Loading...
زر فروکتوز
آمار بازدید از سایت

  • بازدید امروز: 9816
  • بازدید دیروز: 13158
  • بازدید کل: 32340048

اشتراک خبرنامه

با عضويت در خبرنامه، از آخرين اخبار، مقالات و پيشنهادات ويژه اعضاء مطلع شوید.


تعداد اعضاء: 808 نفر
خواندنی

همگام با افزایش دما، مراقب شمار سلولهای بدنی گله خود باشیدهمگام با افزایش دما، مراقب شمار سلولهای بدنی گله خود باشید

تابستان، فصل خوبی است ولی نه برای گاوها، عوامل تنش زا در تابستان، گرما، باران و حشرات می باشند.ادامه »


مقالات دام

بستر ریزی مناسب باعث آسایش بیشتر گاو و کمک به بهبود لنگش می شود

همه پرورش دهندگان گاو شیری می دانند که آسایش گاو مهم ترین عامل در سطح تولید شیر و موفقیت مزرعه گاو شیری می باشد. اما ما ازکجا بفهمیم که گاوها واقعا آسایش دارند یا خیر؟

بستر ریزی مناسب باعث آسایش بیشتر گاو و کمک به بهبود لنگش می شود

در همکاری با برنامه آسایش حیوانات دانشگاه بریتیش کلمبیا، ناوس برنامه C.o.w.s (آسایش، توازن اکسیداتیو، راحتی و قابلیت تحمل) را طراحی نمود که یک برنامه ارزیابی داخل مزرعه است که به پرورش دهندگان در تعریف آسایش گاو کمک می کند.

پس از ارزیابی، پرورش دهندگان گزارش های ویژه ای دریافت می کنند تا بتوانند برای تعیین محل تمرکز روی گاوداری هایشان به منظور پیشرفت آسایش و عملکرد گله از آنها استفاده نمایند. دو سال پس از شروع این طرح، موضوعی که به صورت مرتب به عنوان عامل کلیدی موثر بر آسایش مطرح شد، بستر ریزی استال بوده است. تحقیقات به وضوح نشان می دهند که گاوها سطوح نرمتر و ضربه گیر را با مقدار زیادی بستر ترجیح می دهند. برای مثال یک تحقیق در دانشگاه بریتیش کلمبیا نشان داد که گاو ها تقریبا دو ساعت در روز روی استال های بستر ریزی شده بیشتر از تشک ها استراحت می کنند.

وقتی که تشک تنها گزینه باشد، گاوها زمان بیشتری را به دراز کشیدن روی تشک هائی می گذرانند که با 7 کیلوگرم خاک اره بستر ریزی شده در مقایسه با تشک هائی که با 5/0 تا 1 کیلوگرم خاک اره بستر ریزی پرشده اند. در تحقیق اخیر دیگری، گاوها در تای استال های بستر ریزی شده که سطح صاف تری برای دراز کشیدن آنها فراهم می کند بیشتر به استراحت می پردازند.

بستر ریزی فراوان روی سلامت پا و بروز لنگش نیز تاثیر مثبت داشته است. برای مثال در تحقیقی که توسط UBC و ناوس در گاوداریهای شمال آمریکا انجام گرفت، آسیب های مفصلی خرگوشی در 81 درصد از گاوها مشاهده شد که در گاوهائی که روی تشک بودند در مقایسه با استال های عمیق بستر ریزی شده بیشتر بود. در ضمن شدت آسیب مفصل خرگوشی در تشک ها بیشتر بود. بررسی مفاصل خرگوشی، بینش وسیعی از کیفیت محل دراز کشیدن به ما می دهد بدون این که تجزیه و تحلیل دقیقی از زمان دراز کشیدن و کاربر استال داشته باشیم. بروز بالای آسیب های مفاصل خرگوشی نشان دهنده طراحی و مدیریت ضعیف استال هاست که احتمالا آسایش گاو را به مخاطره می اندازد.

