Loading...
زر فروکتوز
آمار بازدید از سایت

  • بازدید امروز: 1406
  • بازدید دیروز: 12832
  • بازدید کل: 31902090

اشتراک خبرنامه

با عضويت در خبرنامه، از آخرين اخبار، مقالات و پيشنهادات ويژه اعضاء مطلع شوید.


تعداد اعضاء: 804 نفر
خواندنی

پرورش ماهی در قفسپرورش ماهی در قفس

امروزه در بسیاری از نقاط جهان بیش از 130 گونه ماهی و حدود 12 گونه میگو درون محیط های محصور پرورش داده می شود. در كشور ایران نیز از سال 1372 پرورش ماهی در محیط های محصور به نحوی آغاز شده است.ادامه »


مقالات دام

روش های جدید برای مدیریت پساب شیردوشی

بازچرخ فیلترهای لایه میانی (RMF) و واحدهای پردازش هوازی (ATU)، دو نوع از چهار روش مدیریت ضایعات آب جایگاه شیردوشی طراحی شده، استفاده شده و کنترل شده در مزارع گاو شیری مینه سوتا هستند.

روش های جدید برای مدیریت پساب شیردوشی

سامانه های بازچرخ فیلترهای لایه میانی شامل یک مخزن فاضلاب و یا بیشتر، یک واحد RMF و یک محل پردازش خاک می باشد. مخازن فاضلاب با خارج کردن سنگریزه، گل و سایر مواد جامد، مواد طبیعی و چربی شیر، پردازش اولیه را انجام می دهند. اندازه آنها حداقل برای نگهداری 3 روز ضایعات جایگاه شیردوشی طراحی شده است.

چگونه کار می کند؟

فاضلاب خروجی از مخزن توسطRMF به صورت هوازی عمل آوری می شود. هدف از RMF این است که غلظت مواد آلی را در فاضلاب شیردوشی به اندازه ضایعات آب خانگی کاهش دهیم تا سامانه پردازش خاک بتواند در زمان طولانی کار کند.

پساب جایگاه های شیردوشی که ما بررسی کردیم موقع خروج از مخزن فاضلاب حاوی 500 تا 450 میلی گرم بر لیتر تقاضای بیولوژیکی اکسیژن (BOD5) بودند.

فاضلاب خانگی معمولا مقدار کمتری از تقاضای اکسیژن بیولوژیکی (کمتر از 200 میلی گرم در لیتر) دارد. پساب جایگاه شیردوشی به یک گودال مسطح زهکشی سفالی بدون پردازش اضافی برای کاهش مواد آلی جهت افزایش عمل آوری خاک تخلیه می شوند. مواد آلی و چربی شیر، منافذ خاک را می پوشانند و عمل فیلتراسیون (جداسازی) را کاهش می دهند.

واحدهای RMF استفاده شده در تحقیق، محصولات غیر دولتی بودند. اندازه آنها بر اساس مقدار مواد آلی و نرخ جریان آنها در ضایعات آب شیردوشی طراحی می شود. واحدهای RMF دو مخزن دارند، یک مخزن بازچرخ، یک پمپ و یک مجرای فیلتر لایه میانی. بالای محفظه فیلتر لایه میانی روی سطح خاک و در معرض هوا قرار می گیرد. برون ریز مخزن فاضلاب به مخزن بازچرخ می ریزد. پمپ زمان بندی شده میان لایه را در محفظه فیلتر به طور یکنواخت با ضایعات آب و چندین بار در مخزن بازچرخ تلمبه می زند. این عمل، فیلتر لایه میانی را مرطوب نگه می دارد تا میکرو ارگانیسم هایی که در میان لایه رشد کرده اند مواد آلی ضایعات آب را بتوانند بشکنند. معمولا پساب 5 تا 10 بار در سراسر محفظه فیلترهای لایه میانی قبل از تخلیه به منطقه پردازش خاک زیرزمینی به چرخش در می آیند. واحدهای RMF معمولا به 36 متر مربع فضا نیاز دارند. فروشندگان RMF باید از میزان جریان ضایعات آب (لیتر در روز) و سختی آن (BOD5) مطلع باشند.

