Loading...
زر فروکتوز
آمار بازدید از سایت

  • بازدید امروز: 1472
  • بازدید دیروز: 14148
  • بازدید کل: 31953560

اشتراک خبرنامه

با عضويت در خبرنامه، از آخرين اخبار، مقالات و پيشنهادات ويژه اعضاء مطلع شوید.


تعداد اعضاء: 804 نفر
خواندنی

تولید لبنیات و استاف های مقاوم به داروتولید لبنیات و استاف های مقاوم به دارو

در پی نامه ای به سردبیر مجله دیری ساینس (شماره دسامبر) اعلام گردید که یک دام شیری در یک دامداری ارگانیک در سوئیس مبتلا به بیماری ورم پستان تحت بالینی با عامل "استافیلوکوکوس اپیدرمیس" مقاوم به "متی سیلین" تشخیص داده شده است.ادامه »


مقالات دام

بیشترین خطر تهدید کننده یک گاوداری ورود گاو جدید آلوده است! خطر را جدی بگیرید!

غالبا منبع اصلی بیماریهای مسری و عفونی در دامداری ها، ورود دامهای جدید به ظاهر سالم ولی در باطن آلوده است. برای اجتناب از آلودگی گله و به خطر افتادن سرمایه، قبل از خرید دام جدید معاینات و آزمایشات صروری را انجام دهید.

بیشترین خطر تهدید کننده یک گاوداری ورود گاو جدید آلوده است! خطر را جدی بگیرید!

تا چند سال پیش، ایمنی زیستن در صنعت گاو شیری واقعا بی معنا بود، بیماری جنون گاوی به طور مداوم سر تیتر اخبار بود و ما همچنین درباره بیماری سم و بیماری دهان می شنیدیم. انواع احتیاط ها برای جلوگیری از انتشار این بیماری واگیردار به کار برده می شد. تایرهای کامیون ها باید با مواد ضد عفونی کننده، اسپری می گردید و گاوداریها حوضچه های مواد ضد عفونی برای غوطه ور سازی پاهای بازدید کنندگان داشتند.

رعایت نکات ایمنی به هنگام خرید و ورود گاو جدید به دامداری

موضوع خنده دار اینجاست که بیماری های عفونی در بالای فهرست بیماریهای خطر ساز گاوداری ها قرار نگرفته اند اما بیماری های نامتداولتر مثل اسهال ویروسی گاو، یون و ورم پستان واگیردار در این جایگاه قرار دارند. منبع واقعی این عفونت ها کامیون ها و بازدید کنندگان نیستند بلکه گاوهای آلوده می باشند.

آلودگی شایع گاوداری وقتی اتفاق می افتد که دام های جدید خریداری شده وارد مزرعه می شوند ولی هنگام بازدیدها و یا رفت و آمد کامیون ها و تریلی ها بین گاوداریها نیز ممکن است اتفاق بیفتد.

در چند هفته گذشته ما دو گله داشته ایم که مایکوپلاسما را در شیر مخزن گاوداریهای خود کشف کرده اند. هر دو شمار سلول بدنی بالا داشتند که به دلیل توسعه گله ایجاد شده بود. در یکی از این گله ها استرپتوکوکوس آگالاکتیه و دیگیری ورم پستان مسری نیز وجود داشت.

پیشگیری عملی

عبارت ایمنی زیستی، حفاظت گله شما در مقابل عوامل بیولوژیکی مسبب بیماری را تعریف می کنند. با این توصیف، ما برای حفاظت در گله مان باید چه کارهایی انجام دهیم؟ جواب به این بستگی دارد که آیا گله شما یک گله بسته است یا دام های جدید از گله ها یا فروشندگان دیگر خریداری می شوند.

دانستنی های لازم هنگام خرید و ورود گاو جدید به دامداری

اگر گله شما بسته است شما باید از یک برنامه واکسیناسیون جامع استفاده کنید، نظافت را رعایت کنید، روش های شیردوشی بی نقص را استفاده کنید، جیره های متوازن را تغذیه کنید و تنش را کاهش دهید.

