Loading...
فروش پودر خرما جهت استفاده در خوراک گوسفند و گاو
آمار بازدید از سایت

  • بازدید امروز: 9411
  • بازدید دیروز: 18788
  • بازدید کل: 33321652

اشتراک خبرنامه

با عضويت در خبرنامه، از آخرين اخبار، مقالات و پيشنهادات ويژه اعضاء مطلع شوید.


تعداد اعضاء: 811 نفر
خواندنی

نتایجی از آخرین تحقیقات تولیدمثلی گاو شیرینتایجی از آخرین تحقیقات تولیدمثلی گاو شیری

فن­ آوری­های ترکیبی می­تواند باعث بهبود عملکرد و بازده تولیدمثلی شود، با این شعار که بگذارید گاو مناسب را در زمان مناسب آبستن کنیم.ادامه »


مقالات دام

چه کارهایی برای گوساله نارس متولد شده باید انجام دهیم تا شروع بهتری داشته باشد؟

از آنجایی که تمامی گوساله ها باید مراقبت های عالی و یکسانی داشته باشند، توصیه های اصلی و پایه برای گوساله های تازه متولد شده مشابه می باشد ولی تلاش های بیشتری بایستی به منظور بهبود و تقویت سلامتی آنها صورت گیرد.

چه کارهایی برای گوساله نارس متولد شده باید انجام دهیم تا شروع بهتری داشته باشد؟

از آنجایی که تمامی گوساله ها باید مراقبت های عالی و یکسانی داشته باشند، توصیه های اصلی و پایه برای گوساله های تازه متولد شده مشابه می باشد ولی تلاش های بیشتری بایستی به منظور بهبود، تقویت سلامتی و مراقبت از گوساله نارس صورت گیرد.

- بعضی از گوساله های نارس علائم حیاتی مانند تنفس را با تاخیر نشان می دهند، اگر چنین است گوساله را در وضعیت نشسته قرار دهید و با یک حوله خشک تمیز کنید و گوساله را از سمت دم به سر مالش دهید. با استفاده از یک حوله چشم، پلک ها و گوش گوساله را تحریک کنید. می توانید آب یخ را روی سر یا گوش های حیوان به منظور تحریک تنفس او بریزید. اگر گوساله بعد از تولد بسیار ضعیف است و نمی تواند بدنش را بگیرد. جناغ سینه او را صاف کنید تا ریه او بتواند به خوبی کار کند. در صورت وجود تجهیزات، اکسیژن را به وسیله قرار دادن لوله مخصوصی در بینی یا ماسک به او برسانید.

- گوساله تازه متولد شده را 30 دقیقه بعد از تولد یا قبل از هر گونه تلاشی برای ایستادن از جایگاه زایش خارج کنید. این کار کمک می کند تا گوساله در معرض عوامل بیماری زای مربوط به مادر یا محیط زایشگاه قرار نگیرد.

- گوساله را فورا (مخصوصا در زمستان) خشک کنید. شما می توانید از هیترهای برقی استفاده کنید جایگاه نگهداری گوساله باید تمیز و ضد عفونی شده باشد و یا می توانید گوساله را در جایگاه تمیزی که با میزان کافی کاه پر شده است قرار دهید تا به هنگام دراز کشیدن پاهایش به طور کامل پوشیده شود.

- بلافاصله بعد از تولد (1 تا 2 ساعت پس از تولد) 10 درصد وزن بدن به گوساله آغوز بخورانید مثلا یک گوساله 40 کیلوگرمی باید 4 کیلوگرم آغوز دریافت کند.

 

یک گوساله ۴۰ کیلوگرمی باید ۴ کیلوگرم آغوز دریافت کند

اگر گوساله خیلی ضعیف است و نمی تواند به سر پستانک مک بزند برای خوراندن اولین آغوز از لوله آغوز خوران استفاده کنید. شما می توانید از این روش برای خوراندن دفعات بعدی آغوز و یا شیر نیز استفاده کنید. سعی کنید گوساله را به خوردن شیر از سر پستانک یا سطل عادت دهید.

- ناف گوساله را در محلول ضدعفونی تائید شده (تنتور ید 7 درصد) غوطه ور سازید.

- بعد از خشک کردن کامل گوساله از یک پتو برای گرم کردن او استفاده کنید.

- گوساله ها را در یک مکان تمیز، خشک، با تهویه مناسب و بدون کوران، سرما و رطوبت نگهداری کنید. برای فصل زمستان وجود یک بستر کاهی عمیق یک استاندارد طلایی می باشد. گرم کردن گوساله های تازه متولد شده در طی یک یا دو هفته می تواند برای گوساله مفید باشد.

- گوساله های تازه متولد شده را از سایر گوساله ها جدا نگهداری کنید. گوساله های تازه متولد شده را به صورت انفرادی نگهداری کنید و اجازه ندهید با سایر گوساله ها مخلوط شوند.

- در صورت امکان به گوساله ها تا دو یا سه روزگی 2 لیتر آغوز بیشتر در هر وعده بخورانید. آغوز باید تمیز و به صورت پاستوریزه و در شرایط مناسبی ذخیره شده باشد. اگر احتمال آلودگی بسیار بالای آغوز وجود دارد شروع به خوراندن شیر کامل پاستوریزه شده یا جایگزین شیر با کیفیت بالا از روز دوم یا سوم کنید.

- بعد از خوراندن آغوز به گوساله ها شیر کامل پاستوریزه شده یا جایگزین شیر با کیفیت بالا بخورانید. برای شروع با 2 لیتر و دوبار در روز شروع کنید ولی 4 تا 7 روز بعد خوراک مایع را 10 تا 15 درصد وزن بدن (۶ لیتر در روز برای گوساله های 10 کیلوگرم) در تابستان و 20 درصد وزن بدن (8 لیتر در روز برای گوساله 40 کیلوگرمی) در زمستان افزایش دهید.

- اگر شما مشخصا دارای مشکل اسهال در گله هستید 5 گرم ایمنوگلوبولین از پودر جایگزین آغوز یا 0.5 تا 1 پیمانه آغوز به شیر خورانده شده به گوساله ها در 12 تا 14 روز اول تولد اضافه کنید. این کار باعث افزایش حفاظت ایمنوگلوبولینی در مجرای گوارشی می شود (ایمنی لاکتوژنيک).

- دسترسی گوساله ها را به آب تمیز و تازه به صورت دائم فراهم کنید و غلات با کیفیت بالا را بعد از 3 روز در اختیار آنها قرار دهید.

بعد از این که همه این کارها را انجام دادید باز هم احتمال مرگ ناگهانی گوساله ها وجود دارد. ممکن است رشد دستگاه عصبی یا سایر اندام ها به خوبی انجام نشده باشد که نتیجه زایمان زودرس و یا عدم رشد کافی گوساله می باشد. راه های گفته شده در بالا نمی توانند جلوی مرگ و یا بیماری را بگیرند ولی خطر و نگرانی ها را به حداقل می رسانند.
ارسال نظر

* لطفا فقط مرتبط با مطلب فوق نظر بدهید. در غیر این صورت ممکن است نظرتان منتشر نشود.

* آدرس ایمیل شما توسط دیگران قابل مشاهده نخواهد بود.


(بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)