Loading...
زر فروکتوز
آمار بازدید از سایت

 • بازدید امروز: 6560
 • بازدید دیروز: 24390
 • بازدید کل: 29920642

اشتراک خبرنامه

با عضويت در خبرنامه، از آخرين اخبار، مقالات و پيشنهادات ويژه اعضاء مطلع شوید.


تعداد اعضاء: 794 نفر
خواندنی

اطلاعات مفید در باره فحلی گاواطلاعات مفید در باره فحلی گاو

علائم معمول رفتار جنسی در گاو بسیار زیاد است. همه گاوها همه علائم را بروز نمی دهند ولی یک فهرست خوب از علائم فحلی عبارتند از:ادامه »


مقالات دام

چگونه یک گله بز شیری سانن یا آلپاین ایجاد کنیم

برای ایجاد گله بز شیری اصلاح شده سانن یا آلپاین میتوان: 1- تمام بزهای نر و ماده موردنیاز گله را از مراکز فروش معتبر این نژادها تهیه کرد. 2- یک یا چند راس بز نر خالص را از مراکز معتبر خریداری و سپس از آنها برای آمیخته گری با بزهای بومی استفاده کرد.

چگونه یک گله بز شیری سانن یا آلپاین ایجاد کنیم

خرید مستقیم کنسانتره: کارخانه 37266610 031 - همراه 09131070114

ضرورت تغییر روش دامداران مناطق روستایی در مدیریت تغذیه دامداری (کلیک کنید)

برای تشکیل و ایجاد یک گله بز شیری اصلاح شده به دو روش می توان اقدام کرد: در روش اول می توان تمام بزهای نر و ماده مورد نیاز گله را از نژاد خالص سانن یا آلپاین و از مراکز توزیع و فروش این نژادها در داخل یا خارج از کشور تهیه کرد. روش دوم برای ایجاد یک گله بز شیری آن است که یک یا چند راس بز نر خالص از نژاد سانن یا آلپاین را از مراکز معتبر خریداری و سپس از آنها برای آمیخته گری با بزهای بومی یک منطقه برای چند نسل استفاده نمود. در ادامه توضیح هر یک از روش های فوق و ذکر مزایا و معایب هر یک ارائه می شود.

روش اول: ایجاد گله بز شیری از طریق خرید بزهای خالص

در این روش بزهای نر و ماده برای ایجاد گله فقط از یک نژاد خالص بز (سانن یا آلپاین) خریداری می شود دامدارانی که این روش را انتخاب می کنند گله اولیه را باید همیشه به صورت یک دست نگهداری نموده و از ورود بزهای نر یا ماده سایر نژادها به گله بایستی جلوگیری کنند. در پرورش گله خالص بز سانن و آلپاین، مواردی همچون برنامه ریزی علمی و اجرای مدیریت دقیق، تأمین جایگاه مناسب، تهیه شناسنامه برای دام ها، یادداشت برداری و ثبت رکوردهای بدست آمده و استفاده از رکوردها در انتخاب دقیق بزغاله های نر و ماده و بزهای مولد، رعایت جفتگیری کنترل شده بزها و استفاده از تغذیه مناسب باید مد نظر دامداران قرار گیرد.

ایجاد گله بز شیری سانن از طریق خرید بزهای خالص سانن

مزایای این روش:

- مزیت اول آنکه در این روش از همان ابتدا بزهای نر و ماده تولید شده خالص بوده و تمام خصوصیات و صفات مطلوب شیرواری را دارا هستند و تولید شیر گله در سطح ظرفیت نژادی بزهای سانن یا آلپاین خواهد بود.

- در این روش بزهای نر مازاد تولید شده در گله، به عنوان بز مولد، از همان سال اول به عنوان نر خالص قابل فروش خواهد بود. با توجه به ارزش اقتصادی بالای دام های خالص این موضوع باعث بازگشت سریع سرمایه گذاری اولیه به دامدار می شود.

- همچنین در روش پرورش گله خالص، زمان رسیدن به حداکثر ظرفیت نژادی بزها نسبت به روش آمیخته گری بسیار کوتاه تر است.

معایب این روش:

- از نکات قابل توجه در روش پرورش خالص آن است که خرید بزهای نر و ماده خالص از نژاد سانن یا آلپاین نیاز به سرمایه اولیه فراوانی دارد.

- همچنین با توجه به خصوصیات نژادی بزهای سانن و آلپاین، اتخاذ این روش پرورش نیازمند تامین جایگاه مناسب و مراقبت های بیشتری است که همه این موارد هزینه ها و سرمایه گذاری اولیه مورد نیاز را افزایش می دهد.