واحدهای پردازش هوازی نیز مانند واحدهای RMF بخشی از سامانه پردازش ضایعات آب هستند که شامل مخزن فاضلاب و منطقه پردازش خاک می باشد و مخازن فاضلاب مانند مخازن RMF برای خارج کردن سنگ، گل، سایر مواد جامد، مواد آلی و چربی شیر به کار می روند.

ATU هم از این لحاظ و به طور هوازی برون ریزهای مخزن فاضلاب را پردازش می کنند تا غلظت مواد آلی در ضایعات آب را به سطح غلظت این مواد در آب های خانگی برساند تا سامانه های پردازش خاک به مدت طولانی بر روی آنها کار کنند، شبیه به RMF هستند. سامانه ای که ما در تحقیق استفاده کردیم از محصولات غیر دولتی بود و اندازه آن بر اساس مقدار مواد آلی ضایعات آب جایگاه شیردوش و میزان جریان آنها تعیین شده بود. پساب قبل از اینکه در منطقه فیلتراسیون پخش شود باید در منطقه ATU باقی بماند و به اندازه کافی هوادهی شود تا مقدار (BOD5) به زیر 200 گرم در لیتر برسد. یک ATU معمولا به 18 متر مربع فضا نیاز دارد. فروشندگان ATU باید از میزان جریان پساب (لیتر در دقیقه) و سختی آن (BOD5) مطلع باشند.

بعد از پردازش

اندازه محل فیلتراسیون در هر دو سامانه (RMF , ATU) بر اساس ویژگیهای خاک، خروجی های پیش بینی شده مواد آلی از RMF , ATU، خصوصیات خاک و جریان روزانه این مواد تعیین می شود. شیارهای فیلتراسیون پساب جایگاه شیردوشی باید حداقل 60 سانتیمتر با سنگ بستر یا حداکثر سطح آب فصلی فاصله داشته باشد تا بتوان جریان آب و بار مواد آلی را مدیریت نمود.

در یک منطقه مرطوب با بارش فصلی بالا ممکن است به یک برامدگی نیاز داشته باشد منطقه زهکشی بسته به ویژگی های خاک، به فضایی معادل 0/37 تا 1/9 متر مربع برای هر گاو نیاز دارد. مخزن فاضلاب، مخزن ATU و مخازن بازچرخ باید حداقل یک بار در سال برای خروج مواد تجمع یافته و فضولات تلمبه زده شوند.

مخازن فاضلاب باید هر 3 ماه یکبار بررسی شوند تا در صورت نیاز، دفعات بیشتری تلمبه زده شود. تمامی خروجی های این مخازن را می توان متناسب با طرح مدیریت مدفوع مزارع در کشتزارها به کار برد.

هزینه ها

هزینه های چرخش مجدد سامانه فیلتر لایه میانی (مختص محل) از 12000 تا 20000 دلار برای جریانات پساب کمتر از 2000 لیتر در روز جایگاه شیردوشی خواهد بود. هزینه های اجرایی برای هر سال 200 دلار تخمین زده شده بود که شامل هزینه های خالی کردن مخازن فاصلاب و راه اندازی پمپ است.

هزینه های سامانه ATU تقریبا یکسان بوده و دامنه آن از 10000 تا 20000 دلار برای جریانات پساب جایگاه شیردوشی کمتر از 2000 لیتر در روز می باشد.

هزینه های اجرایی سالیانه در حدود 300 دلار در هر سال برآورد شده است که شامل هزینه های خالی کردن مخازن فاضلاب و عمل هوادهی پمپ می باشد.

 

دانشجویان، محققان، نویسندگان، اساتید و کلیه علاقه مندانی که این مطالب را مفید دانسته و می توانند ما را در جهت رشد کمی و کیفی محتوای مطالب به هر گونه یاری نمایند، به همکاری دعوت میگردند. لطفا از نظرات خود ما را آگاه نموده و با ما تماس بگیرید. info@dastchin.ir
ارسال نظر

* لطفا فقط مرتبط با مطلب فوق نظر بدهید. در غیر این صورت ممکن است نظرتان منتشر نشود.

* آدرس ایمیل شما توسط دیگران قابل مشاهده نخواهد بود.


(بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)