Loading...
زر فروکتوز
آمار بازدید از سایت

  • بازدید امروز: 1024
  • بازدید دیروز: 13517
  • بازدید کل: 32368440

اشتراک خبرنامه

با عضويت در خبرنامه، از آخرين اخبار، مقالات و پيشنهادات ويژه اعضاء مطلع شوید.


تعداد اعضاء: 808 نفر
خواندنی

گلچینی از تحقیقات مربوط به مخمرهای موثر در تغذیه گاو شیریگلچینی از تحقیقات مربوط به مخمرهای موثر در تغذیه گاو شیری

معمول ترین سویه مخمر که امروزه در صنعت گاو شیری کاربرد تجاری دارد سویه ساکارومایسس سرویسیه است. به منظور پاسخگویی به این سئوال که آیا مخمر می تواند یک اثر سودمند روی محیط شکمبه گاوهای پرتولید داشته باشد ابتدا باید به سئوال های مهم زیر جواب داد.ادامه »


مقالات دام

نتایجی از آخرین تحقیقات تولیدمثلی گاو شیری

فن­ آوری­های ترکیبی می­تواند باعث بهبود عملکرد و بازده تولیدمثلی شود، با این شعار که بگذارید گاو مناسب را در زمان مناسب آبستن کنیم.

نتایجی از آخرین تحقیقات تولیدمثلی گاو شیری

میزان آبستنی جدید در گاوهای با تولید شیرکم در اوایل شیردهی بسیار بیشتر از گاوهای با تولید شیر بالاست. با افزایش مدت شیردهی میزان آبستنی نیز افزایش می­ یابد.

فن­ آوری­های ترکیبی می­تواند باعث بهبود عملکرد و بازده تولیدمثلی شود، با این شعار که بگذارید گاو مناسب را در زمان مناسب آبستن کنیم.

همزمانی مجدد تخمک­ گذاری، بعد از تلقیح مصنوعی زمان­ بندی شده عملی می­باشد اما ممکن است نرخ گیرایی خوبی ایجاد نکند.

در بعضی از مطالعات، گاوهایی که در امر تخمک­ گذاری مشکل داشتند از طریق سیدر درمان شدند. همچنین سیدر باعث افزایش نرخ گیرایی گردید. ترکیب قراردادن سیدر و دستورالعمل اوسینک باعث بهبود نرخ گیرایی تلقیح زمان­بندی شده در نخستین تلقیح، در گاوهایی که بعد از پری­سینک و تشخیص فحلی 28 روزه، هنوز تلقیح نشده بودند، گردید.

استفاده از آمارهای رایانه­ ای برای مدیریت مولفه­ های تولیدمثلی (برنامه­ های زمان­بندی شده تزریقی و تشخیص آبستنی و سایر موارد دیگر) برای مدیریت گروه گاوها اهمیت زیادی دارد.

استفاده از اسپرم­هایی که باعث آبستنی بیشتری می­شوند باعث بازگشت سریع سرمایه­ گذاری می­شود. به هر حال کمی بهبود ژنتیکی در امر باروری جنس نر، جزء نتایج مورد انتظار است. انتخاب یک برنامه تولیدمثلی ارتقاء یافته با استفاده از نرخ آبستنی دختران، می­تواند باروری گله را بهبود دهد.

تغییرات نامطلوب در باروری گاوهای شیری طی چند سال گذشته بخوبی مستند می­باشد و حدود 50 درصد این تغییرات مربوط به ژنتیک است. انتخاب برای نرخ آبستنی بالاتردختران به­ طور مستقیم باروری را ارتقاء می­دهد و انتخاب برای طول عمر اقتصادی بیشتر و شکل شیرواری کمتر، به­ طور غیرمستقیم باروری را افزایش می­دهد. با آمیخته­ گری، باروری بیشتری می­توان به­ دست آورد ولی تولید شیر کاهش خواهد یافت.

وقتی هزینه­ های مستقیم و غیرمستقیم در نظرگرفته می­شوند، برنامه­ های تولیدمثلی طبیعی گرانترند و استفاده از تلقیح مصنوعی زمان­بندی شده ممکن است نسبت به تولید مثل طبیعی کمی ارزانتر باشد، و به­ خاطر اینکه زمان­های تلقیح آن مشخص شده­ است، مدیریت راحت­ تری دارد.

در مورد سامانه­ های تولیدمثل طبیعی، امر مدیریت جدی­ تر و محکم­ تر است و شامل انتخاب گاو نر مناسب، معاینه زمان­ بندی شده و بدون دردسر گاو نر، حذف گاوهای نر نامناسب و برنامه 14 روزه استفاده از گاو نر در مقابل 14 روز استراحت دادن به آن و در نظر گرفتن نسبت گاو نر به گاو ماده به صورت 1 به 20 می باشد.

تشخیص گاو آبستن و گاو غیر آبستن از طریق فن­ آوری آزمایش خونی بیوپیرین، کاربرد اولتراسوند، یا لمس­ کردن می­تواند موثر و دقیق باشد.

لنگش می­تواند یکی از دلایل اختلال در فعالیت تخمدان و یا آبستنی باتاخیر باشد. روش­های معمولی غربالگری مربوط به برآورد عملکرد اندام­های حرکتی گاو و انجام سم­ چینی می­تواند باعث کاهش لنگش در اواخر شیردهی شود.

گاوهای با تولید شیر بالا جهت حصول اطمینان از مصرف ماده خشک کافی و تنظیم جیره غذایی مناسب، احتیاج به توجه بیشتری دارند. ادغام روش­های تغذیه­ ای صحیح با جیره­ های دوره انتقال کارآمد، منجر به اثرات مثبتی در امر تولیدمثل و تولید شیر گردید. مدارک و شواهد، تاکیدکننده این واقعیت است که جیره غذایی مناسب در دوران قبل از زایش، اثرات بسیار مشخصی روی تولید، سلامتی و باروری گاو شیری بعد از گوساله­ زایی دارد.

خنک­ کردن گاو شیری در طول ماه­های تابستان باعث ارتقاء عملکرد تولیدمثل می­شود. این موضوع حتی در آب و هوای معتدل نیز صدق می­کند. تنش­ های گرمایی اثرگذار در صنعت گاوشیری می­تواند در هر مکانی رخ دهد ولی از نظر مدت زمان ممکن است فرق کند.
ارسال نظر

* لطفا فقط مرتبط با مطلب فوق نظر بدهید. در غیر این صورت ممکن است نظرتان منتشر نشود.

* آدرس ایمیل شما توسط دیگران قابل مشاهده نخواهد بود.


(بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)