراک خبرنامه

با عضويت در خبرنامه، از آخرين اخبار، مقالات و پيشنهادات ويژه اعضاء مطلع شوید.


تعداد اعضاء: 794 نفر
خواندنی

پودر میوه مخصوص خوراک دام (موجود نیست)پودر میوه مخصوص خوراک دام (موجود نیست)

پودر میوه تولید صنعتی مخصوص تغذیه گاو، گوسفند، بز، شترمرغادامه »


اخبار شرکت های دام و طیور و آبزیان

ایجاد صنایع تبدیلی تنها راه جلوگیری از سوختن باگاس نیشكر

باگاس دارای ارزش اقتصادی بسیار بالا و مخلوطی از قند، فیبر و رطوبت است که وقتی برای مدتی روی زمین باشد خود به‌ خود می‌سوزد و تنها راه جلوگیری از سوختن آن ایجاد صنایع تبدیلی است.

ایجاد صنایع تبدیلی تنها راه جلوگیری از سوختن باگاس نیشكر

مسئول امور کشت و صنعت‌های نظام صنفی کشاورزی خوزستان گفت: به نظر می‌رسد برخی موضع‌گیری‌های زیست‌محیطی نسبت به شرکت توسعه نیشکر غیرمنصفانه باشد.

محسن ممبینی، با اشاره به این‌که برخی مسئولین و نمایندگان مجلس، شرکت توسعه نیشکر را به‌دلیل سوختن باگاس، مقصر و متهم اصلی آلودگی‌های زیست‌محیطی می‌دانند، عنوان كرد: سوختن باگاس تنها پس از برداشت نیشکر و آن هم به‌طور غیرعمد اتفاق می‌افتد.

وی افزود:

باگاس دارای ارزش اقتصادی بسیار بالا و مخلوطی از قند، فیبر و رطوبت است که وقتی برای مدتی روی زمین باشد خود به‌خود می‌سوزد.

مسئول امور کشت و صنعت های نظام صنفی کشاورزی خوزستان، تنها راه جلوگیری از سوختن این محصول با ارزش را ایجاد صنایع تبدیلی برای آن دانست و تاکید کرد: مسئولین استان باید زمینه را برای سرمایه‌گذاری در بخش صنایع تبدیلی باگاس فراهم کنند. عدم سرمایه‌گذاری در این بخش به منزله سوختن فرصت‌های طلایی بوده که از چشم برخی مسئولین پنهان مانده است.

ممبینی، یکی از استفاده‌های مهم باگاس را تولید کاغذ عنوان کرد و گفت: هم‌اکنون سالانه یک میلیون و 600 هزار تن باگاس از سطح کشت و صنعت‌های نیشکر خوزستان به‌دست می‌آید که،

از هر هفت تن باگاس، یک تن خمیر کاغذ تولید می‌شود. ظرفیت تولید کاغذ از باگاس با بهره‌گیری از صنایع تبدیلی، بیشتر از این خواهد شد و این در حالی است كه سالانه بیش از 700 هزار تن کاغذ وارد کشور می‌شود.

وی با اشاره به فواید زیست‌محیطی نیشکر، عنوان كرد: گیاه نیشکر با داشتن سطح سبز زیاد باعث جذب و تثبیت فراوان گازکربنیک و رهاسازی اکسیژن شده و نقش مهمی در تداوم حیات و لطافت و تعادل هوا ایفا می‌کند.

مسئول امور کشت و صنعت‌های نظام صنفی کشاورزی خوزستان با اشاره به این‌که سالانه 74 هزار هکتار از زمین‌های استان زیرکشت محصول نیشکر می‌رود، گفت: این میزان به تنهایی سطح سبزی معادل 500 هزار هکتار ایجاد می‌کند که چیزی معادل 41 درصد وسعت اراضی خوزستان است.

ممبینی با اشاره به وجود بیش از 113 صنعت آلاینده در استان، تصریح کرد: هیچ یک از این صنایع به اندازه صنعت نیشکر برای محیط زیست مفید نیست. برای نمونه 30 مجتمع پتروشیمی که آلوده‌کننده محیط زیست هستند در مجاورت تالاب شادگان وجود دارد که هیچ کدام در احیای تالاب نقشی ندارند و هزینه‌ای هم برای احیای محیط زیست نکرده‌اند. این در حالی است که شرکت توسعه نیشکر با هدایت پساب‌های خود به درون تالاب شادگان باعث حفظ اکوسیستم و حفظ ذخایر ژنتیکی، جانوری و گیاهی و همچنین رونق اقتصادی و امرار معاش در تالاب شده است.
ارسال نظر

* لطفا فقط مرتبط با مطلب فوق نظر بدهید. در غیر این صورت ممکن است نظرتان منتشر نشود.

* آدرس ایمیل شما توسط دیگران قابل مشاهده نخواهد بود.


(بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)