Loading...
فروش پودر خرما جهت استفاده در خوراک گوسفند و گاو
آمار بازدید از سایت

  • بازدید امروز: 1363
  • بازدید دیروز: 14021
  • بازدید کل: 34322374

اشتراک خبرنامه

با عضويت در خبرنامه، از آخرين اخبار، مقالات و پيشنهادات ويژه اعضاء مطلع شوید.


تعداد اعضاء: 811 نفر
خواندنی

سراب آینده بهتر، تنها امید مهندس امینی دامدار به ادامه فعالیت در صنعت دامداریسراب آینده بهتر، تنها امید مهندس امینی دامدار به ادامه فعالیت در صنعت دامداری

در همایش‌هایی که در ارتباط با قیمت شیر و نهاده‌های دامی برگزار شده است وعده‌های مختلفی از سوی مسئولان داده شده است اما متاسفانه هیچ یک از آنها عملی نشده است. بارها قیمت شیر از طرف دولت مصوب می‌شود ولی اجرایی شدن این قیمت را به چشم ندیده‌ایم.ادامه »


مقالات تخصصی دام، طیور و آبزیان

منبع تامین پروتئین در جیره غذایی دام طیور آبزیان (کنجاله تخم کتان یا کنجاله بذرک)

کنجاله بذرک یا همان کنجاله تخم کتان به علت داشتن موسین، موجب شاداب و براق جلوه دادن پوشش مویی اسب می شود و همچنین به عنوان یک منبع مکمل پروتئینى در جیره گاوهاى شیرى عالی بوده به گاو شادابى و زیبایى بخشیده و موهاى بدن گاو را نرم و صاف می کند.

منبع تامین پروتئین در جیره غذایی دام طیور آبزیان (کنجاله تخم کتان یا کنجاله بذرک)

کنجاله بذرک یا کنجاله تخم کتان (Linseed Meal = Flaxseed Meal)

کنجاله بذرک یک فرآورده فرعی کشت کتان است. کتان را در آمریکا برای استحصال روغن از بذر آن و نیز کنجاله تخم کتان برای تغذیه دام کشت می کنند. روغنکشی از تخم کتان به یکی از دو روش قدیمی (مکانیکی یا هیدرولیکی) یا جدید (حلال) انجام می شود. کنجاله کتان یک پسمانده ریز آسیاب شده است که پس از استخراج روغن از تخم کتان به دست می آید.

آنالیز کنجاله بذرک، آنالیز کنجاله تخم کتان:

ترکیب شیمیایی کنجاله تخم کتان شامل 34 تا 38 درصد پروتئین خام، 9% الیاف خام، 0/42% کلسیم و 0/87% فسفر است. کنجاله بذرک از لحاظ اسیدهای آمینه لیزین و تریپتوفان فقیر است. این خوراک از نظر کاروتن و ویتامین D نیز فقیر بوده و از نظر کلسیم و ویتامینهای گروه B متوسط می باشد. کنجاله کتان ملین است، لذا مصرف آن در کنار بعضی کنجاله ها و خوراکهای یبوست آور بسیار مفید می باشد. بعضی تحقیقات نشان داده است که کنجاله بذرک در ممانعت از بروز مسمومیت با سلنیم نیز مفید است.

بر خلاف سایر کنجاله های دانه های روغنی، کنجاله بذرک حاوی 3 تا 10 درصد لعاب است. تک معده ایها و طیور قادر به هضم لعاب نیستند، ولی این ماده در شکمبه نشخوارکنندگان توسط میکروارگانیسم ها هضم می گردد، لعاب در شکمبه آب را جذب کرده و حجم محتویات آنرا افزایش می دهد. این امر موجب می گردد خوراک مصرفی به مدت بیشتری در شکمبه باقی بماند و بیشتر در معرض تجزیه میکروبی قرار بگیرد. بنابراین می توان گفت که مصرف کنجاله بذرک به همراه مواد خشبی، احتمالا موجب هضم بیشتر این مواد در شکمبه گشته و بازده غذایی را بالا می برد. همچنین لعاب تولید شده از این کنجاله با ایجاد لغزندگی، عامل محافظی در مقابل آسیبهای مکانیکی دستگاه گوارش به حساب می آید.

استفاده از تخم کتان در جیره غذایی مرغهای تخم گذار سبب تولید تخم مرغ هایی غنى از اسید چرب امگا۳ می شود. همچنین افزودن کنجاله بزرک به جیره جوجه هاى گوشتى مقدار اسید چرب امگا۳ را در گوشت افزایش می دهد.

پرورش دهندگان اسب معتقدند که کنجاله بذرک یا همان کنجاله تخم کتان به علت داشتن موسین، موجب شاداب و براق جلوه دادن پوشش مویی اسب می شود. کنجاله کتان به عنوان یک منبع مکمل پروتئینى در جیره گاوهاى شیرى عالی است و به گاو شادابى وزیبایى می بخشد و موهاى بدن گاو را نرم و صاف می کند.ارسال نظر

* لطفا فقط مرتبط با مطلب فوق نظر بدهید. در غیر این صورت ممکن است نظرتان منتشر نشود.

* آدرس ایمیل شما توسط دیگران قابل مشاهده نخواهد بود.


(بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)