سراب آینده بهتر، تنها امید مهندس امینی دامدار به ادامه فعالیت در صنعت دامداری
Loading...
زر فروکتوز
آمار بازدید از سایت

  • بازدید امروز: 18164
  • بازدید دیروز: 17664
  • بازدید کل: 26706508

اشتراک خبرنامه

با عضويت در خبرنامه، از آخرين اخبار، مقالات و پيشنهادات ويژه اعضاء مطلع شوید.


تعداد اعضاء: 787 نفر
خواندنی

فروش روغن هسته انار، (ضد پیری پوست، جوان کننده پوست)فروش روغن هسته انار، (ضد پیری پوست، جوان کننده پوست)

Production and sales of pomegranate seed oil خواص معجزه آسای روغن هسته انار تهیه شده توسط دستگاه کلدپرس: جوان کننده پوست، ضد پیری پوست، ضد چروک پوست، ترمیم ترک های پوست، لایه برداری از پوست، ضد اگزما، تقویت کننده موی سر، ضد سرطان سینه، کاهش دهنده اثر یائادامه »


اخبار شرکت های دام و طیور و آبزیان

سراب آینده بهتر، تنها امید مهندس امینی دامدار به ادامه فعالیت در صنعت دامداری

در همایش‌هایی که در ارتباط با قیمت شیر و نهاده‌های دامی برگزار شده است وعده‌های مختلفی از سوی مسئولان داده شده است اما متاسفانه هیچ یک از آنها عملی نشده است. بارها قیمت شیر از طرف دولت مصوب می‌شود ولی اجرایی شدن این قیمت را به چشم ندیده‌ایم.

سراب آینده بهتر، تنها امید مهندس امینی دامدار به ادامه فعالیت در صنعت دامداری

قوچعلی امینی، یکی از دامداران موفق کشور است که با وجود مدرک مهندسی در رشته ساختمان، به دلیل علاقه‌ فراوان به حرفه دامداری و در عین حال، اعتقاد راسخ به اهمیت تأمین امنیت غذایی به عنوان رکن اساسی جامعه، در سال 1361 با سرمایه شخصی واحد «دامداری امینی» را با کمترین تعداد دام احداث نموده و اینک با افزایش تعداد دام‌ها به 500 رأس، روزانه حدود 7 تن شیر تولید می‌نماید.

دامداری و کشاورزی استان البرز را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

در استان البرز، کشاورزی و دامداری حرف اول را می‌زند و در این میان، شهرستان نظرآباد که دامداری امینی در آن واقع نیز است، از لحاظ بیشترین مقدار تولید شیر و تعداد دامداری، پیشگام می‌باشد. اما در این منطقه هم مشکلات کم نیست به خصوص در بحث آب که متاسفانه با وجود سدی مانند سد طالقان، ما از نعمت آب در این منطقه بی‌بهره هستیم.

آینده کشاورزی و دامداری این استان چگونه پیش بینی می‌کنید؟

با وضعیت فعلی، من آینده‌ای خوبی برای این صنعت نمی‌ببینم. واحد های دامداری زیادی تعطیل شده‌اند و بسیاری هم در فکر تغییر شغل و خارج شدن از این حوزه می باشند. در سال‌های گذشته، من برای دولت قبل نامه‌ای نوشتم که پاسخ آن به جهاد کشاورزی و در ادامه ، به معاونت امور دام، ارجاع داده شد که پاسخ آنها برای من منطقی نبود. من در آن نامه، به این موضوع اشاره کردم که:

هیچ واحد دامی و کشاورزی نیازی به وام ندارد زیرا اگر تولیدات آنها به قیمت واقعی و تمام شده خریداری گردد خود، وام دهنده نیز هستند.

این در حالی است که زمین کشاورزی برای ساخت دامداری تغییر کاربری داده می شود و وام ارزان برای آنها در نظر گرفته می‌شود اما 90% این وام‌ها در جایی دیگر و خارج از حوزه دامداری سرمایه‌گذاری می‌شوند.

چه اقداماتی به صنعت و تولید شیر صدمه می‌زند؟

شرکت‌هایی هستند که برای منافع شخصی خودشان دست به هر کاری می‌زنند. به طور مثال شرکتی به واحد دامداری من پیشنهاد داده است از شیر خشک آلمانی برای گوساله‌ها استفاده نماییم و دلیل این پیشنهاد را با توجیح ارزان تمام شدن قیمت نهایی عنوان کرده است ، باید به این مسائل رسیدگی شود و همین طور این شرکت‌ها کنترل شوند تا دست به هر کاری نزنند و برای منافع خودشان هر پیشنهادی را ارائه ندهند. مسئولان باید برای تولید و این حرفه ارزش و اهمیت بیشتری قائل شوند.

