Loading...
زر فروکتوز
آمار بازدید از سایت

  • بازدید امروز: 15539
  • بازدید دیروز: 24141
  • بازدید کل: 28395343

اشتراک خبرنامه

با عضويت در خبرنامه، از آخرين اخبار، مقالات و پيشنهادات ويژه اعضاء مطلع شوید.


تعداد اعضاء: 789 نفر
خواندنی

ایجاد صنایع تبدیلی تنها راه جلوگیری از سوختن باگاس نیشكرایجاد صنایع تبدیلی تنها راه جلوگیری از سوختن باگاس نیشكر

باگاس دارای ارزش اقتصادی بسیار بالا و مخلوطی از قند، فیبر و رطوبت است که وقتی برای مدتی روی زمین باشد خود به‌ خود می‌سوزد و تنها راه جلوگیری از سوختن آن ایجاد صنایع تبدیلی است.ادامه »


مقالات دام

بدون سایه بان، مه پاش مصرف خوراک گاو را در بعد از ظهر افزایش داد

مه پاش، فن و سایه بان، همگی به خنک کردن گاوها کمک می کنند ولی اینکه تا چه میزان تاثیر دارند، مورد سئوال است. محققان در تگزاس، بررسی کردند که چگونه مه پاش های آخور، به مصرف ماده خشک، وقتی که محل غذا خوردن سایه بان نداشت، کمک می نمود.

بدون سایه بان، مه پاش مصرف خوراک گاو را در بعد از ظهر افزایش داد

پنج جایگاه دامها در یک دامداری به دو گروه تقسیم شد: شاهد بدون مه پاش و گروه آزمایش با مه پاش. اندازه جایگاه ها از 135 تا 391 راس بود. همه گاوها به محل استراحت مسقف دسترسی داشتند که فاصله آن تا محل خوراک خوردن 45 متر بود.

طی مطالعه انجام شده در تابستان، شاخص دما و رطوبت (THI) کمی تنش زا و به طور متوسط 74 با حداکثر میزان 83 بود. در طول مطالعه، دما بین 30 و 40 درجه بوده و در یک روز به حداکثر میزان 38 درجه سانتیگراد رسید. سرعت باد به طور متوسط 14/4 کیلومتر در ساعت، با دامنه 3/2 تا 25/6 بود. مه پاش ها در دمای بالاتر از 22 درجه سانتیگراد روشن شده و به مدت 1/5 دقیقه کار می کردند سپس به مدت 10 دقیقه خاموش می گردیدند.

به طور کلی حضور سر آخور، از نظر آماری متفاوت نبود. گاوهایی که در جایگاهشان، مه پاش بود، در بعد از ظهر وقتی THI بالاتر از 72 بود، خوردن را زودتر شروع می کردند. در همین حال، گاوهایی که در جایگاه خود مه پاش نداشتند زودتر در صبح غذا می خوردند و در بعد از ظهر خوردن را دیرتر شروع می کردند. وقتی مطالعه آغاز شد محققان انتظار داشتند که دما حدود 5 درجه سانتیگراد گرمتر باشد. مطالعات بیشتری لازم است تا بدانیم آیا تغییر الگوی تغذیه، روی مدت خوراک خوردن، مصرف و تولید شیر تاثیر می گذارد یا نه؟
ارسال نظر

* لطفا فقط مرتبط با مطلب فوق نظر بدهید. در غیر این صورت ممکن است نظرتان منتشر نشود.

* آدرس ایمیل شما توسط دیگران قابل مشاهده نخواهد بود.


(بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)