- پرورش خالص بزها احتمال بروز برخی نارسایی های ناشی از افزایش هم خونی در گله را افزایش می دهد که برای حل آن بهتر است دامداران پس از چند سال با خرید بز نر جدید از گله های سانن یا آلپاین از افزایش همخونی در گله جلوگیری کنند.

روش دوم: ایجاد گله بز شیری از طریق آمیخته گری

- از این روش در بیشتر کشورهای جهان استفاده می شود. در این روش بزهای ماده مورد استفاده همان بزهای بومی منطقه پرورش هستند، اما بزهای نر از بین بزهای خالص نژاد سانن یا آلپاین انتخاب می شوند. دامدارانی که سرمایه اولیه چندانی برای خرید یک گله خالص بطور یک جا ندارند، برای تشکیل گله بز شیری ناگزیر به استفاده از این روش هستند. مراحل لازم برای ایجاد گله بز شیری در روش آمیخته گری به قرار ذیل است:

- در مرحله اول یک یا چند بز نر خالص از نژاد سانن یا آلپاین (به تشخیص و سلیقه دامدار) از گله های شناخته شده و مطمئن خریداری و به گله مورد نظر منتقل می شود.

- بزهای ماده مورد استفاده شامل همان بزهای بومی منطقه مورد نظر خواهند بود که غالبا ظرفیت تولید شیر کم یا متوسطی دارند، اما باید سالم و بارور باشند.

- پس از انتقال بزهای نر به گله بومی، تمام بزهای نر بومی از گله خارج شده و فقط به بزهای نر سانن یا آلپاین اجازه جفت گیری با بزهای ماده داده می شود.

- بر این اساس اولین بزغاله های متولد شده از این روش، 50 درصد ژن های نژاد سانن یا آلپاین و 50 درصد ژن های بزهای بومی را خواهند داشت و در اصطلاح به آنها بزغاله های دورگ 50 درصد می گویند.

- در این روش برای سرعت بخشیدن به فرآیند اصلاح نژاد گله بزهای سانن یا آلپاین باید بزغاله های نر متولد شده به هر ترتیب از گله حذف شده و فقط بزغاله های ماده به عنوان جایگزین در گله نگهداری شوند.

- پس از رسیدن به سن بلوغ جنسی، بزغاله های ماده دورگ مجددا با بزهای نر خالص نژاد سانن یا آلپاین آمیزش می یابند. در این صورت در نسل دوم بزغاله هایی از آنها متولد می شوند که دارای 75 درصد ژن های سانن یا آلپاین و 25 درصد ژن های بزهای بومی دارا هستند.

- به همین ترتیب و با تکرار این فرآیند رفته رفته گله بومی بعد از چند سال تبدیل به گله خالص سانن یا آلپاین شده و همه بزهای نر و ماده موجود در گله خالص خواهند شد.

تصویر بزغاله های دورگ از آمیخته گری بز نر سانن و آلپالین با بزهای ماده بومی

طبیعتا با افزایش درصد خلوص نژادی بزها در سال های متوالی، ظرفیت ژنتیکی تولید شیر بزهای ماده نیز افزایش یافته و انتظار آن است که با پایان فرآیند خالص سازی بزها، تولید شیر آنها به حداکثر ظرفیت نژاد سانن یا آلپاین برسد. نتایج مطالعات متعدد نشان داده است که استفاده از روش اخیر (استفاده از پایه مادری بومی و دورگ گیری با بز نر خالص) برای ایجاد گله بز شیری می تواند مزایایی در بر داشته باشد، از جمله: ایجاد عادت پذيری بالا، افزایش قناعت و قدرت تعادل و توانايی راهپيمايی در کوچ های طولانی، کاهش هزینه های اولیه و کمک به توسعه تدریجی دامداريها به سمت افزایش سطح مکانيزاسیون را در پی خواهد داشت.

تنها نقطه ضعف این سیستم زمان بر بودن فرآیند اصلاح نژاد است که باید از همان ابتدا مد نظر دامداران محترم قرار گیرد که گاهی بین 6 تا 10 سال طول می کشد.

