تقلب های موجود در صنعت تولید سوسیس و کالباس
Loading...
زر فروکتوز
آمار بازدید از سایت

  • بازدید امروز: 14126
  • بازدید دیروز: 20217
  • بازدید کل: 26722687

اشتراک خبرنامه

با عضويت در خبرنامه، از آخرين اخبار، مقالات و پيشنهادات ويژه اعضاء مطلع شوید.


تعداد اعضاء: 787 نفر
خواندنی

خطر! از پوست و جگر مرغ در غذاها استفاده نکنیدخطر! از پوست و جگر مرغ در غذاها استفاده نکنید

آنتی بیوتیك‌ها و چربی‌ها در پوست و جگر ذخیره می‌شوند و مصرف آن‌ها می‌تواند برای بدن بسیار خطرناك باشد.ادامه »


وبلاگ دستچین

تقلب های موجود در صنعت تولید سوسیس و کالباس

فلسفه اولیه تولید فرآورده‌های گوشتی این بوده که از گوشت و ترکیباتی مثل آرد و شیرخشک و سویا و ... محصولی بوجود بیاید که علاوه بر تامین انرژی انجام فعالیت‌های روزمره، قیمت تمام شده کمتری نسبت به گوشت خالص داشته و در کنار همه اینها، طعم دلخواهی نیز دارا باشد

تقلب های موجود در صنعت تولید سوسیس و کالباس

انواع سوسیس و کالباس از فرآورده‌های گوشتی رایج در کشور هستند، شاید صنایع گوشت بیشترین امکان تقلب را در بین گروههای مختلف مواد غذایی داشته باشند زیرا که مواد اولیه پس از مخلوط شدن و یکنواخت شدن در ظاهر، قابل شناسایی نیستند. فلسفه تولید فرآورده‌های گوشتی در ابتدا این بوده که از مجموعه گوشت و ترکیبات دیگر، مثل آرد و شیرخشک و سویا و ... محصولی به وجود بیاید که علاوه بر انرژی زیادی که برای انجام فعالیت‌های روزمره به وجود می‌آورد، قیمت تمام شده کمتری نسبت به گوشت خالص و در کنار همه اینها، طعم و مزه دلخواهی داشته باشد. تفاوت اصلی در کیفیت و قیمت فرآورده‌های گوشتی در میزان گوشت استفاده شده دراین محصولات و در مرحله بعدی نوع گوشت از نظر تقسیم بندی است، بنابراین اولین تقلب می‌تواند استفاده بیشتر از محصولات ارزانتر مثل آرد و سویا و ... باشد.

دومین تقلب در گوشت قرمز

گوشت و بیشتر فرآورده‌های آن گران قیمت هستند و امکان تقلب در آنها زیاد است. از جمله تقلب‌هایی که در فرآورده های گوشتی انجام می شود، می توان به موارد زیر اشاره نمود:

- افزودن مواد ازته‌ی غیر پروتئینی به نحوی که در آزمون‌های کنترل، مقدار ازت بالاتر به نظر برسد

- مخلوط کردن گوشت با گوشت حیوانات ارزان قیمت

- افزودن پودر خون به همبرگر و سوسیس و کالباس

- رعایت نکردن فرمول و استاندارد فرآورده های گوشتی و افزودن مقادیر زیاد مواد پرکننده

- افزودن پودر استخوان به فرآورده های گوشتی مانند سوسیس و کالباس

- افزودن نیتریت و نیترات به مقدار بیش از حد، برای بهبود رنگ و جلوگیری از رشد میکروارگانیسم ها در موارد آلودگی شدید

سومین تقلب استفاده از خمیر مرغ

استفاده از خمیر مرغ به جهت کیفیت بسیار پایین این ماده اولیه نسبت به گوشت تنها در محصولات معدود (عمدتا محصولات ارزان قیمت با درصد گوشت کمتر از 50%) و در کارخانه‌های کوچک که به نام و شهرت تجاری خود اهمیت چندانی نمی‌دهند انجام می شود. ولی واقعیت تلخ این است که متاسفانه این محصولات بی‌کیفیت بخش بزرگی از بازار سوسیس و کالباس کشور را تشکیل می‌دهند. تکنولوژی دستگاه استخوان‌گیر (دستگاه تولید خمیر مرغ) بر این اساس است که مرغ را با پوست و استخوان له می‌کنند و تحت فشار شدید قرار می‌دهند تا اینکه گوشت به فاز مایع درآید. در این هنگام مخلوط تحت فشار را در معرض یک فیلتر قرار داده تا گوشت مایع شده از آن رد شود و به این ترتیب گوشت را به طریق مکانیکی از استخوان و پوست جدا کرده‌اند.