آسایش گاو و بستر مناسب در فری استال گاوداری شیری

بستر ریزی فراوان یک ضرورت است

نرخ لنگش در گله هایی که از استال های با بستر عمیق استفاده می کنند نسبت به گله هایی که از تشک استفاده می کنند، به طور معنی داری پایین تر است. بروز لنگش 11 درصدی در استال های ماسه ای و 24 درصدی در استال های با تشک در ویسکانسین مشاهده شد. این روند در مینه سوتا و کلمبیا به ترتیب در استال های ماسه ای نسبت به استال های تشکی 23 درصد در مقابل 33 درصد می باشد. داشتن یک مکان راحت برای دراز کشیدن برای گاوهای لنگ مهم است. اگر استال های با بستر عمیق وجود داشته باشد گاوهای لنگ زمان بیشتری را به دراز کشیدن اختصاص می دهند (پر شده با ماسه و یا خاک اره).

اما گاوهای لنگ قرار گرفته روی تشک زمان بیشتری را به ایستادن سپری می کنند. این موضوع ممکن است به این دلیل باشد که دراز کشیدن برای گاوهای لنگ سخت تر است. وقتی که ضربه گیری سطح پایین است مثلا در تشک هائی که مقدار کمی بستر ریزی شده اند این اتفاق می افتد. راحتی استال به ویژه از لحاظ تامین یک سطح دراز کشیدن نرم برای تحت کنترل قرار دادن لنگش مهم است.

نیازی به طراحی مجدد نیست

بسترهای عمیق ماسه ای، استاندارد حیاتی آسایش گاو هستند. پرورش دهندگان می توانند اثرات موثر بسترهای عمیق را با اضافه کردن بستر بیشتر داشته باشند.

یک گاوداری در شمال ایالات نیویورک، در ارزیابی C.O.W.S در سال 2010 شرکت نمود. پس از بررسی گزارش او، پرورش دهندگان، شرکای تجاری و وام دهندگان را متقاعد نموند که تغییرات مورد نیاز برای افزایش آسایش گاو را ایجاد کنند. اما او به فکر دور ریختن استال های فعلی و ساخت استال جدید نیست در عوض او تشک های آبی را تعویض و یک نوار چوبی را در بالای جدول اضافه نمود. این نوار چوبی لبه جدول بالای استال را بالا میبرد و به عنوان مانع این امکان را فراهم که 5 تا 5/7 سانتی متر ماسه در روی سطح استال باقی بماند.

پرورش دهندگان مشاهده کردند که این تغییر آسایش گاو را بهبود می بخشد که یک تحقیق در سال 2011 نیز این موضوع را ثابت کرده بود. در جدول، نتایج ارزیابی های ابتدائی روی تشک های آبی (قبل) و پس از آن بسترهای عمیق تعدیل شده (بعد)، درصد بهبود نسبت به موقعیت قبل را نشان می دهد.

ارتباط بستر ریزی مناسب با بیماری لنگش در گاوداری شیری

بروز این موفقیت، گاوداران را تشویق کرده که میله گردن را به سمت بالا حرکت دهند تا بتوانند لنگش را کاهش دهند. آنها دستورالعمل های لازم و نیروی آموزش دهنده را دارند تا نسبت به موارد خطر بروز لنگش مثل زمان دور بودن از جایگاه آگاه باشند. آنها اثرات مثبت زیادی مانند حفظ تولید شیر در کنار عدم استفاده از BST و فروش گاوهای بیشتر را مشاهده کردند. داستان آنها نشان می دهد که تشک ها، راحتی مناسب گاو را ایجاد می کنند اگر به مقدار مناسب بستر ریزی شده باشند.
ارسال نظر

* لطفا فقط مرتبط با مطلب فوق نظر بدهید. در غیر این صورت ممکن است نظرتان منتشر نشود.

* آدرس ایمیل شما توسط دیگران قابل مشاهده نخواهد بود.


(بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)