Loading...
فروش پودر خرما جهت استفاده در خوراک گوسفند و گاو
آمار بازدید از سایت

  • بازدید امروز: 6628
  • بازدید دیروز: 13713
  • بازدید کل: 33909878

اشتراک خبرنامه

با عضويت در خبرنامه، از آخرين اخبار، مقالات و پيشنهادات ويژه اعضاء مطلع شوید.


تعداد اعضاء: 811 نفر
خواندنی

شش توصیه مهم در مدیریت پرورش گوسالهشش توصیه مهم در مدیریت پرورش گوساله

در مدیریت پرورش گوساله رعایت کردن شش توصیه بسیار مهم در روزهای ابتدایی پس از تولد باعث می شود تا در مراحل بعدی پرورش گوساله با مشکلات بسیار کمتری مواجه شده و آینده درخشانی در انتظار گوساله های ارزشمند شما باشد.ادامه »


مقالات دام

پرسش و پاسخ دامپزشکی 2

برای پیشگیری از بروز کتوز و جا به جایی شیردان (DA) در دوره انتقال از چه نوع شیوه های مدیریتی و تغذیه ای باید استفاده شود؟ و چند سئوال دیگر

پرسش و پاسخ دامپزشکی 2

برای پیشگیری از بروز کتوز و جا به جایی شیردان (DA) در دوره انتقال از چه نوع شیوه های مدیریتی و تغذیه ای باید استفاده شود؟

  • از داشتن گاوهای خشک سنگین وزن (با نمره وضعیت بدنی بیش از 3/5) و تلیسه های سنگین وزن (با نمره وضعیت بدنی بیش از 3/25) اجتناب کنید.
  • مصرف ماده خشک خود را در گروه گاوهای انتظار زایش بالا نگه دارید تا هم پر بودن شکمبه حفظ شود و هم مواد مغذی مورد نیاز فراهم گردند. جیره های حاوی کاه با انرژی پایین مناسب می باشد.
  • میزان 2 تا 3 کیلوگرم فیبر کاربردی بلند جیره خود را از طریق علوفه خشک، علوفه سیلو شده و یا منابع کاهی تامین کنید.
  • برای بالا بردن گلوکز خون و کاهش میزان ابتلا به جابجایی شیردان در جیره گاوهای تازه زا و گاوهای خشک از موننسین استفاده نکنید.
  • محیطی راحت برای گاوها فراهم کنید به طوری که فضا برای استراحت و همچنین امکان دسترسی به آخور و آب برای آنها وجود داشته باشد.
  • نیاز گاو به مواد مغذی را برطرف کنید. مواد مغذی عبارتند از میزان پروتئین قابل متابولیسم، مواد معدنی آلی که مصرف، میزان بالاتر ویتامین E و محصولات آنیونیک در صورتی که گاو در معرض ابتلا به تب شیر و کمبود کلسیم خون (هیپوکلسمیا) باشد.
  • در نظر داشته باشید چنانچه گاو از لحاظ متابولیسمی دچار مشکل شود (کتوز، تب شیر، از خوراک افتادن و ...) بلافاصله بعد از زایمان، داروی خوراکی را در 37 لیتر آب گرم حل کرده و به گاو بخورانید.

آیا می توانیم تمامی ذرت های آسیاب شده را از جیره حذف کنیم و ذرت سیلو شده را جایگزین آن کنیم چنانچه میزان نشاسته آنها یکی باشد؟

من گاوداری هایی را دیدم که حداکثر میزان ذرت سیلو شده و خوراک گلوتن را به گاوها می خوراندند. به منظور این کار توجه به میزان نشاسته و NDF علوفه بسیار مهم می باشد. گاوداری هایی که از خوراک هایی با نشاسته بسیار کم و NDF علوفه ای کم استفاده می کنند میزان فیبر خوراک خود را با کمک محصولات فرعی با فیبر بالا افزایش می دهند. فکر می کنم که همین را برای ذرت سیلو شده با نشاسته بالا نیز انجام می دهند.

مشکل در فصل بهار و تابستان شروع می شود، هنگامی که تمامی نشاسته های ذرت سیلو شده تا حد زیادی قابل هضم می شوند، اگر جیره را با محصولاتی از قبیل خوراک گلوتن یا دیگر محصولات فرعی حاوی فیبر بالا رقیق نکنید، قطعا جیره شما حاوی نشاسته با قابلیت هضم بالای شکمبه ای خواهد بود. این مسئله در زمستان و پاییز هنگامی که قابلیت هضم نشاسته جیره خیلی کم است مشکل ساز نیست، اما باید درباره قابلیت هضم شکمبه ای بیش از حد نشاسته در سال آینده، محتاط باشیم.

 

زمان ایده آل اندازه گیری اسیدهای چرب غیر اشباع استریفه خون (NEFA) و بتاهیدروکسی بوتیرات (BHBA) در گاوهای نزدیک زایمان چه موقع است؟

NEEFA بزرگترین معیار سلامتی قبل از زایش است. حد آستانه آن 0/4 میلی مول بین روز 4 تا 20 قبل از زمان تعیین شده زایش است.

اندازه گیری BHBA پس از زایمان احتمالا آسان تر و دقیق ترین شاخص است و حد آستانه 12 میلی گرم بر دسی لیتر مناسب است. اگرچه میزان BHBA پس از زایمان نیز شاخص خوبی است (حد آستانه 0/7 میلی مول) اگر این حد آستانه در دوره پیش از زایش افزایش یابد، شما باید مصرف خوراک و تراکم را بررسی کنید. تراکم جایگاه دلیل رایج افزایش میزان BHBA است.

فضای آخور و دسترسی به خوراک به همراه سایر تنش ها را در برنامه های مدیریتی خود بررسی کنید. اگر این میزان پس از زایمان افزایش یابد برنامه مدیریتی گاوهای تازه زای خود را ارزیابی کنید. در این مواقع ما امکان استفاده از مکمل های گلوکوژنیک را نیز داریم.
ارسال نظر

* لطفا فقط مرتبط با مطلب فوق نظر بدهید. در غیر این صورت ممکن است نظرتان منتشر نشود.

* آدرس ایمیل شما توسط دیگران قابل مشاهده نخواهد بود.


(بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)