صنعت دامداری کشور با چه مشکلاتی مواجه است؟

در زمینه دامداری مشکلات فراوانی وجود دارد و هر سال که می‌گذرد ما در انتظار روی کار آمدن افرادی با نگرش و عملکرد مدیریتی بهتر هستیم که متاسفانه این اتفاق صورت نمی‌گیرد.

در همایش‌هایی که در ارتباط با قیمت شیر و نهاده‌های دامی برگزار شده است وعده‌های مختلفی از سوی مسئولان داده شده است اما متاسفانه هیچ یک از آنها عملی نشده است. بارها قیمت شیر از طرف دولت مصوب می‌شود ولی اجرایی شدن این قیمت را به چشم ندیده‌ایم.

در حال حاضر قیمت تمام شده شیر با توجه به سرمایه متمرکز شده دامدار و قیمت نهاده‌های دامی برای دامدار توجیه اقتصادی ندارد و دامدار برای امید رسیدن به فردایی بهتر، به تولید ادامه می‌دهد.

متاسفانه قیمت شیر از دست مسئولان خارج شده و این شرکت‌های لبنی هستند که تصمیم گیرنده هستند و شیر فروخته شده به شرکت‌ها 70 تا 90 روزه به دامدار پولش پرداخت می‌شود.

مسئله شیر و قیمت تمام شده آن برای دامدار بارها به ریاست جمهوری و مجلس نامه‌نگاری شده و حتی تجمعات و اعتراضات فراوانی نیز، انجام شده اما کاری از پیش نرفته است. پیشنهاد من این است که یا دولت و مسئولان مدیریت را به عهده بگیرند و یا به تعاونی‌ها اختیاراتی بدهند تا واردات و صادرات را انجام بدهند و تولید را نیز تبدیل به احسن نمایند.

خدمات بانک کشاورزی برای شما چگونه بوده است؟

من به نوبه خودم از بانک کشاورزی، به خصوص شعبه نظرآباد که همیشه در اعطاء تسهیلات دریغ نداشته و کوتاهی نیز نکرده است تشکر می‌کنم. این شعبه تا آنجا که در توان داشته نسبت به سایر بانک‌ها حامی بهتری برای تولید کننده بوده است. هرچند سود تسهیلات 21 درصدی هم با وضعیت قیمت شیر و نهاده ها برای دامدار زیاد است، با این وضع، امیدواریم مسئولان حمایت‌های بیشتری از حوزه تولید به عمل آورند تا ما با انگیزه بیشتری به فعالیت بپردازیم.نظرات

 


  • سلام دستجین، اگر بار میکروبی شیر تولیدی مهندس امینی مطابق استاندارد (زیر 100000 در سی سی) باشد، قطعا دولت مصوبه 1440 تومن بر هر کیلو شیر را پیگیری و کارخانجات موظف به خرید تضمینی خواهند بود. بعبارتی که خرید شیر توسط کارخانجات 1200 تومن و حمل و نقل 50 تومن می باشد. اختلاف هر کیلو 190 = 1200 - 1440 و ارزش هر کیلو در سال تومن 69350 = 365 * 190 و ارزش 7 تن در سال رقمی معادل 485 میلیون خواهد شد. بهینه سازی مصرف برق نیز به آن اضافه می شود بجراُت اطمینان میدهم که سالم سازی شیر (استاندارد) با اندک هزینه امکان پذیر است. محمدی 09123787027 در آرزوی موففیت انشالله
  • سلام دستچین درصورت امکان شماره تماس مهندس امینی رابمن بدهیدظاهراایشان مطلب مرانخوانده لطف میکنید
  • در شرایطه فعلی بازم توجیه اقتصادی داره نسبت به سایر صنایع.
    • شرایط فعلی ویاهرزمان دیگرآیاگاوداری هاتعطیل ویاادامه دهیم ، واردات کره از نیوزلندویاشیرخشک نوزادو....برای دامدارایرانی چه توجه اقتصادی دربردارد، قطعاچنانچه با کیفیت استانداردتولیدشودبسیارندافرادیکه سالهاازخوردن شیراکراه دارندوتوزیع مجددشیر مدارس رونق اقتصادی صنعت دامداروپرورش این صنعت خواهدشد. متذکرمیشوم که باکمی تغییردردستگاه سرماساز ممکن خواهدبود 09903736365

شما در باره آینده صنعت دامداری چه فکر می کنید؟ چه پیشنهادی دارید برای آنکه رونق اقتصادی شامل حال صنعت پرورش دام شود؟

* لطفا فقط مرتبط با مطلب فوق نظر بدهید. در غیر این صورت ممکن است نظرتان منتشر نشود.

* آدرس ایمیل شما توسط دیگران قابل مشاهده نخواهد بود.


(بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)