Loading...
فروش پودر خرما جهت استفاده در خوراک گوسفند و گاو
آمار بازدید از سایت

  • بازدید امروز: 1473
  • بازدید دیروز: 14021
  • بازدید کل: 34322484

اشتراک خبرنامه

با عضويت در خبرنامه، از آخرين اخبار، مقالات و پيشنهادات ويژه اعضاء مطلع شوید.


تعداد اعضاء: 811 نفر
خواندنی

روش‌های شناسایی ماهی تازه هنگام خریدروش‌های شناسایی ماهی تازه هنگام خرید

نشانه‌هایی مانند شفافیت قرنیه چشم و فرو نرفتگی چشم ماهی، شل نبودن گوشت، آبشش قرمز و شفاف و... از نشانه‌های ماهی تازه است که در حین خرید باید به آن‌ها توجه شود و طبق تاکید سازمان شیلات ایران ...ادامه »


مقالات دام

نیاز گوساله ها به انرژی در فصل زمستان افزایش می یابد

گوساله ها با 3 تا 4 درصد چربی بدن متولد میشوند که کمتر از سایر گونه ها است. این بدین معنی است که پوشش عایق خوبی ندارند و ذخیره انرژی کمی دارند. گوساله ها باید هر وقت خواستند بتوانند وعده غذایی کوچکی بخورند تا انرژی لازم برای رشد و گرم ماندن را فراهم کنند

نیاز گوساله ها به انرژی در فصل زمستان افزایش می یابد

هر سال زمستان به دامپزشک تلفن می کنیم و می گوییم تعدادی گوساله های 10 تا 14 روزه در حال مرگ هستند و نمی توانیم کاری برای آنها بکنیم.

مراقبت و نگهداری از گوساله در فصل زمستان و سرمای هوا

هنگام بازدید از گله، متوجه شدیم که گوساله ها ضعیف، لاغر، افسرده، دارای اسهال و در حال مرگ هستند. هنگامی که از مسئول آنها پرسیدیم چه چیزی تغییری کرده است معمولا می گویند هیچ چیز "تغذیه همیشگی را دریافت می کنند".

چرا این اتفاق می افتد؟ گوساله ها با 3 تا 4 درصد چربی بدن متولد می شوند که بسیار کمتر از سایر گونه ها می باشد. این مسئله بدین معنی می باشد که دارای پوشش عایق بسیار خوبی نیستند و دارای ذخیره انرژی بسیار کمی می باشند. گوساله ها باید هر وقت خواستند بتوانند وعده غذایی کوچکی بخورند تا بتوانند انرژی مورد نیاز برای رشد و گرم ماندن را فراهم کنند. در عوض ما دو بار در روز به آنها غذا می دهیم و میزان مصرف شیر آنها را محدود می کنیم تا بتوانیم هرچه سریع تر غلات را به آنها بخورانیم.

گوساله ها در بدو تولد دارای پوشش عایق بسیار خوبی نیستند و ذخیره انرژی بسیار کمی دارند

میزان استاندارد جایگزین شیری که به گوساله ها خورانده می شود، تنها به قدر تامین انرژی مورد نیاز نگهداری به انضمام 227 گرم رشد روزانه در دمای 20 درجه سانتی گراد می باشد (227 گرم جایگزین شیر 20:20 در 9/1 لیتر آب دوبار در روز). از طرفی در دمای 10 درجه سانتی گراد، همان گوساله نیازمند 345 گرم جایگزین شیر دو مرتبه در روز، تنها برای زنده ماندن و بقا می باشد. میزان شیری که در طی روزهای گرمتر به گوساله ها می خورانیم، حتی نمی تواند نیاز های پایه گوساله ها را در دمای کمتر از 10 درجه سانتی گراد تامین کند. در نتیجه گوساله وزن از دست می دهد. در شرایط گرسنگی شدید بدن به سرعت از ذخایر چربی استفاده می کند و سپس برای تامین انرژی سراغ ماهیچه ها می رود. همه روش های حفظ و نگهداری انرژی مختل می شوند و اولین موردی که صدمه می بیند سامانه ایمنی گوساله می باشد.

