Loading...
زر فروکتوز
آمار بازدید از سایت

  • بازدید امروز: 1793
  • بازدید دیروز: 17741
  • بازدید کل: 29891485

اشتراک خبرنامه

با عضويت در خبرنامه، از آخرين اخبار، مقالات و پيشنهادات ويژه اعضاء مطلع شوید.


تعداد اعضاء: 794 نفر
خواندنی

\\\\\\\" رای گراس مرکب\\\\\\\" منجر به هضم کمتر ولی مصرف ماده خشک بالاتر گردید\\\\\\\" رای گراس مرکب\\\\\\\" منجر به هضم کمتر ولی مصرف ماده خشک بالاتر گردید

سیلاژ رای گراس یک ساله، مخلوط شده با سیلاژ ذرت، عملکرد بهتری نسبت به سیلاژ رای گراس به تنهایی همراه داشت. ترکیب سیلاژ رای گراس و سیلاژ ذرت، باعث شد تا گاوها ماده خشک، مواد آلی، NDF و ADF بیشتری مصرف کنند.ادامه »


اخبار شرکت های دام و طیور و آبزیان

خطر!!! گوشت، شير و تخم مرغ حاوی دارو نخوریم

بر اساس تحقيقات منابع معتبر علمی دنيا، علت 76 درصد ابتلای انسان به بيماری های گوناگون مربوط به مصرف مواد غذايی ناسالم بوده كه بخشی از آن مربوط به باقيمانده های دارويی در اين محصولات است.

خطر!!! گوشت، شير و تخم مرغ حاوی دارو نخوریم

به منظور پیشگیری از بروز برخی بیماری ها و تامین رشد، بهداشت و سلامت دام ها و در نتیجه استحصال گوشت، شیر و تخم مرغ سالم، گاهی از مواد دارویی و مكمل ها استفاده می شود.

گرچه استفاده از دارو برای دام امری اجتناب ناپذیر است، اما باید به این نكته توجه داشت كه داروها از یك طرف درمان می كنند و از طرفی می توانند اثرهای جانبی بدی به جا گذارند. یكی از این آثار، باقی ماندن دارو در شیر، گوشت و سایر فرآورده های دامی است كه خود می تواند سلامتی مصرف كنندگان را به خطر بیاندازد.

بر اساس تحقیقات منابع معتبر علمی دنیا، علت 76 درصد ابتلای انسان به بیماری های گوناگون مربوط به مصرف مواد غذایی ناسالم بوده كه بخشی از آن مربوط به باقیمانده های دارویی در این محصولات است.

** زمان منع مصرف

داروها از مواد شیمیایی ساخته شده اند و عملكردشان حمله به عامل های بیماری زا است تا آنها را نابود یا مهار كند و بیمار را نجات دهد. هر دارو پس از كاركرد موثر خود در بدن دام، باقیمانده هایی دارد كه به وسیله كلیه و كبد جذب و بسته به نوع دام از راه ادرار، مدفوع، عرق و شیر دفع می شود.

فرآیند جذب و دفع دارو مدتی طول می كشد و در این مدت دارو و باقیمانده های آن در گوشت، شیر و سایر فرآورده های خوراكی دام ها می ماند و لذا مصرف این محصولات تا زمان دفع كامل باقیمانده دارو، مجاز نیست. هر دارویی مدت جذب و دفع مخصوص به خود را دارد كه به این مدت زمان 'مدت منع مصرف فرآورده های دامی' می گویند كه از زمان قطع دارو آغاز می شود و تا دفع باقیمانده ها از بدن طول می كشد. این مدت را كارخانه تولیدكننده برای هر دارو مشخص می كند.

نكته مهم آن است كه آلودگی این فرآورده ها با حرارت و یخ زدگی از بین نمی رود و فقط فعالیت طبیعی بدن دام زنده قادر است باقیمانده های دارویی را پس از مدتی دفع كند. بنابراین تا قبل از تمام شدن این مدت، هیچ تولیدكننده ای حق ندارد دام و طیور خود را به كشتارگاه بفرستد یا ذبح كند و یا فرآورده های آن ها را مصرف كند یا به فروش برساند.

مسمومیت ها و عفونت های گوارشی، حساسیت های شدید مانند كهیر، آسیب های خونی مانند كم خونی، نقص جنین در زنان باردار، به وجود آمدن اختلال های هورمونی، سرطان های بدخیم مانند سرطان ریه، ایجاد اختلال در میزان رشد مصرف كنندگان و تكامل شخصیتی ، رفتاری و حتی قدرت یادگیری و همچنین بالا رفتن مقاومت میكروب ها در بدن مصرف كننده كه سبب می شود داروهای ضد میكروبی كم اثر یا حتی بی اثر شوند، از تهدیدات جدی مصرف باقیمانده های دارویی در فرآورده های دامی است.

لذا كارشناسان امر توصیه می كنند، مصرف كنندگان محصولات دامی را خریداری و مصرف كنند كه حاوی مهر و یا برچسب نظارت دامپزشكی است.

به نظر كارشناسان امر ، مردم دام زنده مورد نیاز برای مصرف خود را تنها از دامداری هایی تامین كنند كه ناظر دامپزشكی بر فعالیت آنها نظارت دارد و از خرید دام زنده متفرقه به طورجدی خودداری كنند.

همچنین برای مصرف روزانه شیر بهتر است از شیرهای پاستوریزه به جای شیرهای فله ای استفاده شود.
ارسال نظر

* لطفا فقط مرتبط با مطلب فوق نظر بدهید. در غیر این صورت ممکن است نظرتان منتشر نشود.

* آدرس ایمیل شما توسط دیگران قابل مشاهده نخواهد بود.


(بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)