Loading...
زر فروکتوز
آمار بازدید از سایت

  • بازدید امروز: 16036
  • بازدید دیروز: 21641
  • بازدید کل: 30761955

اشتراک خبرنامه

با عضويت در خبرنامه، از آخرين اخبار، مقالات و پيشنهادات ويژه اعضاء مطلع شوید.


تعداد اعضاء: 800 نفر
خواندنی

پودر میوه مخصوص خوراک دام (موجود نیست)پودر میوه مخصوص خوراک دام (موجود نیست)

پودر میوه تولید صنعتی مخصوص تغذیه گاو، گوسفند، بز، شترمرغادامه »


مقالات دام

گاو سالم و پرتولید، حداقل به دوازده ساعت استراحت در روز نیاز دارد

پژوهشگران و بسیاری از مشاوران توصیه میکنند که گاوها مدت کافی در طی روز بخوابند و استراحت کنند. اصطلاح کیفی "میزان کافی" از نظر مشاوران متغیر است اما اکثر آنها توصیه میکنند که برای گاو سالم و پرتولید، حداقل 12 ساعت استراحت لازم است.

گاو سالم و پرتولید، حداقل به دوازده ساعت استراحت در روز نیاز دارد

عوامل زیادی بر قابلیت و میل یک گاو به خوابیدن و استراحت کردن تاثیر می ­گذارند. از جمله این عوامل طراحی و راحتی در جایگاه انفرادی (فری­ استال)، آب و هوا و زمان لازم برای انجام بسیاری از فعالیت­های روزانه می­باشد که یک گاو باید به­ خاطر آنها ایستاده باشد. از جمله فعالیت­های ایستاده، شیردوشی، خوردن و نوشیدن و اینگونه موارد می­ باشد. پژوهشگران، اثرات شرایط مختلف آب و هوایی را بر مدت زمان خوابیدن و استراحت گاو مورد مطالعه قرار داده­ اند. آنها مقادیر مختلف شاخص دما، رطوبت (THI) در محدوده 2/56 تا 8/73 را در محدوده­ ای که گاوها نگهداری می­شوند در نظرگرفته و متوجه­ شدند که با افزایش شاخص دما و رطوبت، متوسط مدت خوابیدن و استراحت از 9/10 ساعت به به 9/7 ساعت کاهش می­یابد.

بسیاری از پژوهشگران مشخص نمودند که شاخص دما رطوبت برابر یا بیشتر از 72 بر میزان تولید، تولیدمثل و فیزیولوژی گاو تاثیر می­گذارد. آنها همچنین متوجه شدند که حتی 9 الی 10 ساعت استراحت روزانه کافی نیست که شاید به­ دلیل محل نصب مه­ پاش­ها و خنک کننده­ ها­، نوع طراحی جایگاه­های انفرادی و وضعیت لنگش گاو (خصوصا در انتهای تابستان) باشد. با افزایش میزان شاخص دما رطوبت و کاهش مدت استراحت گاوها در جایگاه­های انفرادی و افزایش مدت ایستادن، خطر ایجاد زخم در لایه شاخی سم افزایش می­یابد.

پژوهشگران مشاهده کردند که شیوع مشکلات حرکتی در تابستان بیشتر است که می­تواند با افزایش مدت ایستادن در تابستان که برای خنک شدن است مرتبط باشد. در نتیجه و با استفاده از نتایج این مطالعات آنها پیشنهاد می­کنند که دامداران روش­های مدیریتی جدی­تری را برای مقابله با گرما در زمانی­که دمای هوا به نزدیک 21 درجه سانتی­گراد می­رسد به کار ببرند. افزایش راحتی در جایگاه­های انفرادی و استفاده از فن و مه­ پاش برای خنک­ کردن گاو و به حداقل رساندن مدت لازم برای ایستادن (خصوصا در جایگاه انتظار دوشش) را نیز باید مد نظر داشت.

اثر تراکم

گروه دیگری از پژوهشگران در مورد تاثیر میزان تراکم در جایگاه انفرادی بر مدت خوابیدن و استراحت روزانه گاو مطالعاتی انجام دادند. میزان تراکم مورد مطالعه آنها 109، 120، 133 و 150 درصد بود. آنها همچنین اثرات میزان تراکم بر آن دسته از جایگاه­های انفرادی که بیشتر مورد استفاده گاوها قرار می­گرفت و میزان جا­به­ جایی در زمانی­که تعداد گاوها بیشتر از جایگاه­های انفرادی باشد را مطالعه نمودند.

آنها متوجه شدند که ساعات خوابیدن گاوها در جایگاه­های انفرادی از 9 تا 12 ساعت با تراکم 100 درصد، به مدت 5 تا 11 ساعت در تراکم 133 درصد و مدت 2 تا 11 ساعت در تراکم 150 درصد کاهش یافت. این میزان استراحت کمتر از مدت 12 ساعت توصییه شده بود. نتایج این مطالعه مشخص می­کند که تراکم 120 درصد، حداکثر مقداری است که می­توان مورد استفاده قرارداد.

آنها همچنین متوجه شدند که گاوها در شرایط تراکم، برای زودتر خوابیدن پس از شیردوشی با یکدیگر رقابت می­ کنند. در نتیجه برای خوراک تازه بر سر آخور نمی ایستند و مدت کافی برای عضلات اسفنکتر سر پستان فراهم نمی ­شود تا پس از شیردوشی و قبل از خوابیدن مجرای سر پستانک را ببندند.

این دو مطالعه، نتایج مطالعات قبلی را تائید می­کند مبنی بر اینکه گاوها به 12 ساعت استراحت روزانه نیاز دارند. روش مقابله با گرما، عوامل موثر بر سلامت سم و میزان تراکم از جمله مسائل مدیریتی است که دامداران باید مد نظر داشته باشند تا بتوانند به سمت افزایش بازده و سلامت دام خود پیش بروند.
ارسال نظر

* لطفا فقط مرتبط با مطلب فوق نظر بدهید. در غیر این صورت ممکن است نظرتان منتشر نشود.

* آدرس ایمیل شما توسط دیگران قابل مشاهده نخواهد بود.


(بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)