برنامه های واکسیناسیون باید متناسب با منطقه و گله شما طراحی شده باشند

دامپزشک شما باید درگیر شود. بیماری های مطرح BVD ، IBR، لپتوسپیروز و کلستردیا هستند. سایر بیماری ها نیز ممکن است در گله شما مطرح باشند.

اگر دام های جدید وارد گله خود می کنید، ایمنی بیشتری برای گله شما لازم است. حتی الامکان دام های مورد نیازتان را از گله ای که دامهای اضافه اش را می فروشد تامین کنید این به شما این قدرت را می دهد که بعضی از آزمایش ها را قبل از خرید انجام دهید.

نمونه هایی از مخزن گاوداری که قصد خرید دام از آنرا دارید تهیه و برای ورم پستان مسری کشت بدهید. باکتری های مسبب مایکوپلاسما، استرپتوکوکوس آگلالاکتیه و استافیلوکوکوس اورئوس هستند.

وضعیت یون را در گله خود ارزیابی کنید. اگر مشخص نیست، آزمایش مدفوع را برای30 گاو بالغ انجام دهید. اگر 5 مورد مثبت پیدا کردید به دنبال منبع دیگری برای خرید دام باشید.

هر دامی که می خرید را از لحاظ BVD (ویروس، نه تیتر) و مهم تر از آن هر گوساله ای که از گاوی که در زمان خرید آبستن بوده متولد شده را آزمایش کنید. این همان کاری است که اغلب نادیده گرفته می شود و شایع ترین راهی است که از طریق آن گله درگیر BVD می شود.

یک گاو غیر آلوده می تواند یک جنین آلوده را حمل کند. بنابراین با وجودی که جواب آزمایش گاو منفی است ولی وقتی گوساله متولد می شود حامل ویروس است. اگر گوساله بزرگ شود ویروس و عفونت را به گوساله های دیگر انتقال می دهد.

بیماری های دیگر را ارزیابی کنید

بیماری هایی که در بالا فهرست شد جدی ترین تهدیدات برای گله شما می باشند. هنگامی که یک دام جدید را وارد گله تان می کنید موارد دیگر هم مهم هستند. زگیل های موئی پاشنه می تواند یک مشکل بزرگ مخصوصا در مواقعی که گله شما آن را تجربه نکرده و گله ایمن نیست، باشد. به تازگی بعد از ورود یک گوساله مبتلا به بیماری چشم صورتی به یک گاوداری، این بیماری در کل گله پخش و شایع شد. الان این گاوداری با چشم صورتی های زیادی مواجه است.

آگاهیهای لازم به هنگام خرید گاو شیری

هوشیار باشید

تا حد امکان دام های جدید را به مدت دو هفته پس از رسیدن به گاوداری تان، از گله خود دور کنید. در مورد گاوهای دوشا، آنها را حداقل در یک جایگاه جدا نگهداری کنید و آنها را آخر از همه بدوشید. این مرحله به تنهایی می تواند از انتشار ورم پستان مسری در بین گله جلوگیری کند.

عبارت ایمنی زیستی در حال حاضر به یک عبارت رایج در صنعت گاو شیری تبدیل شده است اما تهدید واقعی بیماریهای عفونی هنوز پا برجاست.

با دامپزشک درباره حفاظت گله شما در مقابل عوامل بیولوژیکی مسبب بیماری مشورت کنید. دام های جدید را بدون لحاظ احتیاط های لازم وارد گله نکنید. واکسیناسیون را در وقت خود انجام دهید. پیروی از راهکارهای بالا به مقدار زیادی در پول شما و ایجاد تنش صرفه جویی می کند.ارسال نظر

* لطفا فقط مرتبط با مطلب فوق نظر بدهید. در غیر این صورت ممکن است نظرتان منتشر نشود.

* آدرس ایمیل شما توسط دیگران قابل مشاهده نخواهد بود.


(بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)