Loading...
فروش پودر خرما جهت استفاده در خوراک گوسفند و گاو
آمار بازدید از سایت

  • بازدید امروز: 8969
  • بازدید دیروز: 18788
  • بازدید کل: 33321210

اشتراک خبرنامه

با عضويت در خبرنامه، از آخرين اخبار، مقالات و پيشنهادات ويژه اعضاء مطلع شوید.


تعداد اعضاء: 811 نفر
خواندنی

مقایسه گوشت هامقایسه گوشت ها

مقایسه ارزش غذایی گوشت مرغ، گوشت بلدرچین، گوشت کبک، گوشت شترمرغ، گوشت بوقلمون و گوشت شترادامه »


مقالات دام

کنترل کوکسیدیوز در گوساله های گاوداری

کوکسیدیاها انگل هایی هستند که مجرای گوارش حیوان را عفونی می کنند و موجب خراب شدن پوشش روده می شوند. این خرابی باعث شل شدن مدفوع و جلوگیری از جذب مواد مغذی می شود به همین دلیل گوساله ها لاغر می شوند.

کنترل کوکسیدیوز در گوساله های گاوداری

در برسی جایگاه گوساله هایی که بین ۳ تا ۴ ماه سن داشتند. چندین گوساله، بسیار لاغر بودند. پوشش مویی آنها زبر و خشن و در بعضی از موارد قرمز رنگ بود. توده هایی از مدفوع تیره و شل در سراسر جایگاه دیده می شد. دمای جایگاه طبیعی و اشتهای گوساله ها خوب بود. تشخیص شما چیست؟

تشخیص کوکسیدیوز در گوساله ها در ۹۵ درصد موارد علت اصلی است ولی یک آزمایش مدفوع با میکروسکوپ، معمولا تشخیص را کامل می کند.

کوکسیدیاها انگل هایی هستند که مجرای گوارش حیوان را عفونی می کنند و موجب خراب شدن پوشش روده می شوند. این خرابی باعث شل شدن مدفوع و جلوگیری از جذب مواد مغذی می شود به همین دلیل گوساله ها لاغر می شوند، سامانه ایمنی به خطر می افتد و پنومونی بروز می یابد که اگر مراقبت نشوند برخی گوساله ها خواهند مرد و برخی از رشد باز می مانند. مقدار کم کوکسیدیا اغلب در هر محیطی وجود دارند و اغلب همه گوساله ها تا اندازه ای آلوده می شوند. چالش مدیران، حفظ تعداد کم انگلی و پیشگیری از تبدیل شدن عفونت های خفیف به عفونت های شدید است. گوساله ها ایمنی بدن را در گذر زمان پیشرفت می دهند.

ما می توانیم کوکسیدیوز را از سه طریق کنترل کنیم:

1- جایگاه ها را تا حد ممکن تمیز نگه داریم و از مقدار زیادی از بستر خشک استفاده کنیم. مدفوع آلوده ای که خورده می شود معمول ترین راهی است که کوکسیدیاها را انتشار می دهد. اگر ما مواجهه گوساله با مدفوع را کم کنیم بروز بیماری را کاهش داده ایم.

2- باید تنش را به حداقل برسانیم. تنش، ایمنی گوساله را کاهش و زمینه تکثیر کوکسیدیا با دامنه گسترده تری را فراهم می کند. تنش در تراکم های بالا، آب و هوای نامساعد و هنگام بروز بیماری ها ایجاد می شود. نقل و انتقال گوساله ها و تغییر جیره نیز تنش ایجاد می کند. به همین دلیل است که ما شیوع کوکسیدیوز را با فاصله کوتاهی پس از اینکه به جایگاه های گروهی منتقل می شوند مشاهده می کنیم.

3- آخرین روش استفاده از دارویی است که به خوراک افزوده می شود و یا به طور جداگانه مصرف می شود. مشکل این روش این است که گوساله ها معمولا وقتی به جایگاه گروهی منتقل می شود اغلب به مدت چند روز خوب غذا نمی خورند به همین دلیل مقدار لازمی که باید مصرف شود خورده نمی شود و کوکسیدیوز بروز می کند.

بسیاری از پرورش دهندگان گاو شیری معتقدند که باید داروی اضافه تری در زمان های پرتنش استفاده شود. خوراندن مقدار در سطح درمان آمپرلیوم به مدت ۵ روز پس از انتقال گوساله ها به جایگاه گروهی معمولا موثر است. اگر چه در برخی از مواقع دور دوم درمان یک هفته ای یا بیشتر مورد نیاز است.

برخی از پرورش دهندگان قبل از این که گوساله را انتقال دهند درمان را شروع می کنند تا بهتر عمل کند. درمان امپرلیوم علاوه بر تغذیه یک خوراک داروئی انجام می شود. شما باید با دامپزشک خود با قاطعیت راجع به برنامه ای که برای مزرعه شما بهتر است کار کنید.

گرچه کوکسیدیوز، اندکی پس از انتقال گوساله ها به جایگاه های گروهی بروز می یابد ولی در گوساله های بالغ تر (تلیسه ها) هم مشاهده می شود. هر زمان که جایگزین ها را آشفته دیدید باید بروز کوکسیدیوز را بررسی کنید، مخصوصا اگر مدفوع شل را مشاهده کردید. اگر این علائم را در هر سنی مشاهده کردید تعدادی از نمونه های مدفوع را توسط دامپزشک تان بررسی کنید. اگر چه ما سال های زیادی است که کوکسیدیوز را می شناسیم ولی هنوز به صورت یک مشکل عمده در گوساله ها وجود دارد. اطمینان حاصل کنید که آن را در مزرعه خود کنترل کرده اید. آیا همه شما می توانید جایگاه گوساله را تمیز و خشک حفظ کنید. تنش را تا حد ممکن به حداقل برسانید. عوامل تنش زای مختلف مانند تغییرات خوراک، انتقال به جایگاه های گروهی، شاخ سوزی و واکسیناسیون را در زمان های مختلف و نه همه را در یک زمان انجام دهید. از داروها همراه با خوراک استفاده کنید تا کوکسیدیاها را کنترل کنید اما یادتان باشد که اثرات دارو می تواند توسط سایر عوامل از بین برود.
ارسال نظر

* لطفا فقط مرتبط با مطلب فوق نظر بدهید. در غیر این صورت ممکن است نظرتان منتشر نشود.

* آدرس ایمیل شما توسط دیگران قابل مشاهده نخواهد بود.


(بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)