استفاده از تلقیح مصنوعی به جای خرید بز نر

نکته قابل توجه آن است که بجای خرید بز نر خالص نژاد سانن و آلپاین، می توان از تلقیح مصنوعی بزهای بومی با اسپرم بزهای خالص نیز استفاده کرد. استفاده از تلقیح مصنوعی هزینه های نگهداری و خرید بز نر خالص را کاهش می دهد در عوض به دلیل مشکلات موجود بر سر راه تلقیح مصنوعی، این روش از راندمان باروری کمتری نسبت به آمیزش طبیعی برخوردار است شاید بهترین پیشنهاد استفاده توام از حداقل یک بز نر خالص به همراه استفاده از تلقیح مصنوعی در گله های بزرگ باشد. در گله های کوچک (تا 50 راس) خرید یک بز نر خالص پاسخگوی نیاز گله خواهد بود و استفاده از تلقیح مصنوعی چندان ضرورتی ندارد.

امکانات لازم برای پرورشگله بزهای شیری اصلاح شده

با توجه به فراهم بودن زمینه پرورش بزهای سانن و آلپاین در بسیاری از نقاط کشور و همچنین امکان واردات اسپرم و دام زنده این بزها، لذا پرورش صنعتی این نژادها با هدف تولید شیر به عنوان یک رویکرد مهم و استراتژیک می تواند در پرورش دام کشور مطرح شود. همانطور که تولید شیر این بزها چند برابر بزهای بومی است به همان نسبت احتیاجات بز سانن و آلپاین نیز نسبت به بزهای بومی بالاتر است. بنابراین کسانی که مایل به پرورش بزهای سانن یا آلپاین هستند باید امکانات لازم نظیر جایگاه مناسب، تامین خوراک مورد نیاز و تامین تجهیزات و لوازم بهداشتی را در دامداری پیش بینی نمایند.

شرایط آب و هوایی مناسب

برخی بر این عقیده اند که با توجه به اینکه منشا بز سانن و آلپاین مناطق کوهستانی و نسبتا سردسیر اروپا است، پس این دو نژاد فقط باید در مناطق سردسیر کشور پرورش یابند. اما مشاهدات و گزارشات متعدد نشان می دهد که اگر شرایط حداقلی محیطی برای پرورش بزهای بومی در یک منطقه فراهم باشد، می توان در آن شرایط بزهای سانن و آلپاین را نیز نگهداری و تکثیر نمود.

وجود رطوبت حداقل 25 درصد و حداکثر 75 درصد برای پرورش بز مطلوب است. هرچند با وجود درصد رطوبت بالاتر و یا پائین تر از این مقدار نیز امکان پرورش وجود دارد ولی ممکن است میزان تولید بزها اندکی کاهش یابد.

همچنین دمای مناسب برای پرورش بز معمولا بين 12 تا 21 درجه سانتی گراد است. مقدار توليد شیر و سلامت عمومی بزها در دمای بین 17- تا 27 درجه تحت تأثير قرار نمیگیرد ولی دمای بيش از 27 درجه سانتی گراد باعث كاهش مصرف خوراك و كاهش توليد شير آنها می شود.

بنابراین شاید تامين حرارت در فصل زمستان برای بزها ضروری نباشد، ولی تامين یک سایه بان خنک در شرايط تنش گرمايی در فصل تابستان برای آنها بسيار حائز اهميت بوده و اين مسئله بخصوص در مورد بزغاله ها مهم تر است زیرا آنها در فصل زمستان به يك ساختمان نسبتا گرمتر و در تابستان به يك سايه خنك تر از جایگاه دامهای بالغ نیازدارند و در غیر این صورت معمولا به دليل سرما و يا گرمای شدید در روزهای اول پس از تولد تلف می شوند.
نظرات

 