مشکلات بهداشتی و فنی استفاده از خمیر مرغ:

متاسفانه سیستم نظارتی بر ساخت دستگاه‌های استخوان‌گیر در کشور بسیار کم و محدود است. اولین مشکل دستگاه‌های ایرانی این است که فیلتر آنها بومی‌سازی شده و با کمی اغماض اجازه عبور به مقادیر زیادی از بافت پوست و چربی و به خصوص مغز استخوان و نخاع را می‌دهد. درضمن پیچ تنظیم سفت کردن خروجی ضایعات هم در اختیار تولیدکننده قرار داده شده تا ایشان در صورتی که دچار فشار اقتصادی شد کمی پیچ مذکور را تنگ‌تر کرده تا درصد استحصال و بهره وری! بهبود یابد و در واقع مقادیری استخوان له شده هم به همراه خمیر مرغ به خورد مردم رود. در ضمن فیلترهای ساخت ایران هم متاسفانه از جنس آلیاژهای مخصوص مشابه اروپایی آن نیست که در نتیجه در معرض استهلاک شدید قرار دارد و اصولا تعویض و تراش دوباره فیلتر جزء اصلی کسب و کار ساخت دستگاه‌های استخوان‌گیر است. ولی روی پنهان قضیه این است که در پی این استهلاک در واقع در طی یک دوره مستهلک شدن یک فیلتر، چند صد گرم استیل آلیاژی حاوی آهن و نیکل و دیگر فلزات اساسی به همراه خمیر مرغ به خورد مردم رفته است!

مشکل اساسی بعدی، استفاده از مرغ‌های تخم‌گذار (مرغ هلندی) است. مرغ تخم‌گذار مرغی است که در طی شش‌ماه تا دو سال از عمرش روزانه یک تخم‌مرغ تولید نموده و زمانی هم که توانایی‌اش در تخم گذاشتن کم می‌شود کشتار می‌شود. وزن مرغ‌های تخم‌گذار حدود یک کیلوگرم است و گوشتشان به جهت تلاش فوق‌العاده این مرغ در تولید تخم‌مرغ در طی زندگیش از ارزش غذایی پایین‌تری نسبت به مرغ گوشتی برخوردار است. به جهت سفت بودن و پاره‌ای ملاحظات بهداشتی، عرضه و استفاده از این مرغ‌ها مجوز بهداشتی ندارد. تا همین ده سال پیش نیز این مرغ‌ها معدوم می‌شدند و یا حداکثر به کارخانجات تولید خوراک دام سپرده می‌شدند. طبیعتا قیمت این مرغ نیز به مراتب کمتر از گوشت مرغ گوشتی است. اما با رواج دستگاه‌های استخوان‌گیر نیز این مرغ‌ها به یکباره خواهان پیدا کردند زیرا حالا می‌شد این مرغ‌های کوچک و ارزان را درسته در دستگاه انداخت و از آن طرف خمیر مرغ گرفت متاسفانه به دلیل برخی تخلفات انجام شده توسط برخی تولیدکنندگان سوسیس و کالباس، سازمان استاندارد به طور کلی استفاده از خمیرمرغ و دستگاه جداسازی گوشت از استخوان را در تولید فرآورده های گوشتی ممنوع کرده که این امر نیز اشتباه بوده زیرا با استفاده اصولی از این دستگاه می توان با استفاده از گوشت های چسبیده به استخوان دام ذبح شده به میزان بیشتری فرآورده‌های گوشتی تولید کرد. بنابراین قضاوت در باره این محصول بسیاردشوار است از طرفی جمعیت روز به روز افزونتر می‌گردد و نیاز آنها نیز به پروتئین بیشتر می شود، از این رو فراهم كردن غذای كافی همراه با رعایت مسایل بهداشتی آن همیشه موردنظر مسئولین امر بوده است.

بنابراین در استفاده از محصولات غذایی از جمله سوسیس و کالباس ها باید به دو نکته مهم توجه کرد: اول اینکه مصرف کننده باید به این موضوع توجه داشته باشد که محصول کدام کارخانه و با چه کیفیتی را باید استفاده کند و نکته مهم دیگری که مصرف‌کنندگان سوسیس و کالباس ها باید به آن توجه داشته باشند مقدار مصرف این محصولات در هفته یا ماه است زیرا با توجه به نیتراتی که به سوسیس و کالباس‌ها برای نگهداری گوشت موجود در آن و طعم و رنگ آنها اضافه می شود مصرف زیاد و مداوم این مواد غذایی توصیه نمی‌شود چرا که نیترات‌ها در بدن تبدیل به نیتروزامین شده که سرطان زا است اما مصرف کم این مواد غذایی هیچ آسیبی به بدن وارد نمی‌کند و سیستم ایمنی بدن‌مان می‌تواند در غلظت مناسب، این مواد را دفع کند.
ارسال نظر

* لطفا فقط مرتبط با مطلب فوق نظر بدهید. در غیر این صورت ممکن است نظرتان منتشر نشود.

* آدرس ایمیل شما توسط دیگران قابل مشاهده نخواهد بود.


(بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)