Loading...
فروش پودر خرما جهت استفاده در خوراک گوسفند و گاو
آمار بازدید از سایت

  • بازدید امروز: 1963
  • بازدید دیروز: 13972
  • بازدید کل: 34281150

اشتراک خبرنامه

با عضويت در خبرنامه، از آخرين اخبار، مقالات و پيشنهادات ويژه اعضاء مطلع شوید.


تعداد اعضاء: 811 نفر
خواندنی

پروبيوتيك ها در تغذیه نشخوارکنندگان- بخش اولپروبيوتيك ها در تغذیه نشخوارکنندگان- بخش اول

هدف اصلی استفاده از پروبیوتیک ها در تغذیه تک معده ای ها، مقابله با میکروارگانیسم های بیماری زا از راه رقابت و برگرداندن حالت طبیعی جمعیت میکروبی روده به حالت اولیه خود می باشد ولی در نشخوارکنندگان هدف اصلی، بهبود دادن تخمیر در شکمبه است.ادامه »


مقالات دام

راهنمائی هایی برای استفاده بهتر از حمام سم

بسیاری از دامداران برای جلوگیری و کنترل عفونت های سم بر استفاده از حمام سم تاکید دارند. افزایش تاثیر برنامه حمام سم بستگی به چندین عامل از جمله طراحی صحیح و روش های مدیریتی موثر دارد.

راهنمائی هایی برای استفاده بهتر از حمام سم

زمانی که از برنامه های حمام سم به شکل صحیح استفاده شود، می توان برای بسیاری از دامداری ها، روش موفقیت آمیزی جهت پیشگیری و کنترل شیوع درماتیت انگشتی، درماتیت بین سم و گندیدگی سم ارائه کرد. در این حال باید در نظر داشت که اگر برنامه حمام سم به روش صحیح استفاده نشود، نه تنها اثر مثبتی نخواهد داشت، بلکه زیان آن بیشتر از سودش خواهد بود.

ملاحظاتی که باید برای طراحی یک حمام سم در نظر گرفت

1- حمام سم باید 2.5 تا 3 متر طول و حداقل 16 سانتی متر عمق داشته باشد. همچنین ساختار حمام سم باید به اندازه کافی وسعت داشته باشد تا بتواند 2 دست و 2 پای گاو را به اندازه کافی با محلول حمام سم آغشته کند.

2- محلولی که در حمام سم به کار می رود، باید 10 تا 15 سانتیمتر عمق داشته باشد تا اطمینان حاصل شود که 2 دست و 2 پای گاو به راحتی با مایع آغشته می شوند.

3- اطمینان حاصل کنید که حمام سم در یک سطح صاف قرار داشته باشد. سطح کف حمام باید به اندازه کافی اصطکاک ایجاد کند، ولی نه به اندازه ای که بسیار سخت و ساینده سم باشد و موجب ایجاد ضربه و آسیب به سم گاو شود.

4- تحقیقاتی که ارزش محلول های مخصوص قبل از حمام سم را (حمام اولیه) تائید کنند، محدود هستند.

به موارد زیر توجه کنید:

- نسبت به پر کزدن حوضچه قبل از حمام سم (حمام اولیه) و نیز به حوضچه درمان با مواد شیمیایی توجه داشته باشید، تا خاصیت درمانی محلول تقویت گردد.

- اگر در حوضچه قبل از حمام سم (حمام اولیه) و در خود حمام سم از دو محلول مختلف استفاده می شود، باید در حدود 2 تا 2.5 متر بین آنها فاصله باشد تا از رقیق شدن محلول درون حوضچه درمانی جلوگیری شود و از خاصیت محلول درمانی کاسته نشود.

- در روزهایی که حمام سم توسط محلول پر نشده است، توجه کنید که حمام اولیه را پر کنید (البته اگر استفاده می کنید) و حوضچه حمام با یک محلول 1 درصد ملایم آب صابون پر شود.

ملاحظات مدیریتی

1- حمام سم باید 3 تا 4 مرتبه در هفته استفاده شود. عواملی که تعیین می کنند چند روز در هفته باید از حمام سم استفاده شود، بهداشت پاها و دست ها است. به این ترتیب گاوهایی که آلوده تر هستند، به روزهای بیشتری نیاز دارند تا از حمام سم استفاده کنند.

2- حمام سم را در مکانی قرار دهید که گاوها به طور منظم از آنجا عبور می کنند. در روزهایی که از حمام سم استفاده نمی شود، اطمینان حاصل کنید که تمام گاوها توانایی عبور از حمام سم را به طور دائمی داشته باشند.

3- گاوها باید بعد از عبور از حمام سم وارد یک محیط تمیز و خشک شوند.

4- بعد از عبور 150 تا 200 گاو، محلول ضد عفونی کننده درون حمام سم باید تعویض گردد. این مورد ممکن است متغیر باشد که به میزان تمیزی گاوها، استفاده از حوضچه قبل از حمام سم (حمام اولیه)، تاثیر محلول ضدعفونی کننده و غلظت مواد شیمیایی و همچنین شرایط آب و هوایی بستگی دارد.

5- حمام سم را با محلول ضدعفونی کننده تازه در زمانهای متناوب پر کنید تا این اطمینان حاصل شود که هر گروه از گاوها به محلول تازه دسترسی داشته باشند.

6- قبل از استفاده از محلول جدید، حمام سم را به طور کامل خالی کنید و با آب بشوئید.

7- رکوردهای مربوط به سلامت سم را برای ارزیابی تاثیر حمام سم بررسی کنید.

8- برای اینکه حمام سم تاثیر داشته باشد، بسیار مهم است که میزان صحیح محلول ضدعفونی کننده به حمام سم اضافه شود. در مناطق خشک ممکن است تبخیر باعث تغلیظ مواد فعال محلول گردد.
ارسال نظر

* لطفا فقط مرتبط با مطلب فوق نظر بدهید. در غیر این صورت ممکن است نظرتان منتشر نشود.

* آدرس ایمیل شما توسط دیگران قابل مشاهده نخواهد بود.


(بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)