خوشبختانه درمان گرسنگی شدید گوساله ها آسان می باشد. فقط به آنها شیر بیشتری بدهید. دو فنجان 227 گرمی از جایگزین شیر جامد را با 1/9 لیتر آب مخلوط کنید و سپس 3/8 لیتر از آنرا دوبار در روز به گوساله بخورانید. بیشتر گوساله ها از روز اول می توانند 3/8 لیتر شیر بخورند.

خیلی اهمیت دارد که به گوساله ها حداقل هر 12 ساعت غذا داده شود. فواصل زمانی طولانی تر غذا خوردن در شب حفظ دمای بدن توسط گوساله ها را با مشکل مواجه می کند. این جیره می تواند پروتئین و انرژی کافی برای تامین نیاز نگهداری گوساله ها را تا دماهای کمتر از 28 درجه سانتیگراد تامین کند. در دمای 10 درجه این جیره می تواند نیاز نگهداری و 450 گرم رشد در روز را تامین کند.

نیاز گوساله ها به انرژی در فصل زمستان افزایش می یابد

 

استفاده از سطل های خوراک دهی راحت ترین روش برای خوراندن شیر به گوساله ها می باشد و آنها می توانند به راحتی بطری، از سطل ها نیز شیر بنوشند. در ابتدای تولد به گوساله ها 3/8 لیتر آغوز بخورانید و سپس برای خوراک بعدی 24 ساعت صبر کنید. اکثر گوساله ها در اولین خوراک از سطل 3/8 لیتر جایگزین شیر را می نوشند. در ادامه به بعضی سوالات معمول در مورد افزودن خوراک پاسخ داده شده است.

- سئوال: افزودن پودر شیر خشک بیشتر در 1/9 لیتر آب شبیه آنچه در برچسب پاکت آمده است مشکل ساز نیست؟

جواب: افزایش غلظت جایگزین شیر به شرطی موثر واقع می شود که گوساله مقدار زیادی آب بنوشد. ولی انجام این کار در زمستان مشکل می باشد. اگر شیر هنگام به مصرف بسیار سرد باشد و یا اگر گوساله آب کافی نخورد مشکل ایجاد می شود.

- سئوال: آیا نوشیدن شیر زیاد در گوساله ایجاد اسهال می کند؟

جواب: اسهال دفاع طبیعی بدن در مقابل عوامل بیماری زای روده می باشد. گوساله ها در محیطی آلوده زندگی می کنند، بنابراین اسهال طبیعی است. اگر میزان کافی انرژی برای بدن گوساله تامین شود، او می تواند به آسانی در برابر عوامل بیماری زا مقاومت کند و به رشد خود ادامه دهد.

- سئوال: آیا خوردن زیاد شیر مانع خوردن غلات (کنسانتره) توسط گوساله می شود؟

جواب: در طی سه هفته اول این گوساله ها غلات زیادی مصرف نمی کنند، ولی آنها رشدی سریع تر از گوساله های معمول خواهند داشت. 4 تا 5 هفته پس از تولد، آنها به اندازه کافی غلات مصرف خواهند کرد. در این مقاله توصیه های بیشتری برای خوراندن شیر بیشتر وجود دارد. گوساله هایی که انرژی و پروتئین بیشتری دریافت می کنند فقط سنگین تر نیستند، بلکه در دو ماهگی دارای قد بلندتری می باشند. گوساله های ماده بزرگتر و قوی تر راحت تر از شیر گرفته می شوند، هزینه های درمانی کمتری دارند و زودتر نیز تلقیح می گردند. در 7 تحقیقی که اخیرا انجام شده است (به جدول نگاه کنید)، معلوم گردید که گوساله هایی که در 60 روز اول زندگی مواد غذایی بیشتری دریافت می کنند، در اولویت دوره شیردهی 9/8 کیلوگرم شیر بیشتر تولید می کنند. جایگزین شیری که حاوی پروتئین بیشتری باشد، به علت تامین بهتر نیازهای گوساله دارای مزایای زیادی می باشد. خوراندن شیر بیشتر فقط یک روش برای بقای گوساله در شرایط آب و هوایی سرد نمی باشد، بلکه راهی برای کاهش هزینه ها و در نتیجه دستیابی به شیر بیشتر در آینده می باشد.ارسال نظر

* لطفا فقط مرتبط با مطلب فوق نظر بدهید. در غیر این صورت ممکن است نظرتان منتشر نشود.

* آدرس ایمیل شما توسط دیگران قابل مشاهده نخواهد بود.


(بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)