Loading...
زر فروکتوز
آمار بازدید از سایت

  • بازدید امروز: 40
  • بازدید دیروز: 28277
  • بازدید کل: 32837024

اشتراک خبرنامه

با عضويت در خبرنامه، از آخرين اخبار، مقالات و پيشنهادات ويژه اعضاء مطلع شوید.


تعداد اعضاء: 811 نفر
خواندنی

پرورش گوسفند در ایرانپرورش گوسفند در ایران

در کتاب برهان قاطع آمده است که واژه گوسفند دراوستا به شکل گوسپنتا و در زبان پهلوی به صورت گوسپند به کار رفته و این واژه دوبخشی از دو واژه «گو» به معنی جانور اهلی سودمند و «سپند» یا اسپنتا به معنای مقدس و به طور کلی به معنای جانور اهلی پاک یاد شده است.ادامه »


مقالات دام

شکاف های سقفی میزان تهویه هوا و ورود هوا به داخل را تنظیم می کند

سال هاست انواع مختلفی از شکاف های کلاهکی تعبیه شده در سقف دامداریها به منظور کاهش و جلوگیری از ورود باران و برف طراحی می شوند. با این حال، هدف همه این طراحی ها، کاهش میزان شکاف و افزایش کیفیت هواست.

شکاف های سقفی میزان تهویه هوا و ورود هوا به داخل را تنظیم می کند

معمولا، پیشنهادات متداول برای شکاف های سقفی بین 5 تا 5/7 سانتی متر به ازای هر 3 متر از عرض ساختمان، متغیر است که عمدتا در محل های نگهداری گاوها 30 و تلیسه ها 20 سانتی متر است. متأسفانه این شکاف ها همان طور که باعث خروج رطوبت های ناسالم از ساختمان می شوند اجازه ورود آب بارندگی به داخل را نیز می دهند.

شکل های این مقاله، گزینه های رایج انتخاب شکاف های گوناگون فری استال های دارای تهویه طبیعی و دامداری های با ساخت آزاد را نشان می دهد. فلش ها نشان دهنده چگونگی ورود و یا عبور باران و برف به داخل شکاف ها، به همراه باد یا عدم وزش آن هستند.

هدف از تهویه، کنترل سطح رطوبت، گاز و آلاینده ها در محل نگهداری دام است و شکاف، یک عنصر حیاتی برای سامانه های تهویه طبیعی می باشد.

ورودی "شکاف سقفی" به طور افقی اندازه گیری می شود. در این مدل، باران می تواند وارد ساختمان شود، ویژگی جالب این دریچه ها این است که غالباً به علت وجود جریان هوا، برف و باران به جای ورود به داخل به اطراف پراکنده می شوند. از آنجائی که فضای بالای پایه ها در معرض هوای آزاد قرار دارد، عایق بندی این قسمت ضرورت دارد. گاهی اوقات یک ناودان پهن، زیر شکاف قرار داده می شود تا آب حاصل از بارش ها را به سمت یکی از انتهاهای ساختمان هدایت کند.

شکاف سقفی دودکش، بالای راهروهای خوراک دهی نمی تواند از ورود برف و باران به داخل ساختمان جلوگیری کند، ولی می تواند نفوذ آب باران و نور خورشید به راهروهای تغذیه را به حداقل برساند. طراحی ارتفاع بلند و دودکش مانند به خوبی باعث ایجاد جریان هوای یکنواخت می گردد. لبه ها باید 1/5 تا 2 برابر بلندتر از شکاف پیشنهادی باشند، موارد احتیاطی این مدل از شکاف، شبیه همان حالت شکاف سقفی است.

اضافه کردن یک کلاهک بالای شکاف سقفی می تواند ورود باران چه به همراه باد و چه بدون وزش باد را به درون شکاف کاهش دهد.

با این حال، مقدار قابل توجهی از باران و برف همراه باد ممکن است با برخورد به سطح درونی کلاهک به درون ساختمان نفوذ کند. اغلب، شکاف های عمودی قرار داده شده بین سقف و کلاهک خیلی کوچک هستند و به طور قابل توجهی جریان هوا را کاهش می دهند. اندازه شکاف عمودی هر طرف باید ۷۵ درصد پهنای شکاف باشد.

روش های پیشنهادی

در شکاف های سقفی لبه دار با افزایش طول لبه شیب دار بالایی یک شکاف عمودی ایجاد می شود که از هجوم زیاد هوا به داخل جلوگیری می کند. با این حال، در صورتی که باد از جهت مخالف نسبت به آن بوزد و از نفوذ آن به داخل محوطه جلوگیری کند، شکاف می تواند به شکل ملاقه عمل کند. این حالت که بسیار مورد استقبال قرار گرفته است، در صورت نصب صحیح، حفاظت بالائی برای اتصال بست ها فراهم می کند. اندازه شکاف عمودی برای این حالت باید 5/7 سانتی متر به ازای هر 3 متر از عرض ساختمان باشد.

برای جلوگیری از نفوذ باران یا برف به داخل ساختمان بدون توجه به مسیر باد، شکاف های سقفی لبه دار با دودکشی پیشنهاد می شوند. بالای لبه و انتهای قسمت بلندتر شکاف باید در یک سطح و با فاصله افقی 1/25 برابر طول شکاف از همدیگر باشند تا از جریان مناسب هوا اطمینان حاصل کنیم. انتهای پائینی لبه عمودی باید 5/2 تا 5 سانتی متر بالای پوشش سقف قرار گیرد تا از جمع شدن آب جلوگیری کند.

اضافه کردن لبه به هر دو طرف شکاف کلاهکی نیز می تواند از نفوذ بارش زیاد به داخل جلوگیری کند. با این حال، اندازه مناسب برای شکاف کلاهکی لبه دار، برای ساختمان های عریض تر می تواند 2 متر بزرگتر باشد.

هدف از تهویه، کنترل سطح رطوبت، گاز و آلاینده ها در محل نگهداری دام است و شکاف، یک عنصر حیاتی برای سامانه های تهویه طبیعی می باشد.
ارسال نظر

* لطفا فقط مرتبط با مطلب فوق نظر بدهید. در غیر این صورت ممکن است نظرتان منتشر نشود.

* آدرس ایمیل شما توسط دیگران قابل مشاهده نخواهد بود.


(بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)