 • سلام. مطالب مفیدی انتشار کردین. ممنون.
  واقعا تاثیر گذاره.من از زنجان مزاحم میشم. ميخواستم بدونم از کجا چطوری چند عدد بز تهیه کنم.
  ممنون میشم راهنمایی کنید
 • سلام لطفا شرکتهای معتبر داخلی و خارجی که در تولید این بز فعالییت مینمایند را به من اعلام کنید و آیا این بز با توجه به قیمت بالای میتوان ا زگوشت آن استفاده کرد
 • سلام، مطالب بسيار آموزنده بود لطفاً بفرماييد از كجا ميشه بز سانن يا آلپاين اصيل تهيه كرد و قيمت آن چند است؟
 • سلام، ممنون از توضیحاتتان. برای خرید بز نر چه شرکت یا محل فروشی در چه شهری وجود دارد؟ و قیمت تقریبی حدودی برای هر راس چند است؟ باتشکر و سپاس فراوان. قناعتی از ایزدخواست، آباده، استان فارس
 • باسلام و تبریک بمناسبت اعیاد شعبانیه.
  بنده میخوام بز سانن تهیه کنم و اگر جایی باشد از نزدیک ببینم و راهنمایی ام کنید لطفا راهنمایی ام فرمایید.
  باتشکر فراوان.
 • سيد امير شاه محمودي
  جمعه 5 خرداد 1396 - 01:00
  با سلام خدمت دوستان. لطفاً جهت خريد بز سانن راهنماييم بفرماييد. چون تجربه اي ندارم و علاقمند به اين كار هستم . ممنون
 • با عرض سلام و احترام
  بنده دامداری کوچکی درا ستان اصفهان- مورچه خورت دارم(قبلا گاوداری بوده است)،و آن را برای نگهداری بز شیری آماده کرده ام(شیر دوش و ...)
  نیاز به یک مرکز معتبر ،جهت خرید تعدادی بز سانن و یا نژاد های مناسب منطقه ام دارم.
  خواهشمند است در صورت امکان معرفی فرمایید.
  با تشکر
 • با تشکر از توضیحات جنابعالی،بهترین مرکز برای خرید بز نر وماده خالص کجاست؟قیمت هر راس چنده؟ممنون
 • رضا خراج از ساوه
  سه شنبه 23 خرداد 1396 - 19:45
  با سلام میخواستم بدونم از کجا باید بز سانن را تهیه کرد
 • با سلام خریدار بیست راس بز ماده ی شیرده ی سانن و الپاین اصیل هستم .درصورت موجود بودن راهنمایی بفرمائید.با تشکر
 • سلام بنده علاقمند به خرید ونگهداری چند راس بز سانن اصل در آذربایجان شرقی هستم لطفا راهنمایی کنین اگه محل مطمئن فروش رو بلدین ممنون میشم معرفی کنین باتشکر
 • سلام دوستان کسی بز سانن داره که نژاد اصلیه با من تماس بگیره یه نر اصیل با دو تا ماده اصیل میخوام. ممنون
 • با سلام و عرض وقت به خیر.
  وضعیت پروش این نژاد در گیلان چگونه است. البته ما در قسمت کوهستانی نیستیم. و اینکه چگونه میتوان حیوان اصیل این نژاد را تهیه نمود؟
  متشکرم.
 • باسلام.میشه قیمت هر راس رو به ما بگید لطفا وطریق خرید دام از کجا باید صورت بگیرد با کمال تشکر.
 • سلام
  خریدار 2 الی 3 راس بزسانن اصل هستم اگه مرکز قابل اطمینانی سراغ دارین لطفا ایمیل کنید
 • سلام یه مرکز معتبر واسه خرید اگه معرفی کنید خیلی ممنون میشم
 • سلام من ادرس وشماره تلفن مرکز خرید بز سانن اصیل رو میخاهم ممنون میشم راهنمای کنید
 • سلام خسته نباشید اگه میشه تعدادی از مراکز معتبر پرورش بز سانن برای خرید معرفی کنید
 • سلام چه طوری میشه بز اصیل سانن تهیه کرد
 • لطفا مراکز معتبر را معرفی کنید
 • سلام باعرض سلام خسته نباشی خواستم چندتا از این بزهای سانن بگیرم میشه مراکز فروس بز سانن رابهمون معرفی کنید ودرمورد پرورش ورا وروش این بز اطلاعانی بهنون بدبد ممنون ومتشکر
 • سلام خسته نباشید از بندر عباس مزاحمتون میشم بز سانن هم میشه در بندر پرورش داد یا هر نوع اصلاح شده دیگه لطفا معرفی کنید قیمت واز کجا
 • سلام نژاد واسه همه محیط ها خوبه؟ قیمت هر راس چنده؟ چند ماهی یه بار میتونن بزان؟
 • سامان احمدپور
  شنبه 6 مرداد 1397 - 14:25
  با سلام و عرض خستە نباشید وسپاس فراوان بابت مطالب مفیدتان آیا ترکیب نژادی بز سانن و آلپین با بزهای بومی مخاطرات و اختلالات ژنتیکی مانند میرایی و نازایی و مرگ و میر را در پی نخواهد داشت؟ و لطفا مراکز معتبر خرید نژاد خالص این بزها را نیز معرفی بفرمائید.

ارسال نظر

* لطفا فقط مرتبط با مطلب فوق نظر بدهید. در غیر این صورت ممکن است نظرتان منتشر نشود.

* آدرس ایمیل شما توسط دیگران قابل مشاهده نخواهد بود.


(بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)